Altium Designer’da PCB’nin Boyut ve Şeklinin Ayarlanması

Kartınızın Şekli, PCB Düzenleyicisindeki kartın sınırını veya kapsamlarını tanımlar. Board Şekli, kart Ana hattı olarak da adlandırılan ve aslında kapalı bir çokgen olan bir PCB nesnesidir. Yeni bir PCB belgesi oluşturduğunuzda, görünür ızgaranın içinde gösterildiği siyah alandır (ızgaranın geçerli yakınlaştırma düzeyinde görecek kadar kaba olduğu varsayılarak).

PCB

Aslında kartınızın şeklini belirtmenin birden fazla yolu bulunmaktadır. Bu noktada biz size sadece birkaçını göstereceğiz.

Kart Şekli Altium Designer tarafından şu durumlarda kullanılır:

  • Bir kartı birden çok kart bölgesine bölme durumda
  • Esnek bir levha bölgesine bükme çizgileri yerleştirmede
  • Düzlem kenarının geri çekilmesi için güç düzlemlerinin kapsamlarının tanımlanmasında
  • Güç düzlemlerini bölmede

Yeni bir pano dosyası oluşturulduğunda, varsayılan Pano Şekli 6000×4000 mil boyutundadır. Şekil çeşitli şekillerde yeniden boyutlandırılabilir veya yeniden tanımlanabilir. Eğer siz de default board’unuzun seklini görmek istiyorsanız, klavyenizden 3’e basarak daha rahat görüntüleyebilirsiniz.

PCB
Default PCB Shape

PCB şablonları kullanılarak oluşturulan PCB belgelerinin, Kart Şeklinin zaten doğru boyutta olduğunu unutmayın. Kartınızın son yapısına bakılmaksızın (tek rijit alan veya çoklu rijit esnek bölümler), genel dış şekle board şekli denir.

Kart Şeklinin Oluşturulması ve Değiştirilmesi

Dediğim gibi kartınızın şekli yeniden tanımlanabilir:

Birinci Yöntem

Bu noktada ilk olarak Board Planning Mode kısmını kullanarak yapacağız. Bunun için ara yüzde bulunmakta olan View’den Board Planning Mode kısmına tıklıyoruz. Sonrasında ise Redefine Board Shape diyoruz. Aslında süreç bu kadar basit. Gelin görsellerle bunu pekiştirelim.

PCB
Board Planning Mode
PCB
Redefine Board Shape

Aslında bundan sonraki adımımız sadece mouse ile istediğimiz şekli çizmek olacaktır. Biz deneme amaçlı bir şekil çizimi yaptık. Siz kart şeklinizi istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

PCB
Kartın Son Hali

İkinci Yöntem

Diğer bir yöntemimiz ise mechanical layer’a geçiş yapıp, manuel olarak elle çizimdir. Bunda de ilk yapmamız gereken şey mechancal katmanına geçiş yapmak olacaktır.

PCB
Layers(Katmanlar)

Sonrasında istediğimiz çizimi yapabiliriz. Ardından board shape define özelliğini kullanamaya hazır hale gelmekteyiz. Bunda da ilk dikkat etmemiz gereken, yapmış olduğumuz çizimin düzgün bir çokgen halde olmasıdır. Eğer çizim esnasında bir boşluk bulunursa, define özelliğini kullanamayacaksınızdır.

PCB
Sınırların Belirlenmesi
PCB
PCB
Kartın Son Hali

İşte kartımızın son hali bu şekilde olacaktır. Aslında işlemimiz bu kadar kolaydır. Bundan sonra istediğiniz gibi PCB’nizi tasarlayabilirsiniz. İşin bu kısmı tamamen sizin ihtiyacınıza ve hayal gücünüze bağlıdır. Şunu da unutmayalım ki Altium Designer programı gerçekten tecrübe isteyen bir programdır. Siz çalışmaya istikrarlı bir şekilde devam ettikçe, istediğiniz her şeyin bu programda mümkün olacağını zaten göreceksiniz.