Arduino mu? PIC mi?

Tarihsel açıdan Pic, Arduino ’nun babası sayılır yani Pic’ler Arduino’lardan yıllar yıllar önce elektronik sahnesinde boy göstermeye başladılar. Yada başka bir değişle Tüpler, Diyot/Transistörler, Entegreler, Mikroişlemciler derken Mikrodenetleyiciler ile karşı karşıya kaldık. Arduino yazımızı burada okuyabilirsiniz, bu yazı dizisinde PIC i anlatıp, neden arduino ile kıyaslanması gerekmediğinide deyineceğiz.

Arduino mu? PIC mi? Arduino mu? PIC mi?

 

Önceden devrelerin ne yapacağını tasarlardık Mikrodenetleyiciler ile entegrenin ne yapacağını tasarlar olduk. Hatta aynı Mikrodenetleyiciler yi defalarca programlayarak aynı elemanla birçok çeşitli işi yapabilir olduk. Şaka gibi tek bir entegreyi programlayarak yapılan devreler hem maliyeti düşürdü hem yerden tasarrufu sağladı hemde tasarım hızını baş döndürücü bir şekilde hızlandırdı. Özetle Picler elektronik dünyasında yada daha geniş anlamıyla Mikrodenetleyiciler adeta büyücü sihri gibi etki oluşturdular.

 

Arduino mu? PIC mi? Arduino mu? PIC mi?

Picleri bu haliyle benzetme yapılacak olursak işlenmemiş ham altın gibiydi. Bu altını işlemeniz için birkaç tane gereksiniminiz oluşuyordu. Sırasıyla

 

1. Metin editörü. (Yüksek seviyeli dillerde program yazmak için)

Arduino mu? PIC mi? Arduino mu? PIC mi?

MPLAB X IDE 

 

2. Compiler dediğimiz editör yani bizim kullandığımız. Yüksek seviyeli dili işlemcinin anlayacağı dile çeviren program. (hex. uzantılı dosya oluşturan program)

Arduino mu? PIC mi? Arduino mu? PIC mi?

Arduino mu? PIC mi? Arduino mu? PIC mi?

 

 

3. Oluşturulmuş olan bu .hex uzantılı dosyayı Pic in içine atmak için gerekli yardımcı program MPLAB X IPE yi kullanabilirsiniz, IDE ile karıştırmamak gerekiyor.

Arduino mu? PIC mi? Arduino mu? PIC mi?

MPLAB X IPE 

4. Pic’in içerisindeki programı icra etmek için hazırlanmış ve tasarlanmış özel devre ve .hex uzantılı dosyayı Pic ile buluşturmak için ara aparat (programlayıcı)

Arduino mu? PIC mi? Arduino mu? PIC mi?

5. Besleme ünitesi; regüle edilmiş herhangi bir DC güç kaynağı işinizi görecektir.

 

Arduino mu? PIC mi? Arduino mu? PIC mi?

LM317 DC AYARLI GÜÇ KAYNAĞI

Eğitim dünyasında ve iş dünyasında Pic’in bu göreceli çok gereksinimli nazlı haline çözümler arandı ve bulundu ama bu çözümler hep lokal seviyede kaldı. Yani o işletmeyi yada o eğitim kurumunun sınırlarını çok aşamadı. Bu arayışın sonucu olarak Arduino’nun kapılarının açılmasına neden oldu. Arduino platform olarak çok basit ve çok can alıcı özelliği ile geldiği için çok kısa sürede elektronik dünyasını en temelden sarstı. Firma resmi ifadesi ile “Arduino Açık Kaynaklı bir platformdur.” (OPEN Source) Yani Arduino ile yaptığıunız projeler için ürettiğiniz yazılım ve donanım için kimseye telif hakkı ödemezsiniz. Firmanın aldığu bu karar Arduino platformunun son 2-3 yıl içerisinde çığ gibi büyümesine sebebiyet verdi.

Arduino mu? PIC mi? Arduino mu? PIC mi?

Arduino IDE uygulamasında Blink örneği

Bunun yanında kendince bazı özellikleri de Pic’e göre çok daha cazipti. Arduino karşımıza biraz giyinik çıktı zira Pic Arduinoya göre çok çıplaktı. Yani Arduino kart üzerinde devresi tasarlamış beslemesi verilmiş harici bir programlayıcıya ihtiyaç duymadan daha bağımsız olarak çıktı. Neredeyse Pic’in yarısı kadar yazılım ve donanıma ihtiyaç duyuyordu.

Türüne göre Pic’ler kadar performans veren fakat Pic’ler kadar gereksinime duymayan Arduinolar dünyada olduğu kadar ülkemizde de yankı buldu. aşağı yukarı 2-3 sene içerisinde Arduinoya duyulan ilgi katlanarak arttı. Hatta mesleği elektrik-elektronik olmayan meslek grubu bile Arduino sayesinde elektronik dünyasına merhaba dediler.

Peki ya Arduino?

Arduino’nun tam olarak ne olduğunu biraz daha açalım: Arduino kartları üzerinde Atmel firmasının üretmiş olduğu Atmega serisi 8 bit mikrodenetleyiciler bulunuyor. PIC mikrodenetleyicilerle uğraşmış olan arkadaşlara, bu mikrodenetleyicilerin de PIC’ler ile aynı kategoride olduğunu söyleyebilirim. Bunun dışında Arduino donanımlarında başka özel bir komponent bulunmuyor. Kartlara göre farklılık göstermekle beraber bir başka 8 bit mikrodenetleyici de Arduino ile bilgisayar arasındaki USB iletişimi için kullanılıyor.

Arduino mu? PIC mi? Arduino mu? PIC mi?

Arduino Nano

Arduino’yu bu kadar popüler kılan özelliklerinden “kolay kulanımı” oluşturan en büyük etken geliştirme ortamı. Geliştirme ortamı Processing Programlama dili/ortamına dayanıyor. Arka planda Atmega mikrodenetleyicileri için kullanılan GNU GCC derleyicisi ve derlenen programların mikrodenetleyiciye yüklenmesinde kullanılan AVR-Dude yazılımı bulunuyor. Geliştirme ortamı kodları derleyip kolayca mikrodenetleyiciye yüklemenizi sağlıyor. Arduino kütüphaneleri birçok işlemi donanım seviyesine inmeden yani mikrodenetleyicinin kaydedicileri üzerinde işlemler yapmaya gerek olmadan yapmanızı sağlıyor.

Negatif yönleriyle Arduino kartları;

  • Arduino kütüphaneleri kullanarak yaptığınız işlemler doğrudan mikrodenetleyicinin kaydedicileri üzerinden yapacağını işlemlere göre çok daha yavaş olacaktır.
  • Birçok işlem kütüphane fonksiyonları ile “gizlendiğinden” işlerin arkasında dönenleri tam olarak göremezsiniz.
  • Mühendislik seviyesinde işler yapacaksanız olayların ayrıntılarına da hakim olmalısınız.
  • Kesmeler mikrodenetleyici programlamada en önemli konulardan olmakla beraber Arduino dünyasında çok az anılırlar. Bu konuyu iyice öğrenmelisiniz.
  • Arduino’nun kolaylığı sayesinde kısa sürede proje geliştirip her şeye hakim olduğunuzu düşünebilirsiniz fakat bu düşünce yerlice yanlıştır.

Özetle hem PIC hem Arduino bilmek sizin için en iyi olasılıktır, iki platformuda kıyaslamak ve karşılaştırmak sadece artı ve eksilerini ortaya çıkarır, bu yüzden bana Arduino yeter yada bana PIC yeter demek araştırmacı ruhunuza ters düşebilir, ama sıfırdan başlamak üzereyseniz Arduino ile temel mantığı kavramak daha kolay olabilir.