Arduino LCD Menü Yapımı

Merhaba! Bu yazımızda Arduino ve LCD kullanarak fonksiyonel bir menü oluşturacağız, kullanım açısından bir çok yere entegre edebilirsiniz, ben süreli ısıtma gibi bir konsept ile kodları yazdım, küçük değiştirmeler ile istediğiniz yönde geliştirebilirsiniz, birkaç bilgi ile yazımıza başlıyorum.

LCD Nedir?

LCD, Liquid Crystal Display yani Sıvı Kristal Ekran elektrikle kutuplanan sıvının ışığı tek fazlı geçirmesi ve önüne eklenen bir kutuplanma filtresi ile gözle görülebilmesi ilkesine dayanan bir görüntü teknolojisidir. LCD katmanları bir araya geldiklerinde paneller meydana gelir. Panellerin çalışma mantığı en basit haliyle, üzerindeki özelleşmiş hücrelerin iyon katmanı tarafından şekillendirilmesi ve elektrik akımıyla görüntü oluşturulması şeklindedir

Arduino LCD Menü Yapımı arduino lcd menü yapımı
LCD Ekran

Kullanılacak Malzemeler

Devre Şeması

Arduino LCD Menü Yapımı arduino lcd menü yapımı

Bağlantı Listesi

Butonların birini Arduino’nun dijital 2.pinine diğerini, dijital 3.pine bağlamayı unutmayın.

LCDArduino

A

5V VCC

K

GND

D4

9

D5

10

D6

11

D7

12

RS

7

RW

GND

VSS

GND

VDD

5V VCC

E

8

Eğer ekran parlaklığı için potensiyometre kullanacaksanız, V0 pinini potensiyometrenin orta bacağına bağlamanız gerekiyor, kullanmak istemiyorsanız eğer, Arduino PWM yardımı ile önceden belirleyebilirisinz, yada doğrudan VCC bağlayarak sabit parlaklık elde edebilirsiniz, fakat en kullanışlı durum, önceden pwm ile voltaj/parlaklık belirlemek. Ayrıca butonlar  pull down direnç olarak kullanıldı, daha önce pull down hakkında bir yazı paylaşmıştık buradan okuyabilirsiniz. Kodun içinde DHT11 pinin görebilirsiniz.

Breadboard Yerleştirmesi

Görüntü kirliliği olmaması için en uygun şekilde yerleştirmeye çalıştım, ortadan geçen sarı kablo, LCD’nin V0 pinine gidiyor yani parlaklık için kullanılıyor

Butonların dirence giden bacağına, giriş pinlerine takıyoruz. Diğer bacak ise VCC’ye gidiyor.

Solda görülen tek teller ise LCD’nin GND ve VCC girişleri için.

Arduino LCD Menü Yapımı arduino lcd menü yapımı

Devre Yazılımı

Uzun olduğu için drive üzerine yüklendi, buradan ulaşabilirsiniz.

Açıklamalar

I2C modüllü bir LCD modülü olursa daha kaliteli ve kolay bir işlem yapılabilir, bu şekildeyken gereksiz sayıda kablo kullanılıyor, haliyle kartın işlem yeteneği kısıtlanıyor, ayrıca görüntü olarakta hoş durmuyor. Eğer pull-down kullanmak istemezseniz arduino’da doğrudan bulunan pull-downı kullanabilirsiniz, bu yüzden bir kütüphane daha ekledim, butonları kod içinde atıyarak sorunsuz kullanılabilir.

Son Hal

Arduino LCD Menü Yapımı arduino lcd menü yapımı
Arduino LCD Menü Yapımı arduino lcd menü yapımı
Arduino LCD Menü Yapımı arduino lcd menü yapımı

Terimler ve Sayfa Sözlüğü

PWM: Açılımı Pulse Width Modulation yani Sinyal Genişlik Modülasyonu olan bu teknik, sinyal işleme veya sinyal aktarma gibi daha çok elektronik devrelerin yanı sıra Arduino veya elektrik makineleri gibi özel uygulama alanlarında da yer alan bir tekniktir.

GND: Eksi bağlantısının yapılacağı bölümdür, Türkçeye şaşe, toprak olarak çevirilir.

VCC: Collector Collector Voltage yani devreye bağlanacak olan güç kaynağının eksi bağlantısı yapılacak bölümdür.

I2C(IIC): I2C 2 adet pin üzerinden iletişim kurmayı sağlayan bir yazılım protokolüdür. Philips ( NXP ) firması tarafından oluşturulmuştur.