Enerji Yatırımlarının Gözdesi; Rüzgar Gücü!

Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz, kurulum-işletme fiyatı ve performansına göre oldukça verimli olan rüzgar gücü, Avrupanın yeni yatırım hedefi olduğu ortada! 2020’ye kadar 1 milyon ev gibi ciddi bir rakama enerji sağlama kapasitesi planlanıyor. Bunun yanında Google, Avrupada’ki veri merkezlerinin elektrik ihtiyacını tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayıp “temiz veri merkezi” yani karbon salınımsız veri merkezleri inşaa etmek istiyor. Bu başarılı ve çevreci proje için 3.3 Milyar Amerikan Doları yatırımlarınında ilk ayağı oldu.

rüzgar gücü

İngiltere kıyılarının 120 kilometre açığına kurulan, Hornsea Rüzgar Gülü Bölgesi “offshore” yani açık deniz rüzgar gülleri, proje bitişinde 1 milyon evin elektrik ihtiyacını karşılayacağı söyleniyor. Proje tamamen bittiğinde ise rüzgar gülü kümelerinin kapladığı alan Maldivler ve Maltadan daha büyük bir yüz ölçümüne sahip olacağı bildiriliyor. Toplamda 174 adet olan rüzgar gülleri, 100 metre uzuluğunda ve bıçak uzunlukları 75 metre. Optimum koşullarda çalışan bir rüzgar gülü satte 7 Megawatt enerjiyi, rüzgar enerjisinden, elektrik enerjisine çevirecek. Sadece 1 turu tamamlayan bir rüzgar gülü yaklaşık olarak bir evin bir günlük tüm enerji ihtiyacını karşılayacak. Proje yöneticisi((DOGEF), the Danish energy company) Stefan Hoonings’e göre, bu proje 2030’a kadar İngiltere’nin elektrik ihtiyacının üçte birini rüzgar güllerinden karşılayabilme hedefini gerçekleştirecek. Aslında bu yatırımların temelinde “zorunlu” olan yaptırımlar faydalı oluyor. Küresel ısınma ile mücadele kapsamında 2015 yılında imzalanan “Paris Climate Agreement” anlaşmasına göre ülkelerin yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş aşamasını hızlandırması ve CO2 emisyonunu düşürmeleri gerekmekte. Uluslararası Enerji Kurumu raporlarına göre, dünyadaki CO2 emisyonunun, üçüncü kaynağı kömür yakıtlı termik santraller oluşturuyor. Bu oranın düşmesi için, enerji üretiminde kömür ve benzeri emisyonlu yakıtlar yerine, yenilebeilir enerji kaynakları tercih edilmesi gerekiyor.

Proje Arkasındaki Şirket

Orsted firması şuana kadar 25 bölgeye, rüzgar gücü ‘nü sonuna kadar kullanacak; açık deniz rüzgar gülü tarlaları kurdu, bu bölgerin yoğunluk sıralamasına göre; Avrupa Kıtası, Amerika Birleşik Devletleri ve Asya Kıtası takip ediyor. Şirketin ismi 2017 yılında, temiz enerji şirketi prensibiyle, “Danish Oil and Natural Gas” ‘dan Orsted olarak değiştirildi. Şirket, kömür enerjisi üretimlerinin 73% ‘ni başarılı bir şekilde son verdi. 2023 hedefleri olarak, kömür enerjisinden tamamen kurtulamak ve temiz enerjiyi yaymayı planlıyorlar. Projenin ilk ve şuanki adımı olan “Hornsea One”, 1 milyon ev. İkinci aşaması Hornsea Two, 1.6 milyon ev. Üçüncü aşaması Hornsea Three, 2 milyondan fazla evin enerji ihtiyacını karşılamayı planlıyor. Bunun yanında İngilterenin şuan 37 açık deniz rüzgar gülü bölgesine sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Bu sayıyla açık deniz rüzgar gülü piyasasının en büyük hacmine sahip olan ülkesi konumuna geliyor.

rüzgar gücü

Google ve Temiz Enerji Yatırımları

Google, doğa dostu şirket konumuna gelmek için, bugün veri merkezlerini genişletmek ve temiz enerji kullanıma geçiş için, 3.3 milyar Amerikan Dolarlık bir yatırımla, Avrupada yeni bir veri merkezi açacağını duyurdu. Bundan önceki veri merkezlerini devasal rakamlardaki yatırımlarla yapan Google, yeni veri merkezinin temiz enerji kullananacak olması ile bütün dikkatleri üstüne çekmiş durumda. Google Blog yazılarında paylaşılan yazı ile medyayı haberdar eden Google, şirketin CEO’su Sundar Pichai’nin Finlandiya Başbakanı ile yaptığı görüşmede, temiz enerji kullanan veri merkezleri açmak istediğini ve bizi bekleyen geleceğin karbon salınımı olmayan kaynaklarla kurulmasını gerektiğini belirtti.