Fuchsia OS Nedir?

Fuchsia OS, temel olarak Google tarafından geliştirilmiş işletim sistemidir. Resmi olarak tanıtılmasada Google’ın bahsetmeden geliştirdiği Fuchsia OS’in, Chrome ve Android işletim sistemlerinin yerinden oynatması bekleniyor. Google’ın oluşturduğu Chrome ve Android işletim sistemlerinin aksine, bu işletim sistemi bütünüyle Google tarafından geliştirilmiş bir sistemdir. Android ve Chrome, Google’ın ekosisteme kazandırdığı işletim sistemleri olmasına rağmen Linux çekirdeğini kullanmaktadır. Fuchsia OS ile Google tarafından temelleri atılan ve sıfırdan geliştirlen Zircon Kernel isimli işletim sistemi çekirdeğini kullanılıyor. Tasarımı, işletim sistemi çekirdeği ve bütünüyle her şeyi kendine ait olan bir yazılım sayesinde, Google kendi ekosistemini oluşturup emin adımlarla teknoloji dünyasının seyrini değiştirmeye hazırlanıyor.

Fuchsia
Fuschia OS Nedir?

Fuchsia OS Ne Zaman Tanıtılacak?

Fuchsia OS’i duymamız 2016 yılında, Google’ın Fuchsia OS’e ilişkin kaynak kodlarını Github üzerinden paylaşmasıyla başladı. İşletim sisteminin gelişimine ilişkin tüm çalışmalar şimdilik gizli tutuluyor. Kullanıcılara daha gelişmiş bir deneyim sunacağı vaat edilen Fuchsia OS’in ne erişime açılacağı henüz belli değil. Fakat buradan denenebilir sürüme buradan ulaşabilirsiniz.

Fuchsia OS’in Özellikleri Nedir?

Fuchsia OS, mobil akıllı cihazlarda, tablet bilgisayarlarda, dizüstü bilgisayarlarda, otomobillerde ve “akıllı” tüm diğer cihazlarda kullanılabiliyor. Kısacası tek yazılım, tüm cihazlar sistemini takip ediliyor. Fuchsia OS tıpkı Android ve Chrome’da olduğu gibi uygulamaları destekliyor ancak bu kez işletim sisteminin merkezinde tam anlamıyla Google servisleri yer alıyor. Google Now ve Google Asistan gibi birçok işi sesinizle halletmenize yardımcı olan akıllı servisler de buna dahil. Android ile birlikte tanıdığımız Material Design tasarım trendi Fuchsia OS’un da temelinde yer alıyor. Alışılan Android uygulamalarının aksine bu işletim sisteminde yine Google’ın geliştirdiği Flutter SDK ile oluşturulan ve Dart programlama temelli uygulamalar yer alıyor. Yani, Android’deki Java’nın hakimiyeti, artık Dart’a dönüşecek.

Android’in Yerini Alabilecek mi?

İlerleyen zamanlarda bunun cevabını en iyi Google vericek, fakat bizim görüşümüze göre, Android İşletim Sistemi, bu işletim sistemi ile yok olabilecek bir ekosistem değil, basit fonksiyonlarla ile bir deneme yapmak için buradan arayüze ulaşabilirsiniz.

Fuchsia
Fuschia OS Nedir?

Uyumluluk Skalası

Google, fazlasıyla ciddi bir hamle ile, yeryüzündeki bütün cihazların beynine erişmeye hazırlanıyor. Hoparlör, televizyon, otonom araba ve hatta tost makinesi bile bir işlemciye sahipse Fuchsia OS kullanabilecek. Farklı yeteneklere sahip iki kategorideki cihazların aynı işletim sistemini kullanması ise büyük avantaj. Zira aynı işletim sistemi, kullanımı kolay ve hızlı kılan özellikleri mümkün kılabilir. Global çapta kullanımda olan işletim sistemlerinin en büyük problemi farklı dosya formatlarını kullanmaları. Android, iOS, Windows ve macOS uygulamalarının çekirdek dosyaları farklı, çünkü çalıştırdığı cihazlar farklı niteliklere sahip ve bağımsız. Cihazlar artık birbirlerine fazlasıyla bağımlı hale geldiler. İşte o andan itibaren farklı dosya formatları sorun yaratmaya başladı. Ticari açıdan rekabeti ne oranda etkiler bilinmez ama bu işletim sistemi, Google’ın işletim sistemi konusunda tekel olma projesi. Zira bu işletim sistemin’de kullanılan Flutter SDK’sı, geliştiricilere günümüzde kullanılan bütün işletim sistemleriyle uyumlu uygulama yazma fırsatları sunuyor.

Google Asistan ve Fuchsia OS

Android’in sevilen özelliklerinden olan Google Asistan, sadece Android ile sınırlı kalıyor. Hatta Android kullanıcıların hepsinde bile uyumlu çalışmıyor. Her ne kadar günümüzün en gelişmiş sesli asistanlarından birisi olsa da yaygınlaşma konusunda problemleri var. Ayrıca Android’in çekirdek yapısı sesli komutlara uyumlu değil. Fuchsia OS ise kullanıcılar sesli komutlarla yönetimi daha cazip kılan bir arayüze sahip. Bu sayede ev-hayat otomasyonu oldukça kolaylaşmış olacak.