Hindistan’ın Gözlem Uydusuna Ne Oldu?

Ay serüvenine katılmak için büyük adımlar atan Hindistan(ISRO), Ayın güney kutbuna yapılan görevin son iki kilometresinde büyük bir talihsizlik yaşadı. Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu (ISRO)’nun uzay aracı “Vikram” ile sebepsiz bir şekilde iletişim kaybedildi, diğer gözlem uydularından yapılan incelemeler ile Vikram’ın Ay yüzeyine sert bir iniş yaptığı tahmin ediliyor.

Tekrar Ateşlenen Ay Serüveni

Ay serüvenine adını yazdırmak isteyen dördüncü ülke olmak için ise diğer ülkelerin çalışmaları devam ediyor. İsrail’in kutu uydusu sert bir çakışma ile infilak olduğu için o bir başarısız bir proje oldu. Hindistan ise kendinden oldukça emin ve az yatırımlarla bir deneyimde bulunmuş oldu. Güneydoğu Asya ülkesi, Ay’ın güney kutbuna bir araç indirmeyi başaran ilk ülke olmayı amaçlıyordu.

hindistan

Hindistan’ın uzay görev merkezi olan Hint Uzay Araştırma Organizasyonu (ISRO), bu amaçla Chadrayaan-2 adlı aracı göndermişti. Ülkenin başbakanı Narendra Modi, Satish Dhawan Uzay Merkezi’ne Vikram adlı modülün inişini izlemeye geldi. Daha sonra yapılan açıklamalarda, Vikram iniş cihazının 2,1 kilometreye kadar planlanan ve öngörülen şekilde hareket ettiği, daha sonra ise araçla yer istasyonu arasındaki bağlantının kaybolduğu açıklandı. Hindistanlı yetkililer şu anda araçtan gelen verileri inceliyor.

hindistan
“Cesur olun. Başardığımız şey küçük bir şey değil. Hepinize en iyi dileklerimi sunuyorum” dedi.
hindistan
Narendra Modi
Hindistan Başbakanı

Son manevradan gelen bilgilere göre araç en son Ay yüzeyine 330 metre kala bilgi gönderdi. Araç son haber alındığında rotasından 600 metre sapmış durumdaydı. Modi, Twitter’da paylaştığı açıklama ile;

“Hindistan, bilim insanlarıyla gurur duyuyor! Yapabileceklerinin en iyisini yaptılar ve her zaman Hindistan’ı gururlandırdılar. Bu anlar cesur olmamızı gerektiriyor ve cesur olacağız!”
hindistan
Narendra Modi
Hindistan Başbakanı
hindistan

Chandrayaan-2 Aracı

Chandrayaan-2 aracı üç parçadan oluşuyor. Bir yörünge aracı, Vikram adlı yüzey iniş aracı ve Pragyan adlı bir yüzey aracından oluşan Chandrayaan-2, 22 Temmuz’da Geosynchronous Uydu Fırlatma Aracı Model III roketi ile Ay’a gönderilmişti. Aracın yolculuğu 7 hafta sürmüş ve iniş modülü 2 Eylül’de araçtan ayrılmıştı. Araç, 14 gün boyunca Ay yüzeyinde çeşitli araştırmalar yapmasını sağlayacak bilimsel enstrümanlar ile donatılmıştı. Araçların, Ay’ın gecesinde devre dışı kalması bekleniyordu.

hindistan

İniş araçlarının yaşadığı soruna rağmen Chadrayaan-2, 1 yıl boyunca Ay’ı incelemeye devam edecek. Araçta X-ışını spektometresi, Güneş X-ışını monitörü, Çift frekanslı sentetik radar, atmosferik yapı keşif aracı ve uydu iyonosferini inceleyecek radyo araçlar bulunuyor. 2008 yılında ilk araç olan Chadrayaan-1, on ay boyunca aktif olarak görev yapmıştı. O arada da Ay’a çakılmıştı. Hindistan, 3. görevi ise 2024 yılında gerçekleştirecek.

Uzay Programına Ayrılan Bütçe

Hindistan’ın Uydusu 74 milyon dolara mal oldu, şu ana kadar yapılan gezegenler arası uzay görevlerinin en ucuzu oldu. Nasa’nın aynı segmentteki Ay uydusunun maliyeti 671 milyon dolar olduğunu belirtelim, ayıca kısıtlı kaynaklarla yapılan operasyonun, bir kısmı Rusya’da bir kısmı ise Hindistan’da kendi imkanlarıyla gerçekleştirildi.

Bütün olayların kısa bir özetini anlatan bir video ile bu yazımızı sonlandırıyoruz. YouTube Türkiye’ye önemli katkılarından dolayı Barış Özcan’a ayrıca teşekkür ediyoruz!