Koronavirüs (COVID-19) Salgını Nasıl ve Ne Zaman Bitecek?

Geliştirilen Aşıları ve Test Edilen İlaçlara Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz

Birçok yönden, COVID-19 salgınının hareketli bir hedef olduğu kanıtlanmıştır. Daha önce araştırma sayısı oldukça düşük olan Koronavirüsler hakkında bilimsel olarak çok az bilgiye sahibiz. Fakat, hastalığın yayılma hızını durdurmak için bilim insanları, sosyal mesafenin önemi sıklıkla uyarıyor. Çoğu ülke ve bölgede tamami ve kısmi dışarı çıkma yasakları ilan edildi.

Bağışıklığın Önemi

Küresel nüfusun yeterli olması ve insanların bağışık hale gelmesi ile, SARS-CoV-2 bulaşma hızını kaybedecek ve işgal ettikleri sahiplerinden ayrılmadan önce bulaşabilecek kadar yeni, ve savunmasız birey bulamayacaktır. Araştırmacılar, Jonathan Lambert Bilim Haberlerine göre , 2.5 ila 5 milyar insanın – küresel nüfusun kabaca üçte ikisi ila üçte ikisinin – bu kritik eşiğe ulaşmak için bağışık olması gerektiğini tahmin ediyor .

Şuan her ikisi de garanti edilemeyen olası iki bağışıklık yolu var. Birinde, COVID-19’dan iyileşen bireylerden toplanılacak antikorların, sağlıklı bireylere verilerek vücutlarına koronavirüsle savaşmayı öğretmek. İkinci yol ise, hasta olan bireylerin, antikor üreterek, tekrar aynı virüsle karşılaşınca savaşmasını sağlamak. Her iki karar da çok taze ve yeni, bu yüzden ilerleyen zamanlarda bu kavramlar doğruluğuna karar verilecek.

Eğriyi Düzleştirmek

Birçok COVID-19 aşısı şu anda geliştirilme aşamasında olmasına rağmen, bu süreç aylarca, hatta yıllarca sürebilmekte. Fakat bilim adamları aşıdan önce yükseliş grafiklerinin, bir an önce düzleştirlmesinden yana. Eğer virüs insandan insana atlamak için daha az fırsata sahip olursa , topluluklar yeni durumlarda büyük ve hızlı bir artış görmez; bunun yerine, yeni vakalar belirli bir tarihe kadar COVID-19 ile hastalanan ortalama insan sayısını azalarak daha uzun bir süreye yayılmış olucak. Ayrıca pandemiğin zaman çizelgesini belirlemek, araştırmacıların çok ihtiyaç duyulan tedavilere ve testlere geliştirmelerine de izin verir.

Koronavirüs (COVID-19) Salgını Nasıl ve Ne Zaman Bitecek? Koronavirüs

Bu yavaşlamayı başarmanın ilk adımı sosyal mesafedir: bireylerle teması büyük ölçüde azaltarak hastalığın yayılmasını yavaşlatmaktır. Enfeksiyonun haftalarca süren gelişimi ve virüsün aşırı yayılma kolaylığı göz önüne alındığında, mesafelendirme anında çalışacak bir şey değildir. Fakat sosyal mesafeden dolayı yakında grafiklerde bir yumşama ve vakalarda azalma söz konusu olacaktır. Örneğin, sosyal uzaklaştırma önlemleri çok erken gevşetilirse , koronavirüs hala duyarlı olan bir popülasyonda kükreyerek pandeminin zaman çizelgesini daha da uzatabilir.

Test Sayısının Önemi

Grafiklerin doğru bilgi vermesi ve olağan durumu görmek için test sayılarının artması oldukça önemlidir. Dünyanın gerçek hastalık yükünü (hafif veya semptomsuz olanlar da dahil olmak üzere enfekte olmuş insan sayısı) bilmeden araştırmacılar, pandeminin nasıl geliştiği veya hangi popülasyonların en fazla risk altında olduğu konusunda iyi bir şekilde ele alamazlar. Daha fazla test aynı zamanda COVID-19’dan kurtulmuş olan kişileri tanımlayabilir ve – eğer bağışıklarsa – bu insanlar işe geri dönebilir veya savunmasız popülasyonların bakımına yardımcı olabilir. Kritik olarak, bu araçları şimdi yapmak ve mükemmelleştirmek, gelecekteki salgınlar için bizi hazırlayacaktır.