Koronavirüs Pandemisi Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Daha önceki yazılarımızda koronavirüs’ün ne olduğu hakkında bilgiler vermiştik, başlamadan önce Koronavirüs Nedir? yazısına göz atmanızda fayda var.

Koronavirüs Yaz Aylarında Etkisini Kaybedecek mi?

Yanlış, şuan yapılan araştırmalar ve gözlemler ile mevsimsel değişimin hiç bir etkisinin olmayacağı yönünde. Ayrıca bir önceki viral salgınlarda böyle bir şey söz konusu olmamıştır.

Sivrisinekler Koronavirüs Taşıyıcısı mıdır?

Yanlış, koronavirüs kan değil, solunum yolu sistemi ile yayılır.

Nefes Tutarak Virüs Testi Yapılabilir mi?

Kesinlikle böyle bir şey mümkün değil, sosyal medyada 10 saniye nefes tutarak test yapılabileceği yönündeki tüm içerikler yanlış bilgiler içeriyor.

Bol Su İçerek Virüsten Kurtulabilir miyiz?

Yanlış, koronavirüs boğaz yolu ile size bulaşabilir fakat boğazda konaklamaz, içeceğiniz fazla su sizi sadece daha fazla tuvalate götürür.

Araba Kazalarından Ne Farkı Var ki?

Araba kazaları bulaşıcı değildir, ölümleri her üç günde bir iki katına çıkmaz, kitlesel paniğe veya ekonomi çökmesine neden olmaz.

El Dezenfektanları Sabun ve Sudan Daha mı İyi?

Yanlış, sabun ve su aslında virüsü deriden öldürür ve yıkar (cilt hücrelerimize nüfuz edemez) ve ayrıca ellerde varsa görünür kirleri temizler. Bu yüzden dezenfektan bulamazsanız panik etmenize gerek yok.

Coronavirüs Mutasyona Uğrayabilir ve Havaya Karışabilir mi?

Hayır, Virüsler mutasyona uğradığında bile, bulaşma şekilleri değişmez. İnfluenza virüsü birçok kez mutasyona uğramıştır, ancak bir damlacık enfeksiyonu olarak kalmaktaydı.

Evcil Hayvanım Virüs Taşıyabilir mi?

Düşük bir ihtimal. CDC(Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri), evcil hayvanların koronavirüs ile hastalandığına dair herhangi bir rapor almamıştır. Ancak iyi el hijyeni ve sağduyulu olunmakta fayda var.

Hastalıktan Korunmak İçin Maske Takmak Yeterli mi?

Maske, kişiyi virüsü kapmaktan yeterince korumaz. Sadece kişi hasta ise virüsün başkalarına bulaştırılmasına engel olabilir. Hele ki sağlıklı kişilerin toplumda, gündelik hayatta maske takmasına gerek yoktur. Korunmada en önemli yöntem el temizliğidir. Eller mümkün olduğunca temiz tutulmalı ve göz, burun ve ağıza götürülmemelidir.

El Dezenfektanları Tüm Sorunları Çözer mi?

Piyasada değişik isimler ile pazarlanan sözde antiseptik, dezenfektan ve mikrop öldürücülerin çoğu elleri iyi bir ‘su-sabun temizliğinden’ daha çok koruyamayacaktır. Ellerin, sık sık bol sabunlu su ile dikkatle, iyice ovularak yıkanması koruyuculuk için yeterli olacaktır. Su ve sabuna ulaşılamayacak durumlarda 70 derece ve üzerinde bir kolonya veya alkol bazlı el dezenfektanı da kullanılabilir.

Tuzlu Su İle Gargara Yapmak , Burnu Yıkamak İşe Yarar mı?

Yaramaz. Bu konuda hiçbir bilimsel veri yoktur. Hatta tuzlu suyun tuz oranı yüksek olursa üst solunum yolu hücrelerine hasar verebilir. Solunum sistemini viral enfeksiyonlardan ya da dış etkenlerden korumada bir kalkan özelliği gösteren, bakteri ve virüslerin solunum hücrelerine tutunmasını engelleyen mukus tabakası da hasar görebilecektir.

Sıcak İçecekler İçmek Virüsü Öldürür mü?

Aşırı sıcak içecekler ağız-boğaz bölgesini yakıp kavurarak ‘koruyucu epitel tabakayı’ ve ‘önleyici bağışıklık salgılarını’ tahrip ettiğinden, faydadan çok zarar verebilir.

Ölüm Oranı 2% ve 5% Arasında Telaş Yapmaya Gerek Var mı?

Hastalığın seyrinde yüzde 10-15 oranında ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve çoklu organ yetmezliği görülebilir ve yüzde 2-5 oranında ölümle sonuçlanırken, yüzde 80 oranında hastalık hafif seyretmektedir.

Kelle Paça Çorbası, Turşu, Sirke, Bağışıklık Sistemini Güçlendirir mi?

Bağışıklık sistemini özel olarak güçlendirdiği gösterilmiş herhangi bir gıda yoktur. Önemli olan sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığıdır. Virüslerden korunmada bağışıklık sisteminin önemli olduğu doğrudur. Bugüne kadar yapılan bilimsel çalışmalarla bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanıtlanmış 3 uygulama vardır. Bunlar, dengeli beslenme, yeterli bir uyku ve düzenli fizik egzersiz şeklindedir.

Canlı Korona Virüsü Grafiği