Raspberry Pi Pico W İnceleme: Dahili Wi-Fi Pico’ya Geliyor

Raspberry Pi Pico için Ocak 2021’in sonlarında geldiğinde, iki göze çarpan eksiklik olduğunu söylemek doğru olur. Birincisi, sıfırlama düğmesinin olmamasıydı (elbette kendinizinkini ekleyebilirsiniz), ancak en büyük eksiklik Wi-Fi idi. Kredi kartı boyutundaki IoT geliştirme kartları çağında, Raspberry Pi Pico zamanın gerisindeymiş gibi geldi. Raspberry Pi Pico incelememizde Wi-Fi eksikliğini bir aleyhte olarak işaretledik, ancak yine de RP2040’ı yaygın olara kullanıma getiren 4 dolarlık mikro denetleyiciyi kullanmayı mantıklı buluyoruz.

Sürpriz bir Haziran 2022 sürümüyle, bu sefer eksikliklerden birini düzelten yeni bir Raspberry Pi Pico görüyoruz. Raspberry Pi Pico W, selefine çok benzeyen 6 dolarlık bir mikro denetleyicidir, ancak küçük metal bir kasanın altında Pico’yu IoT dünyasına götüren bir Wi-Fi çipi bulunur. Wi-Fi sunan ilk RP2040 geliştirme kartı olmayabilir, ancak Raspberry Pi Pico W’nin doğrudan en iyi RP2040 geliştirme kartı listemize gireceğinden eminiz.

Raspberry Pi Pico W İnceleme: Dahili Wi-Fi Pico'ya Geliyor pi pico w,pi pico wifi,pi pico wlan

Küresel çip sıkıntısı sırasında, Raspberry Pi’nin RP2040 entegresi bol miktarda tedarik edildi. Raspberry Pi çipi, azalan STM32 mikrodenetleyici stokları nedeniyle Raspberry Pi için Build HAT Lego uyumlu kartında bile kullandı. Pi Kurucusu ve CEO’su Eben Upton, binlerce RP2040 entegresi yapabileceklerini söyledi. Bu, genellikle yetersiz olan diğer Raspberry Pi’lerin tam tersidir. Raspberry Pi Pico W, düşük güçlü robotlar ve veri toplama projeleri gibi birçok Raspberry Pi Zero W tabanlı projenin yerini alabilir.

Raspberry Pi Pico W İnceleme: Dahili Wi-Fi Pico'ya Geliyor pi pico w,pi pico wifi,pi pico wlan

Raspberry Pi Pico W orijinalinden daha mı iyi? Eski Pico’larımızı atmalı mıyız? Dünyaya bağlanabilir miyiz? Tüm bunları ve daha fazlasını öğrenmek için biraz daha yakından incelememiz gerekiyor.

Raspberry Pi Pico W Donanım Özellikleri

Raspberry Pi Pico WRaspberry Pi Pico
SoCRP2040 Arm Cortex M0+ Çift Çekirdek, 133 MHzRP2040 Arm Cortex M0+ Çift Çekirdek, 133 MHz
RAM264KB SRAM264KB SRAM
Depolama2MB Flash2MB Flash
BağlantıInfineon CYW43439 2.4 GHz Wi-Fi dahili antenYok
 SPI ile bağlantı 
GPIO40 Pin GPIO40 Pin GPIO
 26 Çok fonksiyonlu pin26 Çok fonksiyonlu pin
 23 x Dijital I/O23 x Dijital I/O
 3 x Analog Giriş3 x Analog Giriş
 2 x I2C2 x I2C
 2 x SPI2 x SPI
 2 x UART2 x UART
 1 x Arm Serial Wire Debug (SWD)1 x Arm Serial Wire Debug (SWD)
Güç / VeriMicro USBMicro USB
Boyutlar51 x 21 mm51 x 21 mm
Fiyat$6$4

Gördüğünüz gibi orijinal Raspberry Pi Pico ile yeni Pico W arasında pek bir fark yok. Aynı GPIO, microUSB bağlantı noktasına, boyutlara ve entegreye sahibiz. Tek fark, Infineon’un CYW43439 2,4 GHz Wi-Fi yongasının dahil edilmesidir. Infineon’un bu çip için veri sayfasına baktığımızda, Bluetooth 5.2’yi de desteklediğini gördük, ancak Raspberry Pi belgelerinde bundan bahsedilmiyor. Upton, Bluetooth’un henüz Pico W’nin belleniminde etkinleştirilmediğini söyledi.

Raspberry Pi Pico W ile çevrimiçi olmak

Daha önce bir ESP8266, ESP32 veya başka bir MicroPython uyumlu Wi-Fi geliştirme kartı kullandıysanız, Pico W’nin tamamen aynı olduğunu fark edeceksiniz. Wi-Fi ağımıza bağlanmak için örnek komut dosyasını kullandık. Yazılan beş satır MicroPython kodu ile Raspberry Pi Pico W’yi internete bağlayabildik.

import network
wlan = network.WLAN(network.STA_IF)
wlan.active(True)
wlan.connect("wifi-ismi","wifi-sifre")
print(wlan.isconnected())
Raspberry Pi Pico W İnceleme: Dahili Wi-Fi Pico'ya Geliyor pi pico w,pi pico wifi,pi pico wlan

Ardından, ping komutunu taklit eden uPing kullanarak bağlantımızı test ettik.

Raspberry Pi Pico W İnceleme: Dahili Wi-Fi Pico'ya Geliyor pi pico w,pi pico wifi,pi pico wlan

Testi daha da ileri götürerek, Ukrayna’daki hava saldırısı siren durumuyla ilgili verileri indirmek için bir ağ istek modülü olan urequests’i kullandık. Verileri JSON olarak aldık, bir sözlüğe kaydettik. Daha sonra Ukrayna şehri Kharkiv’i, sözlükte statüsünü aramak için anahtar olarak kullandık. Bu durum daha sonra Python REPL’de ve bir NeoPixel LED şeridi aracılığıyla kullandık.

Raspberry Pi Pico W İnceleme: Dahili Wi-Fi Pico'ya Geliyor pi pico w,pi pico wifi,pi pico wlan

Raspberry Pi Pico ile çok sayıda sensör kullanabilen ve ardından verileri derleyip üzerinde çalışılabileceği güvenilir bir ağ üzerinden gönderebilen 6 dolarlık bir IoT kartımız var. Artık uğraşacak tam bir Linux işletim sistemi yüküne sahip değiliz. Tüm bunlar, 10 ila 15 dolarlık tek kartlı bilgisayarlar yerine 6 dolarlık bir mikro denetleyicide yapılabilir.

Çevrimiçi olma kolaylığı şaşırtıcıydı. MicroPython’un ağ modülüyle ilgili çok fazla deneyimimiz olmasına rağmen, yeni başlayanlar bile bağlantı kurmak için gereken beş satırlık kodu yazabilir ve anlayabilir. Raspberry Pi Pico’nun ilk günden beri sahip olması gereken özelliği buydu. Ancak orijinal 4 dolarlık fiyat noktası için bir fedakarlık yapılması gerekiyordu ve Wi-Fi ilk fedakarlıklardan biri oldu.

Raspberry Pi Pico W ile karşılaştırabileceğimiz en yakın Raspberry Pi, orijinal Raspberry Pi Zero W ve daha yeni enkarnasyonu Raspberry Pi Zero 2 W’dir.

Pico W, Zero W ile karşılaştırıldığında bile yavaştır, ancak tam bir Linux işletim sisteminin gücüne ve şişkinliğine ihtiyacınız yoksa veya projeniz bir kameraya ihtiyaç duymuyorsa, Pico W mantıklı ve ucuzdur, düşük güçtedir ve Zero W’da kullanılan birçok sensör ve girişle birlikte kullanılabilir. Kendimize şu soruyu soracak olursak: Sıcaklık / nem ve hava basıncı gibi verilerini toplamak için gerçekten, bir Linux işletim sistemine ihtiyacımız var mı?

Raspberry Pi Pico W’nin Genel Kullanımı

Raspberry Pi Pico W, başlık pinleri olmadan diğer Pico’lar gibi gelir bu durum 40 GPIO pinini lehimlememiz gerektiği anlamına gelir. Mikro USB bağlantı noktası üzerinden bağlandıktan sonra (yine de Pico’nun USB-C’ye sahip olmasını diliyoruz), ardından bir proje için bir WS2812B (NeoPixels) şeridi bağladık. Topluluk tarafından oluşturulan bir MicroPython kitaplığı kullanarak, kısa sürede bu RGB LED’lerin renk değiştirmesini sağladık.

Raspberry Pi Pico W İnceleme: Dahili Wi-Fi Pico'ya Geliyor pi pico w,pi pico wifi,pi pico wlan

Raspberry Pi Pico W, temel elektronik ve devre tahtası projeleri için tamamen uygundur. Donanımımızın çalıştığını kanıtlamak için “yanıp sönen LED” kodu yazdık ve sorunsuz şekilde LED’i açıp kapattık. Pico W GPIO pin çıkışı, Pico ile aynıdır, bu yüzden tek yapmanız gereken kodunuzu Pico W’ye flashlamak. Ayrıca I2C HD44780 16 x 2 LCD ekran kullanarak I2C bağlantısını test ettik ve sorunsuz çalıştı.

Raspberry Pi Pico W Yazılım Desteği

Raspberry Pi Pico, yalnızca MicroPython ve C++ desteği ile piyasaya sürülmüş olabilir, ancak çok kısa bir süre içinde birçok alternatif programlama dili için destek geldi. İlk olarak, Adafruit ve Scott Shawcroft’un yönetiminde bir MicroPython uzantısı olan CircuitPython oldu.

CircuitPython, kolay kullanımı ile ilk tercihlerden biridir. Pico için kodlama konusunda tercih ettiğimiz araç haline gelmiştir.

C/C++ gelişmiş bir performans düzeyi sunarken, birçok kullanıcı kullanım kolaylığı nedeniyle MicroPython / CircuitPython’u tercih edecektir. İnceleme modelimizde sağlanan MicroPython sürümü, Pico W donanımını destekleyen oldukça yeni bir sürüm olan “MicroPython v1.18-673-gdf8d97171 on 2022-06-24” idi. Pico W üzerindeki MicroPython, Pico MicroPython geliştirme için seçilen editör olan Thonny ile son derece iyi çalıştı.

Genişletme kartlarını eklemeye ne dersiniz? Aynı GPIO pin çıkışı, eski Pico eklentilerimizi yeniden kullanabilir bir hale getiriyor. Yeni bir Raspberry Pi Pico W ile eski kitlerinizi yeniden kullanabilmemiz için yazılımlarını test etmeniz ve gerekli güncellemeleri kontrol etmeniz anlamına gelir.

Diğer Wi-Fi Geliştirme Kartları

Raspberry Pi Pico W İnceleme: Dahili Wi-Fi Pico'ya Geliyor pi pico w,pi pico wifi,pi pico wlan

Şimdiye kadar en bariz seçim, Pico W’nin dört katından fazla bir fiyata satılan Arduino Nano RP2040 Connect idi.

Profesyonel özelliklere ihtiyacınız varsa, elbette Arduino Nano RP2040 Connect’i seçin, ancak çoğu insan muhtemelen Pico W’yi daha mantıklı bir seçim olarak bulacaktır.

Ayrıca daha düşük bir fiyata, ESP32, ESP8266, W600 vb. satın alabileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Oldukça haklısınız, bazı durumlarda bu gibi kartlar daha mantıklı bir seçim olabilir.

Wi-Fi bağlantısı ile artık uzaktan kumandalı robotlar oluşturabilir, veri toplayabilir ve dünyaya iletebilir, bilgi toplayabilir ve LCD ve OLED ekranlarda görüntüleyebiliriz. 6 $ karşılığında, makine öğrenimi ve bilgisayar görüşü için yeterli zekaya sahip güçlü bir mikro denetleyiciye sahibiz (Doom‘u bile oynatabilir!).

Wi-Fi’in eklenmesi, Raspberry Pico W’nin, sonunda 10$’lık Raspberry Pi Zero W tarafından desteklenecek olan birçok projeye güç verdiğini görecek. Birisi Bluetooth 5.2 özelliğini etkinleştirdiğinde Pico W daha da çekici bir kart olacak. Bluetooth ile Pico W, oyun kumandası veya fare gibi kablosuz bir bilgisayar çevre birimine dönüştürülebilir.