SAR Değeri Nedir?

SAR Değeri Kaç Olmalıdır?

SAR değeri hesaplanırken, bir telefonun mümkün olan en yüksek radyasyon seviyesini yayması için en kötü durumlar uygulanır. Bu işlemler sonrasında çıkan sonuç, yani telefonun SAR değeri, cihazın mümkün olan en yüksek radyasyon seviyesidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, cihazlar, 1.6 Watt/Kg değerinde bir SAR değerine sahip olmalıdır. Avrupa’da, sınır 2 Watt/kg’dır. Bu değerlerin yukarısındaki SAR değerlerinin, insan sağlığı için zararlı olduğu söyleniyor. Bu zararın uzun vadedeki sonuçları yüksek tansiyon, genetik yapının bozulması, lenfoma kanseri, cilt kanseri ve sperm sayısının azalması olarak açıklanıyor.

SAR Değerinden Kaçınmak İçin Önlemler

Telefonla konuşurken telefonunuzu kulağınızın yanında tutmayarak, yani kulaklık kullanarak radyasyondan kaçınabilirsiniz. Eğer uzun süre telefonda konuşmanızı gerektiren bir durum varsa, kulaklık kullanmayı alışkanlık haline getirmenizde fayda var. Eğer evde yalnızsanız ya da ortamınız müsaitse mutlaka hoparlörden konuşun. Telefonu vücudunuza olabildiğince uzak tutun, telefonu başınızdan uzak tutmanız özellikle önemli. Sinyalin özellikle düşük olduğu yerlerde akıllı telefonunuzu kullanmaktan kaçının. Böyle yerlerde telefonunuz bir sinyal bulabilmek için daha çok enerki harcar ve dolayısıyla yaydığı radyasyon miktarı da artmış olur.

SAR Değerini Neden Bu Kadar Önemli?

Bu sorunun cevabı tamamen bu değerin insan vücudundaki olumsuz etkileri. Bu yüzden sıradaki telefonunu seçerken SAR değerlerini mutlaka göz önüne almanız gerekiyor, özellikle Çin menşeili markaların pazarda hacim kazanması ve sahte telefonların oldukça yayılması ile, bilinçsiz bir şekilde kullanıcılar yüksek düzeyde radyasyona maruz kalıyor.

Yüksek SAR Değerinin İlk 24 Saatteki Etkileri

Görüş alanında daralma

Kalp rahatsızlıkları

Kalp pilinin bozulma riski

Hafıza zayıflaması ve beyin tümörü riski

Yoğun stres ve yorgunluk hissi

Kalıcı işitme bozuklukları

Konsantrasyon ve dikkat bozulması.

Embriyo gelişiminin zarar görmesi

Kulak çınlaması ve kulaklarda ısınma

Kadınlarda düşük riskinin artması

İşitmede geçici aksaklıklar oluşması

Kan hücrelerinin bozulması

Bas ağrıları ve sersemleme

Bağışıklık sisteminin bozulması

Yüksek SAR Değerinin 10 Senedeki Etkileri

Yüksek tansiyon

Genetik yapının bozulması

Sperm sayısının azalması

Beyaz kan hücresi (lenfoma) kanseri

Cilt kanseri

 

Kan beyin bariyerinin zedelenmesi

Sahte Telefonlar ve SAR Tehlikesi

Bir telefonun ilk prototip halinin SAR değeri her zaman fazladır, bunu azaltmak için telefonlara birçok yalıtım işlemi uygulanır, akıllı telefonların maliyetinin yüksek olma sebeplerinden birisi de budur. Sahte/Klon/Replika bir telefon, yüksek maliyetleri testler nedeiyle, SAR azaltma işlemleri uygulanmadan ve hiçbir ölçüme uğramadan piyasaya sürülür. Bu telefonların SAR değerleri net olarak bilinmese de çoğunlukla 4-5 W/kg dolaylarında olur. Bu değerin ne kadar yüksek olduğunu anlamak için yeni çıkan lider telefonların SAR değerlerini gösteren en aşağıdaki tabloya göz atmanız yeterlidir.

SAR Değeri Nasıl Ölçülür

SAR değeri ölçülürken, 100 kHz ve 10 Ghz arasındaki frekans değerleri göz önüne alınır. Emilen gücü ölçmek için vücudun geometrisi ve radyo frekansı kaynağının tam konum geometrisine bağlı olur, bu sebeple testler, telefon modeline göre ayrı ayrı yapılır. Kurulan tarama sisteminin maliyetinden dolayı SAR ölçüm testlerini yapan kurum sayısı oldukça düşüktür. Mantık olarak basit bir denklem gibi dursada, gerekli değerleri doğru bir şekilde elde etmek oldukça zordur.

SAR Değeri, SAR Değeri Nedir?

σ = Malzemenin İletkenliği E = Elektrik Alan(RMS) m= Kütle Yoğunluğu

SAR Değeri, SAR Değeri Nedir?

Yeni Çıkan Telefon Modellerindeki Değerler

Kafa Seviyesinde

0
Watt/Kg

Vücut Seviyesinde

0
Watt/Kg

Kafa Seviyesinde

0
Watt/Kg

Vücut Seviyesinde

0
Watt/Kg

Kafa Seviyesinde

0
Watt/Kg

Vücut Seviyesinde

0
Watt/Kg