Volkswagen Egzoz Emisyon Skandalında Ne Oldu?

Volkswagen, ABD’deki dizel emisyon testlerinde yasa dışı bir şekilde yanıltıcı bir program kullandığını ilk kez Eylül 2015’te kabul etmişti. 2009-2015 yılları arasında ABD’de satılan 600 bin ve dünya çapında satılan milyonlarca araca yerleştirilen cihazlarla, bu araçların yollarda gerçek performanslarından daha iyi sonuç vermeleri sağlanmıştı. Fakat içeriğe geçmeden önce, egzoz emisyonun ne olduğundan bahsetmek gerekiyor.

Egzoz Emisyonu Nedir?

Egzoz emisyonu araçlarda kullanılan yakıtın yanmasıyla oluşan ve havaya yayılan kimyasalların yarattığı hava kirliliğini tanımlamak için kullanılan bir terim. Yani otomobiller, birçok kimyasalı gaz ve katı parçacıklar halinde egzoz yolu ile havaya atıyor. Dünya üzerinde bulunan araç sayısı düşünürseniz, oluşan hava kirliliğinin boyutlarını az çok tahmin edebilirsiniz.

volkswagen

Egzoz Emisyonu Nasıl Ölçülür?

Egzoz emisyonunun önüne geçmek ve çevreye zarar verecek etkilerini ölçmek adına otomobil sahiplerinin belirli aralıklarla egzoz gazı muayenesi, diğer adıyla emisyon testi yapması gerekiyor. Bu sayede de trafikte seyreden araçlardan yayılan egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliğinin negatif etkilerini en aza indirmek ve çevreyi korumak amaçlanıyor. Emisyon testi ile araç sahiplerinin taşıtlarının trafiğe çıkmaya uygun olup olmadıkları belirleniyor. Araçların egzoz gazı salınım değerleri, rölantide ve yüksek devirdeyken ayrı ayrı ölçülüyor. Ölçüm sonucunda değerler belirlenen sınırlar içindeyse araç, egzoz emisyonu ölçüm pulu almaya hak kazanıyor. Egzozundan çıkan zararlı kimyasalların miktarı kanunlarla belirlenen değerlerin üzerinde olan araçlar ise sınıfta kalıyor. Bu durumda olası sorunların en yakın zamanda giderilerek aracın tekrar muayeneye götürülmesi bekleniyor.

Volkswagen Neyle Suçlanıyor?

ABD’nin Çevre Koruma Müdürlüğü (EPA) geçen hafta Volkswagen’in dizel motorlu araçlarına fabrika çıkışında yapılan egzoz emisyon testlerinin hatalı olduğunu açıkladı. Raporda Alman otomobil üreticisine yarım milyon aracı piyasadan toplama çağrısı yapılıyordu. Aslında otomobil firmaları sorunlu hava yastığı, fren sistemleri veya vites kutusu sorunları gibi nedenlerle araç geri çağırma durumuna alışık. Ancak bu kez durum biraz farklıydı. Volkswagen raporda dizel motorlu araçlara yerleştirilen bir yazılım sayesinde aracın karbon emisyonlarını bilinçli şekilde olduğundan düşük göstermekle suçlanıyordu. Raporda ‘kasıt’ iddiasının bulunması, Volkswagen yöneticileri hakkında soruşturma başlatılması ve şirkete dava açılması ihtimallerini gündeme getiriyor. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada da gelişmeler için “Oldukça düşündürücü” yorumu yapıldı.

Ne Kadar Ceza Kesildi?

EPA raporunda yönetmeliklere uymayan her araç için 37 bin 500 dolar ceza kesilmesi teklif ediliyordu. Volkswagen, ABD’de 2008’den bu yana 482 binin üzerinde dizel motorlu araç sattı. Bu da toplam ceza tutarının 18 milyar dolar ile daha önce görülmemiş seviyelere çıkabileceğine işaret etmişti. Raporun yayınlanmasının ardından piyasalardaki ilk işlemlerin gerçekleştiği Pazartesi günü Volkswagen hisseleri Frankfurt borsasında yüzde 20 değer kaybetti ve şirketin piyasa değeri bir günde 14 milyar dolar eridi. Sonuç olarak rekor bir ceza ve marka kaybı ile, skandal bugüne dek Volkswagen’e 28 milyar euro’ya mal oldu.

volkswagen

Şirketin Tepkisi Ne Oldu?

Volkswagen’nin ABD operasyonlarının başındaki isim Michael Horn ilk açıklamasında ABD’li yetkililere karşı dürüst olmadıklarını itiraf etti ve “Dürüst davranmadık ve işi batırdık. Özür dileriz” dedi. Yeni Passat modelinin lansmanında konuşan Horn, kesilecek cezayı ödemeye hazır olduklarını da dile getirirken, Associated Press haber ajansı şirketin gelebilecek cezaları karşılayabilmek amacıyla 7,3 milyar dolar nakit fon ayırdığını aktardı. Ayrıca; “Bu tür davranışlar ve uygulamalar şirketimizin değerlerine tamamen aykırı. Bedeli ne olursa olsun ödemeye ve bu tür olayların bir daha yaşanmaması için gereken her türlü tebiri almaya hazırız.”

Avrupa İtirafı

Almanya Ulaştırma Bakanı, Volkswagen’in ABD’de olduğu gibi Avrupa’da da dizel araçlarda egzoz emisyonlarını düşük gösterdiğini itiraf ettiğini söyledi. Bakan Alexander Dobrint etkilenen 11 milyon araçtan kaçının Avrupa’da olduğunun bilinmediğini belirtti. Dobrint ayrıca diğer otomotiv üreticilerinin de kontrol edileceğini vurguladı. Skandal Alman otomotiv devinin ABD’de egzoz emisyon testlerinde hile yapan bir yazılım kullandığını açıklamasıyla ortaya çıkmıştı. Şirketin söz konusu yazılımı ABD’de 2009-2015 arasında; Jetta, Beetle, Golf ve Audi 3 marka araçlarda kullandığı ortaya çıktı. Passat modelinde de geçen yıl ve bu yıl yazılımın kullanıldığı saptandı. Ancak dizel otomobiller Avrupa’da daha çok tercih ediliyor. Ulaştırma Bakanı Dobrint, Volkswagen dışındaki otomotiv üreticilerinin de denetleneceğini belirtti. Dobrint “Federal Motorlu Araçlar Dairesi’nin sadece söz konusu Volkswagen modellerine odaklanmayacağı açık. Diğer üreticilere de rastgele testler yapılacak” dedi.

Eski CEO Martin Winterkorn Hakkındaki Suç Duyurusu

İddianamede Martin Winterkorn “ciddi sahtecilik” ve rekabet yasalarını ihlalle suçlandı. Winterkorn ayrıca otomobillerin yüksek emisyon seviyelerini gizleyecek bir program güncellemesine onay vermekle itham edildi.Eski CEO’nun, Avrupa ve ABD’de araç sahiplerini ve yetkilileri, şirketin dizel emisyon testlerinde manipülasyon yapıldığı konusunda daha erken uyarması gerektiği belirtildi. 71 yaşındaki Winterkorn, skandalın ortaya çıkmasının ardından Eylül 2015’te istifa etmişti. Winterkorn hakkında aynı konuyla ilgili olarak ABD’de de dava açıldı. Ancak Almanya kendi vatandaşlarını iade etmediği için Winterkorn’un yargılanması beklenmiyor. Volkswagen ise Almanya’daki davayla ilgili olarak yorum yapmayacağını açıkladı. Winterkorn’un suçlu bulunması halinde 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceği belirtiliyor.

Hapis Cezaları

25 Ağustos tarihinde ABD’de görülen davada, emisyon skandalından dolayı ilk tutuklama geldi. Volkswagen’da mühendis olarak çalışan James Liang, 40 ay hapis cezasına çarptırılarak ABD hapishanelerine gönderildi. Bir diğer tutuklama ise ilk tutuklamadan 4 ay sonra geldi. 6 Aralık 2017 tarihinde, mahkeme tarafından suçlu bulunan Volkswagen eski üst düzey yöneticisi Oliver Schmidt, yaşanan skandal nedeniyle sorumlu tutularak 7 yıl hapis ile cezalandırıldı.

Araçların Geri Çağırılması

Şirketin o dönemde başa geçen CEO’su Matthias Müller, 29 Eylül 2015 tarihinde 11 milyon aracın kademeli olarak geri çağrılacağını açıkladı. Ülkemizde yaklaşık 324.000 aracın geri çağrıldığı bu süreçte Volkswagen, en büyük sorunu geri çağrılan araçların toplanacağı yerleri belirlemede yaşadı. Hatta ABD’deki tesisleri yetersiz kalınca, ek olarak birçok arsa kiraladı. Volkswagen’ın itirafından sonra konunun peşini bırakmayan Çevre Koruma Ajansı EPA, 2 Kasım 2015 tarihinde ikinci bir rapor daha yayınladı. Bu raporda geçen “Volkswagen, Audi ve Porsche markalarının ürettiği 3.0 litre dizel araçların 2014, 2015 ve 2016 modellerinde, emisyon oranlarında benzer bir ihlal tespit edilmiştir.” ifadesi, Alman araba üreticisinin başını iyice derde soktu. Yayınlanan ikinci rapordan sonra ABD federal hükümeti, Volkswagen’ın ABD yasalarındaki emisyon için belirlenmiş yasal sınırı ihlal ettiği gerekçesiyle bir tazminat davası açtı. Açılan davada Alman otomobil üreticisinden istenen tazminat, tam olarak 46 milyar dolardı.

Skandalın Sonuçları

Eğer şirketin bu süreçte yaşadıklarına genel olarak bakmak gerekirse, oldukça büyük bir prestij kaybının yanında, 29 milyar doların üzerinde bir fatura göze çarpıyor. Ayrıca bugüne kadar tutuklanan 3 şirket yetkilisini de unutmamak gerek. Asıl önemli sorun ise üretilen o otomobillerin, çevreye verdiği büyük zarar. 2014’ten günümüze kadar gelen süreçte emisyon skandalı hakkında tüm yaşananları sizlerle paylaştığımız yazımızın sonuna geldik. Devam eden yargı sürecinin, yaşanacak başka olaylara gebe olabileceğini söylemekte yarar var. Olayları yakından takip ederek her gelişmeyi sizlerle paylaşacağız. Aynı zamanda otomotiv endüstrisinde yaşanmış diğer skandalları, önümüzdeki günlerde irdelemeye devam edeceğiz. Kaçırmamak için takipte kalın.

volkswagen