Yapay Zeka İnternet Sitelerini Nasıl Daha Kullanışlı Hale Getiriyor?

Son on yılda yapay zekanın uygulama alanları ciddi derecede genişledi. Yapay zekanın getirilerinden faydalanan şirketlerin sayısı da hızla artmakta. Son çalışmalar önder şirketlerin %90’ının yapay zeka üzerine yatırım yaptıklarını gösteriyor. Şirketler için yapay zekanın en önemli amaçlarından biri ise internet sitelerini kullanıcılar için daha kullanışlı bir hale getirmek. Daha kullanışlı bir internet sitesi için yapay zekanın farklı uygulamalarını inceleyelim.

Sohbet Botu

Tüketim anlayışı son yıllarda çok değişti. Günümüz tüketicileri çok sabırsız ve sorunlarına hemen çözüm bulunmasını talep ediyor. Sorunlara hızlı bir şekilde cevap verememek kullanıcıların internet sitlerini terk edip farklı siteleri tercih etmesiyle sonuçlanıyor. Bu soruna en uygun çözüm yolu olan yapay zeka sohbet botları devreye giriyor.

Sohbet botları müşteriler için gerçek zamanlı bir çözüm olmak ile birlikte şirketlere de bu alanda tasarruf imkânı sağlıyor. Manuel olarak yapılması gereken işlemler sohbet botları tarafından gerçekleştiriliyor. Sohbet botları müşterilerin cevaplarını hesaba katarak öğrenme işlemine devam ediyor ve gün geçtikçe gelişimini sürdürüp daha iyi bir hizmet sunuyor.

Yapay Zeka İnternet Sitelerini Nasıl Daha Kullanışlı Hale Getiriyor? yapay zeka internet sitelerini,yapay zeka ve internet siteleri,yapay zeka internet sitesi,yapay zeka interneti,yapay zeka ve internet
Sohbet Botu

İnternet Sitesinin Erişilebilirliği

Dünya nüfusunun %15’ ini engelli insanlar oluşturuyor. Eğer uygun düzenlemeler yapılmaz ise bu insanlar internet sitelerine erişemiyor. Erişilebilirliği etkileyen birçok faktör vardır. Bunlara çözüm bulamamak kullanıcı sayısını azaltıyor ve şirketlerin itibarını zedeliyor. Ek olarak şirketler bu konu üzerinde açılan davalar ile karşı karşıya kalıyor. Bu noktada yapay zeka devreye giriyor. Yapay zeka sayesinde internet siteleri otomatik olarak gerçekleşen çeşitli düzenlemeler ile engelli insanların da erişebileceği bir ortam haline geliyor.

Kullanıcı Dostu Arama

İnternet sitelerinin daha kullanışlı hale getiren en önemli etmenlerden birisi de arama kalitesidir. Kullanıcılar internet sitesi üzerinde arama yaparken daha spesifik bir ürüne veya kavrama ulaşmak ister. Doğal dil işleme ve makine öğrenmesi gibi yapay zeka teknolojileri kullanıcıların davranışlarından bilgiler elde ederek daha iyi bir arama deneyimi sunar ve internet sitelerini daha kullanışlı hale getirir.

Kişiselleştirilmiş Kullanıcı Deneyimi

Covid sonrası dönemde, giderek daha fazla şirket çevrimiçi ortamlara yatırım yapıyor ve bu da artan rekabete yol açıyor. Şirketler bu yarışta ön plana çıkabilmek için kullanıcılarına kişiselleştirilmiş bir deneyim sunuyor.

Tüketiciler sorunlarına genel çözümlerden ziyade ihtiyaçlarına en uygun ve özel çözümü talep ediyorlar. İnternet siteleri yapay zeka kullanarak kullanıcılara özel ürün önerileri yapabilir, özel bilgilendirme mesajları verebilir, kullanıcıların sorunlarına daha özel çözümler üretebilir ve bunun gibi daha bir çok özelliği kullanıcılarına kişiselleştirilmiş bir şekilde sunabilirler.

Yapay Zeka İnternet Sitelerini Nasıl Daha Kullanışlı Hale Getiriyor? yapay zeka internet sitelerini,yapay zeka ve internet siteleri,yapay zeka internet sitesi,yapay zeka interneti,yapay zeka ve internet
Spotify Şarkı Önerlileri

Yapay Zeka Asistanları

Yapay zeka asistanları gün geçtikçe internet siteleri için daha popüler bir özellik haline geliyor. Bu yapay zeka asistanları kullanıcıların işlemlerini gerçekleştirirken yardımlarda bulunuyor. Bu yardımlara örnek olarak şirketlerin sunduğu teklifleri açıklamak, istenilen ürünlerin internet sitesi üzerinde aranmasında yardımcı olmak, satın alma işlemleri sürecinde kullanıcıya yarımda bulunmak gibi özellikler verilebilir. Bu asistanlar sayesinde internet siteleri daha kullanışlı bir hale geliyor.

Duygu Analizi(Sentiment Analysis)

Kullanıcıların ürünler üzerindeki düşüncelerini anlayabilmek ve bu düşünceler doğrultusunda ürünleri geliştirmek şirketler için çok önemledir. Her zaman kullanıcılardan açık ve anlaşılması kolay geri dönüşler bekleyemeyiz. Bu noktada duygu analizi devreye giriyor.

Şirketler duygu analizi gibi yapay zeka teknolojilerini kullanarak kullanıcıların ürünler hakkında hislerini daha kolay ve açık bir şekilde anlayabiliyor. Bu teknolojiler kullanıcıların yorumlarını detaylı bir şekilde inceleyerek ürünler hakkındaki görüşleri daha açık bir şekilde sunuyor. Bu sayede şirketler ürünlere yeni özellikler ekleyebilir, istenmeyen özellikleri çıkarabilir ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilir.

Yapay Zeka İnternet Sitelerini Nasıl Daha Kullanışlı Hale Getiriyor? yapay zeka internet sitelerini,yapay zeka ve internet siteleri,yapay zeka internet sitesi,yapay zeka interneti,yapay zeka ve internet
Duygu Analizi