Yapay Zekanın Koronavirüse Karşı Olan Zaferi

Çin teknoloji devi Alibaba’nın geliştidiği yapay zeka ile koronavirüs vakaları 20 saniye gibi bir sürede tespit edilmeye başlandı. İtalya’da ilk kez denendi. Microsoft, Amazon gibi dev kuruluşlar da aynı amaç için çabalamakta ve ortak çalışmalar yapmakta.

Yapay Zekanın Koronavirüse Karşı Olan Zaferi yapay Zekanın Koronavirüse Karşı Olan Zaferi

Roma’daki Biyomedikal Hastanesi’nde devreye sokulan yapay zeka sistemi, binlerce Çinli corona virüs hastasının akciğer taramalarını veritabanında barındırıyor. Yapay zeka, hastaların bilgisayarlı tomografi sonuçlarını inceliyor ve veritabanındaki bilgileri kullanarak verileri karşılaştırıyor. Akciğerdeki hasara corona virüsün yol açıp açmadığını anında tespit edebiliyor. Sistemin son derece hassas olduğu ve zaatürreden etkilenmiş bölgeleri anında belirlediği belirtiliyor. Hastalığın ilk evreleri bile olsa, bu sistemi kullanan uzman bir doktor saniyeler içinde doğru teşhise ulaşabiliyor.

TechSpot raporuna göre, 96% gibi doğrulukla koronavirüs tespit edilebilmekte ve sadece 20 saniye içinde raporlar oluşturabilmekte. Yaklaşık 5,000 pozitif vaka’nın CT yani akciğer tomografi görüntülerini veri tabanında tutan sistem, şuanlık 100 sağlık kuruluşu tarafından kullanıkmakta. Ayrıca, İtalyada başlatılan akıllı resim okuma sistemi ile 1,500 sağlık kuruluşuda vakaları 15 saniye içinde 90% doğruluk payı ile tespit edebiliyor. Bir çok farklı konumda da yapay zeka koronavirüs ile savaşta sıkça kullanıkmakta.