3D Yazıcı: Baskı Başarısızlığı

3D Baskı Hataları

3D Yazıcı baskı hatalarının bir çok sebebi olabilir, örneğin baskı başladı her şey yolunda gidiyor gibi görünüyordu ancak birden basılan modelde hatalarla karşılaştınız ve baskınız durdu ya da sıcak uçtan filament gelmemeye başladı. Bu tür 3D baskı hatalarını beraber inceliyoruz.

Baskının Yarım Kalma Sorunu

Zaman zaman herhangi bir nedenden dolayı nozzle, erimiş filamentin çıkışını (ekstrüzyonunu) durdurur. Bu durum baskının henüz başında olabileceği gibi sonlarına doğru da olabilir. Sorunun kaynağına bağlı olarak çözüm, eksik, kırık ya da ezilmiş bir filamentten dolayı yeni bir filament takmak kadar basit ya da tıkalı bir nozzle’dan dolayı temizlik ve kalibrasyon yapmak kadar kapsamlı da olabilir.

3D Yazıcı: Baskı Başarısızlığı 3d yazıcı baskı hataları,3d yazıcı baskı hatası,3d yazıcı baskı başarısızlığı,3d yazıcı hataları,3d baskı hataları

Sorun Neden Kaynaklanır?

Genellikle bu 3D yazdırma sorunu iki farklı nedene bağlıdır:

 • Filament kaynağınla ilgili bir sorun vardır
 • Veya sıcak uç (hotend) / nozzle’ın kendisinde bir sorun vardır.

Dediğimiz gibi, takılı filamentin bitmesi kadar basit bir durum söz konusu olabilir. Bazı yazıcılarda makaralar görünür yerde olmayabiliyor, bu yüzden filamentin bitip bitmediğini veya filamentin makarada kör düğüm olup olmadığını bilemeyebilirsiniz. Ayrıca, ekstrüderinizdeki filament sıkıştırma sisteminin çok sıkı olması, sıcak uca beslenemeyen sıyrılmış filamentin oluşmasına neden olabilir.

Ayrıca, nozzle’da sıkışan bir filament parçasının ekstrüzyonu engelleyen bir tıkanıklığa sebebiyet vermesi ihtimali de vardır.

Sorun Nasıl Giderilir?

 • Yeterli Filamentinin Olup Olmadığını Kontrol Edin: Dilimleyici yazılımlarında modellerinin üretiminde ne kadar filament harcanacağını yazar. Filament makarasının ağırlığını biliyorsanız içindeki filamentin ağırlığı ölçüp baskıya yetip yetmeyeceğini kontrol edin.
 • Filamentin Ezik Olup Olmadığını Kontrol Edin: Ezilmiş filament, yarım kalmış bir baskıdan sorumlu olabilir.
 • Nozzle’ın Tıkalı Olup Olmadığını Kontrol Edin: Nozzle’ın içerisinde biriken eski ve yanmış filament, yeni filamentin beslenmesini engeller.
 • Kırılmış Filament Olup Olmadığını Kontrol Edin: Baskı kafası üzerinde ekstrüder motoru bulunduran Bowden tarzı ekstrüder sistemlerinde sıkça karşılaşılan bir sorundur. Kopmuş filament, ekstrüder ile nozzle arasında kırılmış olabilir

Modelin Tablaya Yapışmaması Sorunu

Bir 3D baskı ilk katmandan tablaya iyi yapışmazsa saatler sonra modelinin hareket etmesine ve malesef modelinin bozulmasına ve baskının tamamen hatalı olmasına neden olabilir. Yazıcının yatağına yapışmaması sorunu yaygın olarak görülür. Fakat genellikle çözülmesi kolaydır.

Yatak ile nozzle’ın birininden uzak kalması bu soruna yol açabilir. Bir örnekle anlatacak olursak, bir gemi modeli basmaya çalıştığınızı ve modelin yatak ile olan tek temasının alt kısmının olduğunu düşünün. Bu durumda, brim ve destek yapıları olmadan üretimin yapılması, geminin üst katmanlarda sarsılıp devrilmesine neden olacaktır.

3D Yazıcı: Baskı Başarısızlığı 3d yazıcı baskı hataları,3d yazıcı baskı hatası,3d yazıcı baskı başarısızlığı,3d yazıcı hataları,3d baskı hataları

Sorun Neden Kaynaklanır?

En yaygın neden, baskının sadece yatak yüzeyine yapışmamasıdır. Filamentin yapışması için sürtünmeli bir tabana ihtiyacı vardır, bu nedenle sorunu çözmek için daha iyi bir yapışma yüzeyi yaratmanız gerekir.

Nozzle’a her noktada aynı uzaklıkta olmayan bir yatak da bu soruna neden olacaktır. Yatak düzgün kalibre edilmemişse, baskının bazı kısımları nozzle’a uzak kalıp tablaya yapışmayacaktır ve bu diğer katmanlarda soruna neden olur.

Her durumda, yarım kalan modelinin üzerinde filamentin saçak saçak olduğunu görebilirsiniz.

Sorun Nasıl Giderilir?

 • Tutunmayı Arttırın: Filamentin tablaya yapışmasını güçlendirmek için sürtünmeyi arttıran bir doku eklemeniz gerekiyor. Yatağın camını satina cinsi cam ile değiştirin. Daha sonra, en yaygın yöntem olan ve sıcak suyla kolayca yıkanabilen, ince bir kat Pritt yapıştırıcı sürün. PLA filamentler Pritt ile gayet iyi yapışırlar. Başka bir seçenek ise kapton bant yapıştırmaktır. 70ºC ve üstü ısıtılmış bir tablaya ihtiyaç duyan filamentler için cama direk saç spreyi sıkmanızı tavsiye ederiz.
 • Yatağı Kalibre Edin: Her yazıcının yatak seviyesinin ayarlanması farklıdır. Bazı yazıcılarda son derece güvenilir bir otomatik mesafe ayarlayıcı sistem kullanılır, bazılarında ise ayarlama sürecinde sizi yönlendiren bir kullanım kılavuzu vardır. baskı tablasını nasıl düzleştireceğinle ilgili olarak yazıcının kullanım kılavuzuna bakmayı unutmayın.
 • Nozzle Yüksekliğini Ayarlayın: Nozzle yataktan çok yüksekteyse, filament ilk katmandan tablaya yapışmaz. Nozzle tablaya çok yakınsa bu sefer de camı kazımaya ve malzemenin çıkamamasına neden olur. Yazıcının ayarlarında Z-ekseni offset seçeneğini bulun ve küçük ayarlamalar yapın. Nozzle’ı yataktan uzaklaştırmak için o anki değerden daha yüksek, tablaya yaklaştırmak içinse daha düşük bir değer kullan.
 • Yatak Yüzeyini İyice Temizleyin: 3D yazıcının yatağı cam ise ve özellikle de sık sık Pritt yapıştırıcı uyguluyorsanız, camın temizliğini iyi yapmanız gerekir. Tekrar tekrar sürülen yapıştırıcı cam üzerinde kalın bir tabaka oluşturur ve bu da ilk katmanın yapışmama sorununa neden olur. Bu durum bazen nozzle’ı bile tıkayabilir.
 • Tablaya Yapıştırıcı Sürün: Bazı modeller Brim olmadan da iyi yazdırılabilir, ancak daha küçük modeller ve platformla temas eden kısımların küçük olduğu modellerde bir tür Yapı Plakası Yapıştırma seçeneğini seçmelisiniz. Bunlar dilimleyici yazılımında bulunan “Brim” ve “Raft” ayarlarıdır.

Destek Yapısının Bozulması

Karmaşık modellerin yazdırılması destek yapılarına ihtiyaç duyabilmektedir. Bir destek yapısının işi basittir ve desteksiz üretilen modeller iyi sonuç vermeyebilir. Bu nedenle bazı desteklerin çıkarılması zor olsa da, destek modellemenin önemli bir parçasıdır.

3D Yazıcı: Baskı Başarısızlığı 3d yazıcı baskı hataları,3d yazıcı baskı hatası,3d yazıcı baskı başarısızlığı,3d yazıcı hataları,3d baskı hataları

Destek yapısının parçalarının düzensiz ve çatlaklı yapılara sahip olmasının yanı sıra kırılgan olduklarını da fark edeceksiniz. Bozuk destek yapısı, modelinin doğru bir şekilde basılmasını de engelleyecektir.

Sorun Neden Kaynaklanır?

Destek yapıları karmaşıktır ve çoğu dilimleme yazılımı size çeşitli seçenekler sunar. Varsayılan ayarlara uymak işinize yarayabilir, fakat bu, başarılı bir 3D baskıyı garantilemez. Önemli olan modelini baskı boyunca sabit tutacak bir destek türüdür.

Genelde kullanılan 3 tür destek yapısı vardır:

 • Line (Çizgi)
 • Zigzag (Zikzak)
 • Grid (Izgara)

Destekleri türlerini kısaca karşılaştıracak olursak:

 • Çizgi ve zikzaklı destek yapıları baskı işlemi sırasında daha zayıf destek sağlar. Üçgen ve ızgaralı yapılar daha güçlü destek sunar.
 • Buna karşılık, çizgi ve zikzaklı destek yapıları baskı bittikten sonra genellikle kolayca çıkarılabilir. Üçgen ve ızgaralı yapıların çıkarılması çok zor olabilir.
 • İnce ayakları olan basit bir köprü yapısını ve desteklerini düşünün. Modeli sağlam tutmak için çizgileri veya zigzagları seçtiyseniz, modelin baskı işlemi sırasında hareket etmesi ve hassas desteklerin kırılması olasılığı yüksektir. Bunu önlemek için grid gibi sert bir destek yapı daha iyi bir seçenek olacaktır.

Ayrıca destek yapıları için şu genel tavsiyelerde bulunabiliriz:

 • Bazı dilimleme yazılımları, destek yapılarının tablaya çok az bir noktadan tutunmasına izin verir. Böyle bir durumda, desteğin az yer kaplayan kısmı doğrudan tablaya yapışmakta zorlanacaktır.
 • Genellikle yüksek modellerde desteklerin de yüksekliği fazla olabilir ve ince yapılar ekstrüder hareketi ile yıkılabilir. Bu tür durumlarda, blok gibi fiziksel bir destek oluşturmaya dikkat etmeniz önemlidir. Büyük çıkıntılara sahip modellerde bu tür bloklar sağlam destek ekleyebilirsiniz.
 • Destekleri çıkarmak bazen çok güç olabilir. Bu nedenle, yoğunluğu mümkün olduğu kadar düşürmen gerekir. Bu elbette sorunlara neden olacaktır. Eğer destekler yük taşıyorsa, destek yoğunluğunu düşürmen baskılarda sorun yaşamana neden olabilir.
 • Eski veya ucuz filament kullanmak da sorun yaratabilir. Filament dışarıda uzun süre kaldıysa katmanlar arasında yapışma sorunu yaşanabilir. Düzensiz ve çatlak yapılar desteklerin güçlü olmasını engeller.

Sonuç olarak baskılarını dikkatlice izle. Yazıcı normalden daha fazla hareket ediyor veya titriyorsa, somunları ve civataları kontrol et. Her şeyin sağlam olduğundan emin olun. Tüm kontrollerden sonra, 3D yazıcı kalibrasyon işlemini yeniden yapın.

Sorun Nasıl Giderilir?

 • Her Şeyin Sağlam Olduğunu Kontrol Edin: Yazıcının titremesi ve sallanması gerçek sorun yaratabilir. Yazıcını bir kez daha çalıştır. Her şeyin sağlam olduğuna emin ol ve gerektiğinde yeniden 3D yazıcını kalibre et
 • Doğru Destek Yapısını Seçin: Basmak üzere olduğunuz modelin yapısına bakın. Modelin bölümlerini birbirine bağlayan büyük çıkıntılar varsa ve bunlar yatakla iyi bir şekilde temas ediyorsa, çizgi (line) veya zig zag desteklerini kullanmayı deneyin. Modelin yatak ile daha az temas ediyorsa daha güçlü desteklere ihtiyacı vardır. Bu nedenle, grid veya üçgen türünü kullanın.
 • Brim veya Raft Ekleyin: Yatak ile model arasında tutucu özelliğe sahip Brim gibi bir tür yapı eklediğinden emin olun.
 • Model İçi Destekler Yaratın: Aşırı yüksek olan destekler sarsıntıya karşı hassas olabilir. Baskının bir parçası olarak, desteklerin gerekli olduğu yerin hemen altında biten uzun bir blok eklerseniz bu desteklere sağlam altyapı oluşturabilirsiniz.
 • Filamenti Değiştirin: Filament, kullanım ömrünün sonuna ulaştığında kırılgan hale gelebilir ve bu genellikle desteklerin kalitesine etki eder. Filamenti paketini yeni açtığınız bir filament ile değiştirin ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.
 • Destek Yoğunluğunu Arttırın: Bunu son çare olarak deneyin: Destek yoğunluğunun artması, modeli destekleyecek daha yoğun bir yapı sunacak ve herhangi bir model hareketinden daha az etkilenecek. Fakat bu durumda desteğin modelinden ayrılması oldukça zorlaşacaktır.

3D Yazıcı Baskıya Başlamıyor

Nozzle’ın konumu, filamentin durumu ve baskı kafasının durumu gibi birçok etken, eğer bir şeyler olması gerektiği gibi değilse sadece baskı kalitesini etkilemez: Bunlar aynı zamanda 3D baskının başarılı bir şekilde başlamasına da engel olabilir. Bu nedenle, yaşadığınız 3D baskı sorunlarının birçok nedeni olabilir ve 3D baskı sırasında yaşadığınız sorunlar içinden çıkılmaz bir hal alabilir.

Filamentin Bitmesi veya Hiç Takılmamış Olması Sorunu

Kulağa garip gelse de bu, gündelik hayatın koşturmacasında başa sık gelen bir durumdur. 3D yazıcıya takılı filament bittiyse ya da baştan hiç takılı değilse, dilimleme yazılımında model doğru ayarlanmış ve yapılandırılmış olsa bile, elbette ki 3D yazıcı hiçbir şey yazdırmayacaktır. Bu durumu fark etmeyip 3D baskıyı yazıcıya tekrar tekrar gönderseniz bile, döküm ucundan (nozzle) filament çıkmayacaktır. Bir model baskısı boyunca filament ekstrüzyonu durmuşsa ve nozzle havada hareket ediyorsa sorun var demektir. Bazı 3D yazıcı modelleri bu durumu algılayıp kullanıcıya bir hata mesajı verirken, bazıları hiçbir uyarıda bulunmaz.

3D Yazıcı: Baskı Başarısızlığı 3d yazıcı baskı hataları,3d yazıcı baskı hatası,3d yazıcı baskı başarısızlığı,3d yazıcı hataları,3d baskı hataları

Sorun Neden Kaynaklanır?

Filamentin bitmesi sorunu filament makarasının rahatlıkla görüldüğü birçok 3D yazıcıda gözden kaçmayacak bir olay olsa da, bazı yazıcılarda makaranın görülmeyen bir yerde asılı olmasından dolayı filamentin bitip bitmediği kolay anlaşılamaz.

Sorun Nasıl Çözülür?

 • Filament makarasını kontrol edin.
 • Ekstrüder ucunda geriye kalan herhangi bir filament olup olmadığını kontrol edin.
 • Filament besleme kısmına, filamentin bitip bitmediğini kontrol eden sensör kurun.

Bazı 3D yazıcılar filament makarasında kalan filament miktarını gösterme ve filament bittiğinde baskıyı duraklatma gibi özelliklere sahiptir. Bu özellik yoksa, siz de kendi yazılımını geliştirebilir veya geliştirilen yazılımları 3D yazıcınıza yükleyerek ona bu tür bir özellik kazandırabilirsiniz.

Her durumda, özellikle ekstrüderin üzerinde bulunan bir motorla filamenti çıkaran Bowden tarzı ekstrüzyon sistemlerinde, ekstrüder ucunda kalan filamentleri elle temizlemeniz ve ardından yeni filamentle beslemeniz gerekir.

Nozzle’ın tablaya Çok Yakın Olması

Filament makarasında filamentin olmasına ve baskı kafasının bir aksama olmadan filamenti ittirmesine rağmen baskı tablasına filament gelmiyorsa, yaşadığınız sorunun kaynağı Nozzle’ın baskı tablasına çok yakın olması olabilir.

3D Yazıcı: Baskı Başarısızlığı 3d yazıcı baskı hataları,3d yazıcı baskı hatası,3d yazıcı baskı başarısızlığı,3d yazıcı hataları,3d baskı hataları

Sorun Neden Kaynaklanır?

Sorunun kaynağı nozzle’ın baskı tablasına çok yakın olmasıdır. Bir şekilde baskı tablası ile nozzle arasında çok az bir mesafe bıraktıysanız erimiş filamentin çıkabileceği bir yer yoktur. En iyi ihtimalle parçanın ilk katmanlarının baskısı çıkmayacak ve diğer katmana geçildiğinde ilk katmanın yapışmama ihtimali daha yüksek olacaktır. Bu durum nozzle’ın içinde filament birikmesine neden olur. Ayrıca, muhtemelen filament yanacağından dolayı, nozzle’ın tıkanacak, filamenti ittiren motorun dişlisi filamenti bu sefer ittiremeyecek ve filamentiniz aşınacak.

Sorun Nasıl Çözülür?

 • Z ekseni offset ayarını yapın.
 • Sadece nozzle’ın yüksekliğini biraz yükseltmek çoğu zaman sorunu kolayca halledebilmenize yardımcı olur. Çoğu 3D yazıcı, Z ekseni offset değerini sistem ayarlarından ayarlamanıza izin verir. Nozzle’ı baskı tablasından uzaklaştırmak için, offset değerini daha yüksek bir pozitif sayıya yükseltmeniz gerekir.
 • Hazır Z ekseni offset’inden bahsetmişken: tablaya yapışmayan baskıların için de negatif değerde offset vermeniz gerekir.
 • Alternatif olarak, baskı tablasını aşağı indirebilirsiniz. Fakat bu daha zahmetli bir çözümdür. Çünkü yatağın 4 farklı noktasından yeniden yatak kalibrasyonu yapıp yatağı düzleştirmeniz gerekir.

Nozzle’ın Tıkanması

Bir baskı başlattıysanız ve nozzle’dan hiçbir şey çıkmıyorsa, filamenti çıkarıp yeniden yerleştirmek de işe yaramıyorsa bu sorunla karşılaşmışsınız demektir.

3D Yazıcı: Baskı Başarısızlığı 3d yazıcı baskı hataları,3d yazıcı baskı hatası,3d yazıcı baskı başarısızlığı,3d yazıcı hataları,3d baskı hataları

Sorun Neden Kaynaklanır?

 • Filament çıkarıldıktan sonra nozzle’da küçük bir filament parçası kalmıştır, çünkü büyük ihtimalle filament kopmuştur. Yeni filament yüklendiğinde, nozzle’da kalan eski filament parçası, yeni filamentin itilmesine izin vermez.
 • 3D yazıcının bakımını yaparken, tıkalı nozzle gibi sorunların olasılığını azaltmak için önlemler alabilirsiniz. Aslında bakım yaparken nozzle’ın içinde kalan eski ve kömürleşmiş filament parçaları olduğunu göreceksiniz. Farkında olmadan orada haftalarca hatta aylarca kalmış filament parçaları yüzünden baskılarının kalitesi düşer.
 • Tıkanmanın etkileri genellikle göz ardı edilir; zamanla dış duvarlardaki küçük çentikler, küçük koyu renkli lekeler veya modeller arasında baskı kalitesinde küçük değişiklikler görmezden gelinir.
 • Örneğin, sık sık PLA filamentten ABS filamente geçiş yaparsanız nozzle tıkanma sorunuyla sıkça karşılaşırsınız. Nozzle’da az miktarda PLA kalır ve ABS için normal erime noktasının üzerinde ısıtılan nozzle içerisinde PLA kömürleşip tıkanmaya neden olur. Aynı şekilde, ABS ve Naylon arasında geçiş yaptığınızda da benzer bir şey göreceksiniz.

Sorun Nasıl Çözülür?

 • Nozzle Çapına Uygun İğne ile Temizleme: Tıkanıklığı gidermek hızlı bir işlem olabilir. Önce filamenti çıkarın. Ardından, yazıcının kontrol panelini kullanarak (eğer varsa) “ısıtıcı nozzle” ayarını seçin ve sıkışmış filamentin erime noktasına yükseltin. Örneğin, PLA için sıcaklığı 220°C’ye ayarlayın. Nozzle doğru sıcaklığa ulaştığında, deliği temizlemek için küçük bir pim veya iğne kullanın. Eğer nozzle ucunuz 0.4mm çapında ise daha küçük bir pime veya iğneye ihtiyacınız olacak.
 • Eski Filamentin İttirilmesi: Nozzle’ın hala tıkalı olduğunu tespit ederseniz, filamenti başka bir filament ile ittirebilirsiniz. Öncelikle nozzle sıcaklığını filamentin erime sıcaklığına getirin ve filamenti çıkarın. Ardından teflon besleme borusunu baskı kafasından çıkarın. Nozzle’ı sıcaklığını filamentin erime sıcaklığına getirin ve daha sonra başka bir filament parçası kullanarak ittirin. Bununla birlikte, ekstrüder’ın üzerinde bulunan milleri bükme ihtimaliniz olduğu için çok fazla baskı uygulamamaya dikkat edin. Son kısım temizlendiğinde, fazlalık filamenti temizlemek için nozul boyunca itmek için bir iğne ve fazla filamenti temizlemek için fırça kullanın.
 • Isıtıcı Bloğu (Hotend) Sökün, Temizleyip ve Yeniden Takın: Döküm ucu (nozzle) tıkandığında ısıtıcı bloğu (hotend) ve döküm ucunu sökmeniz gerekebilir. Bunu daha önce hiç yapmadıysanız, not almak ve fotoğraf çekmek iyi bir fikir olabilir. Böylece her şeyi yeniden birleştirdiğinizde neyin nereye takıldığını bilirsiniz. Filamenti çıkararak başlayın, ardından ısıtıcı bloğu (hotend) ve nozzle’ın nasıl söküleceğini görmek için yazıcının dökümanlarına bakın.
 • Farklı Filament ile Soğuk İttirmek: Bunun için ABS veya Naylon filament kullanabilirsiniz. Ancak, ABS filament daha yaygın olduğundan ABS kullanabilirsiniz. Nozzle sıcaklığını 240°C’ye yükseltin. Filamenti içeri itmeden 5 dakika bu sıcaklıkta bırakın. Filamente, nozzle’dan çıkmaya başlayana kadar yavaşça baskı uygulayın. Hafifçe geri çekin ve başlıktan akmaya başlayana kadar tekrar geriye doğru çekin. Sıcaklığı ABS için 180°C’ye veya Naylon için 140°C’ye düşürün. Yazıcıyı 5 dakika bu sıcaklıkta bırakın. Filamenti kafadan çekin. Sonuna baktığınızda, sonunda siyah karbonize olmuş bir malzeme görmelisiniz. Temizlenene kadar işlemi tekrarlayın. Filament nozzle’dan çıkmazsa, sıcak ucun sıcaklığını hafifçe arttırın.

Baskı Kafasının Kayması ve Yatak Dışına Çıkması

Yazıcı kafası yatakta alakasız bir noktaya gittiyse genellikle X veya Y konumu sınırına da ulaşmış olabilir. Baskı kafası en uzak noktadan öteye gitmeye çalışırken, hareketi sağlayan kayışlarda ve dişlilerde zorlanma yaşanır. Yazıcının bu durumda düzgün bir baskı alması pek olası değildir ve düzeltilmesi kolaydır. Bununla birlikte, sorunun düzeldiğinden emin olmak için daha sonra gerekli kontrollerin yapılması gerekebilir.

3D Yazıcı: Baskı Başarısızlığı 3d yazıcı baskı hataları,3d yazıcı baskı hatası,3d yazıcı baskı başarısızlığı,3d yazıcı hataları,3d baskı hataları

Sorun Neden Kaynaklanır?

 • Dilimleme programında yanlış 3D yazıcı marka ve modelini seçmek, bu 3D baskı sorununun en sık görülen nedenlerinden biridir. Ultimaker 2 için yapılandırılmış ayarları Prusa i3 model yazıcın için kullanmaya çalışmanız gibi.
 • Yazıcınız genellikle iyi çalışıyorsa ve sorun aniden ortaya çıktıysa, dilimleme yazılımını iki kez kontrol ederek başlayın. Ayarlarınız sıfırlanmış veya bir güncelleme tarafından değiştirilmiş olabilir. Yazılımın, varsayılan ayarlara geri dönmüş veya en son yazıcı sürümüne otomatik olarak geçmiş olabilir.
 • Yanlış üretim, yanlış montaj, yanlış yazıcı seçimi, yıpranmış veya bozuk endstop’lar bu soruna neden olabilir.
 • Sorun yeni aldığınız bir yazıcıda olduysa, yazıcının kalibrasyonu ile ilgili bir sorun olması ihtimali yüksektir. Kurulum işlemini tekrar çalıştırın ve yazıcınız için doğru yazılım yüklü olduğundan emin olun.
 • Yazıcınızı kurarken yazılımda ve dilimleme programında baskı alanı ölçülerini doğru girdiğinizden emin olun. Yazıcınız, var olandan daha büyük bir baskı alanına sahip olduğunu zannediyorsa, baskı kafası gerçek alan dışına çıkmaya kendini zorlayacaktır.
 • Bu kontrollere göre her şey yolunda görünüyorsa, yazıcıdaki endstop noktalarından birinde çalışmayan mekanik switch olması ihtimali yüksektir.

Sorun Nasıl Çözülür?

 • 3D Yazıcınıza Uygun Dilimleyici Ayarlarını Girin: Başka bir şey denemeden önce, dilimleme yazılımında (örneğin Cura) doğru yazıcı marka ve modelinin seçildiğinden emin ol. Her yazıcı farklıdır, bu nedenle iki yazıcının baskı tablası aynı olsa bile, diğer boyutlar ve gerekli ayarlar tam olarak aynı olmayabilir.
 • Yazıcı Yazılımını Güncelleyin: Yazıcıyı yeni satın aldıysanız ve bu sorun oluyorsa, ana yazılımın en son sürümünün kurulu olduğundan emin olun. Güncelleme yapıldıktan sonra baskı kafasını manuel olarak hareket ettirin ve tüm ayarların, özellikle de baskı alanının büyüklüğünün çevresinde, düzgün olduğunu iki kez kontrol edin.
 • Endstop’ları Kontrol Edin: Endstop’ların arızalı olup olmadığını teşhis etmek biraz daha zahmetlidir. Baskı kafasının hareketini izleyin. Baskı kafası yatağın en uzak noktasından birini geçmeye çalışırsa, endstop mekanik switch’ine dokunduğunda sistemin baskı kafasını durdurup durdurmadığını kontrol edin. Hepsi iyi görünüyorsa (ve yukarıdaki adımlardan hiçbiri sizin için sorunu çözmediyse) endstop’ları yenileriyle değiştirmek bir sonraki adımın olmalıdır.

Filamentin Kopması

Filament makarası hala dolu görünüyor ve kontrol ettiğinde besleme borusunda (teflonda) filament var gibi görünüyor, fakat nozzledan hiçbir şey çıkmıyor mu? Bu, filamentin kırılma sorunudur ve baskı kafasında ekstrüder motoru bulunan 3D yazıcılarda görülür.

3D Yazıcı: Baskı Başarısızlığı 3d yazıcı baskı hataları,3d yazıcı baskı hatası,3d yazıcı baskı başarısızlığı,3d yazıcı hataları,3d baskı hataları

Sorun Neden Kaynaklanır?

Genellikle eski, beklemiş veya ucuz filamentlerden kaynaklanmaktadır. PLA ve ABS gibi filamentlerin çoğunluğu uzun süre dayansa da, doğrudan güneş ışığı gibi yanlış koşullarda tutulursa kırılgan hale gelebilir. Diğer bir neden ise filament çapıdır ve bu, üreticiye ve üretim serisine göre değişebilir. Çap toleransı çok farklı olan filamentler ekstrüzyon dişlisinde filamentin sıkışmasından dolayı kırılmaya veya sıkışmaya neden olabilir.

Sorun Nasıl Çözülür?

 • Filamenti Çıkarın: Yapılacak ilk şey, filamenti her zamanki gibi yazıcıdan çıkarmaktır. Filament genellikle teflon borunun içine girdiğinden, boruyu hem ekstrüderden hem de ısıtıcı bloğundan (hotend) çıkarmanız gerekir. Nozzle’ı ısıtun ve filamenti çıkarın.
 • Başka Filament Kullanın: Filamenti geri taktıktan sonra aynı sorun tekrar olursa, başka bir filament ile deneme yapın.
 • Filament Sıkıştırma Sistemini Biraz Gevşetin: Yeni kullandığınız filament de koparsa, filament sıkıştırma sistemindeki yayı gevşetin. Baskı başladığında, sıkıştırma dişlisi filamenti kaymadan itene kadar sıkılaştırın.
 • Nozzle’ı Kontrol Edin: Nozzle’ın tıkalı olup olmadığını kontrol edin ve nozzle’ı iyice temizleyin.
 • Akış Hızını ve Sıcaklığı Kontrol Edin: Sorun devam ederse, ısıtıcı bloğun (hotend) ısınıp ısınmadığını ve doğru sıcaklıkta olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca filamentin akış hızının % 100 olduğunu ve daha yüksek olmadığını kontrol edin.

Filamentin Ezilmesi

Filament üzerinde çizgilerin oluşması veya filamentin ezilmesi, yazdırma işleminin herhangi bir noktasında ve herhangi bir filament ile gerçekleşebilir. Sonuç olarak, baskıyı aniden durma noktasına gelecek şekilde nozzle’dan hiç filament çıkmamasına neden olabilir.

3D Yazıcı: Baskı Başarısızlığı 3d yazıcı baskı hataları,3d yazıcı baskı hatası,3d yazıcı baskı başarısızlığı,3d yazıcı hataları,3d baskı hataları

Sorun Neden Kaynaklanır?

Çok gergin filament yayı ve yanlış filament sıcaklığı, Filament ezilmesinin sık rastlanan sebeplerden sadece birkaçıdır, ancak düzeltilmesi genellikle kolaydır. Mesele, ekstrüderdeki tırtıklı somun veya dişlinin filamenti makaradan çekip çekememesidir. Motor, genellikle filamenti sistem boyunca kavrayacak ve besleyecek küçük dişleri döndürür. Eğer dişliler filamente kavrama kalmayacak kadar zarar veriyorsa bu sorunla karşılaşırsınız.

Sorun Nasıl Çözülür?

 • Filamentin İttirilmesine Yardım Edin: Filament yeni kaymaya başladıysa, genellikle ekstrüder motorunun orada ses duyarsınız. İttirme sistemine yardımcı olmak için filamente hafifçe baskı uygulayabilirsiniz. Bu genellikle tekrar sorunsuz bir şekilde baskı almanızı sağlar.
 • Filament Sıkıştırma Gerilimini Ayarlayın: Sıkıştırma yayını gevşeterek başlayın, filamenti besleyin ve dişlinin filament üzerinde kaymasını durdurana kadar yayı sıkın. Filamentlerin çapları değişkenlik gösterir. Bu nedenle, sıkıştırma dişlisi çaptaki bir miktar farkı tolere etse de, bazı filamentler ince ayar gerektirir.
 • Filamenti Çıkarın: Çoğu durumda, filamenti çıkarmanız, değiştirmeniz ve sisteme geri beslemeniz gerekir. Filament çıkarıldıktan sonra, filamenti kayma belirtileri gösteren alanın altına kadar kesin ve ardından sisteme geri besleyin. Filament kopmuşsa ve tekrar beslediğinizde yine koparsa başka bir filament kullanın.
 • Akış Hızını ve Sıcaklığı Kontrol Edin: Sorun başladığında yeni bir filament yerleştirdiyseniz ve sorun devam ediyorsa nozzle’ın doğru sıcaklıkta olup olmadığını kontrol edin.