Aksesuar ve Aparatlar

5V 2A DC Adaptör

Aksesuar ve Aparatlar Aksesuar ve Aparatlar
4/5

SBC(Single Board Computer) kartlarının en önemli bileşenini güç kaynağı oluşturur, genel olarak hepsi 5V-2A ile çalışır, kullanacağınız adaptörün güvenilir olması, hem kartın performansı ve sağlığı açısından çok önemli fakat bunun yanında sizinde sağlığınız önemli, adaptör tercih ederken, adaptörün çıkışına dikkat etmek gerekiyor, bunun yanında işlemleriniz yüksek akım çekiyorsa, akım korumalı prizi tercih etmek oldukça yerinde bir tercih olacaktır.

Adaptör-USB M Kablosu

Aksesuar ve Aparatlar Aksesuar ve Aparatlar
4/5

Bu kabloyu projelerimde oldukça fazla kullandım, prize uzak olan durumlarda powerbank’e bu kablo yardımı ile bağlanıp işlemleri gerçekleştirdim bu kabloyu seçerken önemli olan tek etmen uzunluk, kabloyu fazla uzun tutmamak gerekiyor.

HDMI Kablo

Aksesuar ve Aparatlar Aksesuar ve Aparatlar
4/5

HDMI kablo görüntü bağlatıları için kullanılıyor, çoğu kartlarda artık VGA çıkışı kullanılmıyor genel olarak hepsi HDMI soketli, ekran bağlantısı kurmak istiyorsanız bu kabloya sahip olmanız gerekiyor, fakat kodlama veya proje geliştirmek için ekran bağlantısına gerçekten gerek yok! Bir çok yolla kartınıza bağlanıp, cihazınıza tam erişim sağlayabilirsiniz.

Pi Fan – Aktif Soğutucu Modülü

Aksesuar ve Aparatlar Aksesuar ve Aparatlar
4/5

Tek Kart Bilgisayarınızın işlemcisinin ısınmasını önlemek için aktif soğutucu sınıfına giren Pi Fan kullanımı yapabilirsiniz. Tek Kart Bilgisayarınızı soğutmadan kullanmaya devam ettiğinizde ısınma işleminin belli değerleri aşması halinde işlemciniz zarar görebilir ve stabilitesi bozulabilir. Fan ile soğutursanız mikroişlemci sıcaklığı dengelenir ve uzun vadeli kullanıma imkan sağlar. Fakat, bu fan sadece kasalarla uyumludur yani bu fanı verimli olarak kullanmak için kartınıza uygun bir kasa ve işlemci üzerine termal macun vepasif soğutma bloğu koymakta fayda var.

Pasif Soğutucu Bloğu

Aksesuar ve Aparatlar Aksesuar ve Aparatlar
4/5

Tek Kart Bilgisayarınızın işlemcisinin ısınmasını önlemek için bu bloğu kullanmakta fayda var, fakat tam performans için ek olarak fan ve termal macun kullanmalısınız.

Akrilik Kasa (FAN monte edilmiş)

Aksesuar ve Aparatlar Aksesuar ve Aparatlar
4/5

Bu aksesuar sanırım günlük kullanım için en gerekli aksesuarlardan biri, fan ve soğutma bloğu montajından yanı sıra, kartın uzun ömürlü olmasını ve fiziksel darbelerden korunmasını sağlıyor bu yüzden olmazsa olmaz aksesuarlardan biri bu kasadır.

USB Wi-Fi Modülü

Aksesuar ve Aparatlar Aksesuar ve Aparatlar
5/5

Bu aksesuar kartınızda Wi-Fi modülü bulunmuyor ise oldukça gerekli ve kullanışlı bir modül, küçük boyutlarıyla yer kaplamaması ve düşük enerji tüketimi ile hızlı Wi-Fi bağlantıları kurabiliyor.

Pi Kamera Modülü

Aksesuar ve Aparatlar Aksesuar ve Aparatlar
4/5

Projenizi artık kamera modülüyle bir adım daha ileriye taşıyabilrsiniz. Kameranın üzerinde bulunduğu kartın boyutları 25x20mm olup, kamera dahil derinliği 9mm’dir. Hafif ve ufak olması kuracak olduğunuz mini bilgisayar sisteminde oldukça işinize yarayacaktır. 5 MP çözünürlüklü kamera üzerinde sabit odaklı bir lens bulunmaktadır. 2592 x 1944 piksel statik resim çözünürlüğü sunan kamera, video çekimlerinde ise 1080p30, 720p60 ve 640x480p60/90  çözünürlüğünü desteklemektedir. Kamera modülü Raspberry Pi üzerinde çalışan tüm işletim sistemlerini desteklemektedir.

Kızılötesi Kamera Modülü

Aksesuar ve Aparatlar Aksesuar ve Aparatlar
4/5

Raspberry Pi yüksek çözünürlüklü kamera, üzerinde CSI konektörü bulunan tüm modeller ile uyumludur (yalnızca Pi Zero modelinde bu konektör bulunmamaktadır). Bu kamerayı, fotoğraf ve HD çözünürlükte video çekiminde kullanabilirsiniz. Time-lapse video ve ağır çekim için mükemmel bir tercihtir. Kamera modülü üzerinde Sony tarafından üretilen yüksek hassasiyetli ve yüksek hızlı video desteği sunan IMX219PQ görüntü algılayıcı sensör bulunmaktadır. Ayrıca otomatik beyaz dengesi, pozlama telafisi kontrolü ve ortam ışığı algılama gibi özellikleri de bulunmaktadır. Kızılötesi kameranın standart modelden tek farkı, IR (kızılötesi) filtre barındırmamasıdır. Bu sayede karanlık ortamlarda çok daha başarılı görüntüler elde edebilirsiniz.

Nextion Dokunmatik TFT LCD Modülü

Aksesuar ve Aparatlar Aksesuar ve Aparatlar
4/5

Bu ürün donanım kısmında bir dizi TFT kartı ve yazılım kısmında ise – Nextion editoründen oluşmaktadır. Nextion TFT kartı iletişim için tek bir seri port kullanır. Böylelikle kablolamayla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Çoğu mühendisin uygulama geliştirme konusunda çok zaman harcamalarına rağmen tatmin edici sonuçlara ulaşamadıklarını gözlemliyoruz. Nextion editörü butonlar, metin ekleme özelliği, ilerlme çubuğu, kaydırma çubuğu, enstrumantasyon paneli gibi çok kullanan ögeler sahiptir ve kapsamlı arabirim tasarımlarına olanak verir. Taşı-bırak özelliği programlama için harcayacağınız zamanı %99 azaltır.  WYSIWYG editörü sayesinde, GUI tasarlamak çok kolaydır.Nextion ailesinin HMI ürünlerini mevcut projelerinize uydurmak kolaydır. Tek yapmanız gereken bir UART eklemektir. 4.3/5/7/9 İnç olmak üzere 4 modeli kolaylıkla bulunabilir.


Raspberry Pi Serisi


Orange Pi Serisi


İşletim Sistemleri


Aksesuar ve Aparatlar