SPI Haberleşme Etiketleri “Kölelik” Referanslarından Kurtuldu!

SPI haberleşme konusunda oluşturduğumuz içeriklerde bazı pin etiketlerinde sorun olduğunu düşünerek bizimle iletişime geçen okurlarımızı bilgilendirmek için bu içeriği oluşturduk.

Açık Kaynak Donanım Birliği (OSHWA), SPI (Seri Çevre Birimi) pinlerinin donanım ve veri sayfalarında etiketlenme şeklini değiştirmek için bir karar duyurdu. Protokol orijinal olarak “Master Out, Slave In” ve “Master In, Slave Out” anlamına gelen MOSI/MISO referanslarını içeriyordu. Bazı şirketler ve bireyler yıllar içinde bu terimleri kullanmayı bıraktılar.

SPI pin etiketlemesi için yeni dil, tek rollü donanım için SDO/SDI (Seri Veri Çıkışı/Girişi) ve “Denetleyici Çıkışı, Çevre Birimi Girişi” ve “Denetleyici Girişi, Çevre Birimi Çıkışı” için COPI/CIPO kullanılmasını önerir. Değişiklik ayrıca “SS” (Slave Select) pinini “CS” (Chip Select) olacak şekilde değiştirmiştir.

SPI, gömülü sistem tasarımında yaygın olarak kullanılır ve çok çeşitli cihazlarda görünür; pin etiketleri veri sayfaları ve uygulama notlarından çevrimiçi olarak yayınlanan yazılı ve video eğitimlerine kadar her şeyde defalarca yayınlanmıştır. Etiketlerin değiştirilmesi, teknolojinin kendisini etkilemeden köleliğe yapılan gereksiz referansları ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Terminolojinin bir güncellemeye ihtiyacı olmasına rağmen, SPI veri hatlarının nasıl belirlendiğine ilişkin yaklaşım, tüm protokollerin en iyilerinden biridir çünkü OI/IO formatı cihaz değişse bile aynı kalır. Bu, “Denetleyici” veya “Çevresel” olarak hareket edebilen bir mikro denetleyiciyi düşünürken anlaşılması en kolay yoldur. Bir kontrolör her zaman verilerini COPI hattında gönderir (kontrolör çıkışı) ve verileri CIPO’da (kontrolör girişi) geri alır. Artık, çevresel rol oynayan aynı cihaz aynı pin etiketlerini koruyor. Sadece COPI hattını (çevre birimi girişi) dinlemeye ve CIPO hattından (çevre birimi çıkışı) veri göndermeye başlar. Bu adlandırma şemasına göre, denetleyici her zaman saati kontrol eden cihazdır.

Köleliğin tarihi karanlık ve rahatsız edicidir ve mühendislikte gelişigüzel bir şekilde yer alması incitici olabilir. Donanım dünyasının bu değişimi seçmesi gereken küçük ama anlamlı bir değişikliktir.