Adım Adım Arduino 1. Bölüm | Arduino Nedir, Kurulum

Bu yazımızdan önce sayfalarca Arduino hakkında yazı ve içerik ürettik. Fakat bu seride Arduinoya tamamen sıfırdan başlıyoruz!

Arduino Nedir?

Bu yıllarda belkide adından sıkça bahsedilen Arduino’ nun ne olduğunu öğrenmek için buradasınız. Peki nedir bu Arduino gelin hep beraber göz atalım. Arduino entegre edilmesi kolay, kodlama sürecindeki avantajları ile her yaştan insana hitap eden bir mikrokontrolcü kartıdır. İtalya’da üretimine başlanan  bu kartlar artık dünyanın her noktasına ulaşmış bulunmaktadır. Sizin yapmanız gereken tek şey ise bu Arduino’yu ve onunla birlikte belli birkaç bileşen aldıktan sonra bilgisayarınızın başına geçip hayalinizi gerçekleştirmek. Arduino, temel olarak neredeyse tamamlanmış bir bilgisayardır, masaüstü bilgisayarınızdan, dizüstü bilgisayarınızdan ve hatta cep telefonunuzdan çok daha küçük ve çok daha az güçlüdür. Mikro Denetleyiciler, farkında olmasanız bile evde sahip olduğunuz birçok cihazda bulunur. Çalar saatten bulaşık makinesine kadar her yerde Mikrodenetleyiciler bulunabilir. Bizim durumumuzda, Arduino’daki Mikro Denetleyici Atmel AVR’dir . Atmel üretici ve AVR model serisidir. Özünde Atmel AVR, bellek, bir tür “İşletim Sistemi” ve ışıklar, anahtarlar, sensörler vb. Elektroniklerle arabirim (konuşma) dahil olmak üzere işlem yapan bir işlemcidir.

Hangi Arduino Modelini Kullanmalıyım?

Adım Adım Arduinoya giriş amacıyla, bu makaleyi yazarken şu anda uygun fiyatlı ve en yaygın Arduino’lardan biri olan Arduino Uno R3’ü seçtik. Bu kartı neredeyse çoğu alışveriş sitesinden bulabilirsiniz ayrıca diğer birçok mağazada bu karta ulaşabilirsiniz. Ne ile başlamak istediğiniz size kalmış. Fakat hala karar veremediyseniz buradan arduino kartların kıyaslamasına erişebilirsiniz.

IDE ve Compiler(Derleyici) Nedir?

IDE yani, Integrated Development Environment, kısacası “tek bir pakette programlamamız gereken tüm araçlar” dır. Gerekli tüm araçların tek bir pakette birleştirilmesi, başlamayı kolaylaştırır ayrıca Arduino size bu yazılım paketini ücretsiz olarak sunar.

Interpreter(Tercüman)

Tercüman, yazılımı kısım kısım ele alarak doğrudan çalıştırır. Yorumlayıcılar standart bir çalıştırılabilir kod üretmezler. Yorumlama işlemi aşama aşama yapılmadığı için genellikle ilk hatanın bulunduğu yerde programın çalışması kesilir.

Compiler(Derleyici)

Derleyici, kitabın tamamını çevirmiş bir çevirmen olarak görülebilir. Böylece kitabı okumaya başlamak istediğinizde kitabı açıp okumaya başlamanız yeterlidir. Yakında bir çevirmene gerek yoktur ve kendi hızınızda okuyabilirsiniz ki bu çevirmen okuyup çevirdiğinden daha hızlı. Dezavantajı ise, kitabın tamamı için çeviri tamamlanmadan kitabı okuyamayacağınızdır. Bilgisayarımız için de aynı şey geçerli: tüm kodlarımızın çevirisi biraz daha uzun sürüyor, ancak sonuç daha hızlı ve işleri biraz daha küçük ve kolay hale getirmek için “tercümanı” kullanmanız gerekmiyor.

Arduino IDE’yi Nasıl Kurarız?

Arduino üzerinden doğrudan buraya tıklayarak uyumlu sürümü indirip kullanabilirsiniz.

Arduino Yazılımının İlk Yapılandırması

Windows kullanıcıları
İlk önce doğru cihaza bağlanmamız gerekiyor.
“ Araçlar ” “ Seri Bağlantı Noktası ” menüsünü açın ve uygun “Com” bağlantı noktasını (USB aygıtı) seçin, bu büyük ölçüde bilgisayarınıza bağlı olacaktır. Örneğin COM4 olabilir. Yeni bilgisayarların çoğunda artık standart COM bağlantı noktaları bulunmaz, bu durumda bu COM1 bile olabilir.

Sonra ne tür bir Arduino kartı kullandığımızı ayarlamamız gerekiyor.
“ Tools ” “ Board ” menüsünden, Arduino kartınızı seçin.

Linux kullanıcıları
İlk önce doğru cihazı seçmeliyiz.
“ Tools ” “ Serial Port ” menüsünü açın ve Arduino’ya USB bağlantısı için seri cihazı seçin (Ubuntu kurulumumda doğru portu ayarlamalısınız) mesela: ./dev/ttyMCA0

Bundan sonra ne tür bir Arduino kullandığımızı ayarlayabiliriz.
“ Tools ” “ Board ” menüsünden, sahip olduğunuz Arduino kartını seçin.

Mac OS X kullanıcıları
Mac’lerin com-portları yok, bu yüzden Arduino’muz için doğru cihaz portunu seçmemiz gerekiyor.
Menüden “ Tools ” “ Port ” u seçin ve şöyle bir şey arayın (Uno’nuz varsa): ve seçin./dev/cu.usbmodem1421 (Arduino Uno)

Sonra Arduino tipinizi “ Tools ” “ Board ” menüsünden seçin.

Bunu tamamladığımıza göre, ilk uygulamamızı bu platformlardan herhangi birinde çalıştırmaya hazırız.

Arayüz Kullanımı

Adım Adım Arduino 1. Bölüm | Arduino Nedir, Kurulum adım adım arduino,arduino başlangıç,arduino öğreniyorum

 A Doğrula – Kodu Doğrula
 B Yükle – Arduino’ya Doğrula, Derle ve Yükle
 C Yeni – Yeni Çizim Oluştur
 D Aç – Mevcut Çizimi aç
 E Kaydet – Çizim Kaydet

Kurulumun İlk Testi

Kartımızı bağlayıp, doğru COM portunu seçtikten sonra bu kodu yükleyerek testimiz yapabiliriz. LED’in + bacağına bir direnç ile 13. pine, – bacağını ise GND ye takalım.

int led = 13;
void setup() {
 pinMode(led, OUTPUT);
}
void loop() {
 digitalWrite(led, HIGH);  
 delay(1000);        
 digitalWrite(led, LOW);  
 delay(1000);        
}