Anaconda Nedir ?

Bugünkü yazımızda özellikle veri bilimi ve makine öğrenmesi konularında geliştirme yapmak isteyenler için büyük kolaylık ve avantajlar sağlayan Anaconda’ dan bahsedeceğiz.

Anaconda açık kaynaklı, Python ve R programlama dilleri için geliştirilmiş bir yazılımdır. Anaconda Python yorumlayıcısı(interpreter), paket yönetimi için kullanılan Conda ve grafik kullanıcı arayüzü olan Anaconda Navigator’ u içerir. Windows, Linux ve macOS için uyumlu bir şekilde çalışabilmektedir.

Anaconda’ nın sağladığı en büyük avantajlardan biri paket yönetimini kolaylaştırmasıdır. Paketlerin birbirine olan bağımlılıklarını, önceden bulunan paketlerin versiyonlarını kontrol ederek uygun bir şekilde paket yönetimini gerçekleştirir. Bunu dışında farklı sanal ortamlar(virtual environment) oluşturarak istediğimiz paketleri o ortama yükleyerek çalışmalarımızı o ortam üzerinde gerçekleştirme fırsatı da bulabiliriz.

Anaconda’ yı https://www.anaconda.com/products/individual linki üzerinden işletim sisteminize ve donanımınıza uygun olacak versiyonunu indirebilirsiniz. İndirme işlemi bittikten sonra kolay bir şekilde kurulumu tamamlayabilirsiniz. Daha sonra Anaconda Navigator’ ı açabiliriz. Açtıktan sonra karşılaşacağımız arayüz aşağıdaki gibidir.

Anaconda Nedir ? anaconda nedir,anaconda nasıl kurulur,anaconda nasıl kullanılır,anaconda nasıl indirilir,anaconda nasıl güncellenir
Anaconda Navigator Arayüzü

Ardından kullanacağımız Spyder kod editörünü yüklemek için install’ a basabilirsiniz. Yükeleme bittikten sonra launch’ a tıkalayarak çalıştırıyoruz. Basit olarak Spyder IDE’ sinin de arayüzü aşağıdaki gibidir.

Kullanacağımız IDE’ yi Spyder olarak seçmemizin nedeni özel olarak veri bilimi ve veri analizi gibi konularda kullanılması için geliştirilmiş olmasıdır. Bu nedenle Spyder veri bilimi, yapay zeka gibi konularda biçilmiş kaftan oluyor. İlerleyen yazılarımızda geliştirmelerimizi Spyder üzerinden devam ettireceğimiz için zamanla arayüze daha detaylı bir şekilde hakim olacaksınız.