Arduino Pro Mini İncelemesi

Arduino Pro Mini, ATmega328* tabanlı bir mikro denetleyici kartıdır. 14 dijital giriş/çıkış pinine (6 tanesi PWM çıkışı olarak kullanılabilir), 6 analog girişe, bir yerleşik kristale, bir reset düğmesine ve pin başlıklarını monte etmek için deliklere sahiptir. Altı pinli başlık, USB güç kaynağına ve kartla iletişim sağlamak için bir FTDI devresine ya da dönüştürücüye bağlanabilir.

Arduino Pro Mini, projelere veya devreye yarı kalıcı kurulum için tasarlanmıştır. Kart, önceden monte edilmiş başlıklar olmadan gelir ve çeşitli tipte konektörlerin kullanılmasına veya tellerin doğrudan lehimlenmesine izin verir. Pin düzeni Arduino Mini ile uyumludur. Pro Mini’nin iki versiyonu var.dır Biri 3.3V ve 8 MHz’de, diğeri 5V ve 16 MHz’de çalışır. Arduino Pro Mini, SparkFunElectronics tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir.

Arduino Pro Mini İncelemesi arduino pro mini,arduino pro mini nedir,arduino pro mini nasıl kullanılır,arduino pro mini kullanımı,ardino pro mini kodlama
Arduino Pro Mini

Teknik Özellikler

MikrodenetleyiciATmega328 *
Kart Güç Kaynağı3.35 -12 V (3.3V model) or 5 – 12 V (5V model)
Çalışma Aralığı3.3V or 5V (modele göre değişmekte)
Dijital G/Ç Pinleri14 
PWM Pinleri6
UART 1
SPI1
I2C1
Analog Giriş Pinleri6
Harici Kesmeler(Interrupt)2
G/Ç Pin Başına Akım40 mA
Flash Bellek32Kb* (2 KB bootloader için kullanıkmakta)
SRAM2 Kb * 
EEPROM1 Kb *
Saat Hızı8 MHz (3.3V model) ya da 16 MHz (5V model)
Boyutlar1.7cm x 3.3cm

(*) Eski kart modellerinde ATmega168 kullanılmıştır, ATmega168 mikro denetleyecisine sahip Pro Mini’lerde:

Flash Bellek: 16Kb, SRAM: 1Kb, EEPROM:512 bayttır.

Güç

Arduino Pro Mini, altı pinli başlığına bağlı bir FTDI kablosu veya devre kartı ile veya VCC pininde düzenlenmiş bir 3.3V veya 5V besleme (modele bağlı olarak) ile çalıştırılabilir. Kart üzerinde 12V DC‘ye kadar voltaj kabul edebilmesi için voltaj regülatörü bulunmaktadır. Karta düzensiz güç sağlıyorsanız, VCC’ye değil “RAW” pinine bağladığınızdan emin olun.
Güç pinleri aşağıdaki gibidir:
RAW karta regüle edilmemiş voltaj sağlamak için(max 12V DC).
VCC regüle edilmiş 3,3 veya 5 volt besleme.
GND topraklama pini

Bellek

ATmega328, kodu depolamak için 32 kB flash belleğe sahiptir (bunun 0,5 kB’ı önyükleyici için kullanılır). 2 kB SRAM ve 1 kB EEPROM’a sahiptir (EEPROM kitaplığı ile okunabilir ve yazılabilir). Ayrıca Arduinoda EEPROM işlemlerini anlattığımız yazımıza göz atmanızı öneriyoru.z

Giriş/Çıkış

Pro Mini üzerindeki 14 dijital pinin her biri pinMode, digitalWrite ve digitalRead fonksiyonları kullanılarak giriş veya çıkış olarak kullanılabilir. 3,3 veya 5 voltta çalışırlar (modele bağlı olarak). Her pin maksimum 40 mA sağlayabilir veya alabilir ve 20-50 kOhm’luk dahili bir çekme direncine(pull-up) (varsayılan olarak bağlantısı kesilmiştir) sahiptir.

Ek olarak, bazı pinlerin özel işlevleri vardır:
Seri(Serial): 0 (RX) ve 1 (TX). TTL seri verilerini almak (RX) ve iletmek (TX) için kullanılır. Bu pinler, altı pinli başlığın TX-0 ve RX-1 pinlerine bağlanır.
Harici Kesintiler(External Interrupts): 2 ve 3. Bu pinler, düşük bir değerde, yükselen veya düşen bir kenarda veya bir değer değişikliğinde bir kesmeyi tetikleyecek şekilde yapılandırılabilir. Ayrıntılar için resmi kaynaktaki Interrupt işlevine bakın.
PWM: 3, 5, 6, 9, 10 ve 11. AnalogWrite işleviyle 8 bitlik PWM çıkışı sağlayabilir.
SPI: 10 (SS/CS), 11 (MOSI/COPI), 12 (MISO/CIPO), 13 (SCK). Bu pinler, temel donanım tarafından sağlanmasına rağmen şu anda Arduino dilinde bulunmayan SPI iletişimini destekler.
LED: 13. Dijital pin 13’e bağlı dahili led vardır. Pin HIGH değerdeyken led yanar, pin LOW iken söner.

Pro Mini, her biri 10 bit çözünürlük (yani 1024 farklı değer) sağlayan 8 analog girişe sahiptir. Bunlardan dördü tahtanın kenarındaki başlıklarda; kartın iç kısmındaki deliklerdedir (giriş 4 ve 5). Analog girişler topraktan VCC’ye ölçüm yapar. Ek olarak, bazı pinlerin özel işlevleri vardır:
I2C: A4 (SDA) ve A5 (SCL). Wire kitaplığını kullanarak I2C (TWI) iletişimini destekler.
Reset: Mikrodenetleyiciyi sıfırlamak için bu hattı DÜŞÜK/LOW konuma getirin.

İletişim

Arduino Pro Mini, bir bilgisayar, başka bir Arduino veya diğer mikrodenetleyicilerle iletişim kurmak için çeşitli olanaklara sahiptir. ATmega328, 0 (RX) ve 1 (TX) dijital pinlerinde bulunan UART TTL seri iletişimini sağlar. Arduino yazılımı, basit metinsel verilerin bir USB bağlantısı aracılığıyla Arduino kartına ve Arduino kartından gönderilmesine izin veren bir seri monitör içerir.
SoftwareSerial kitaplığı, Pro Mini’nin dijital pinlerinden herhangi biri üzerinde seri iletişime izin verir.
ATmega328 ayrıca I2C (TWI) ve SPI iletişimini de destekler. Arduino yazılımı, I2C veri yolunun kullanımını basitleştirmek için bir Wire kitaplığı içerir;.

Programlama

Arduino Pro Mini, Arduino IDE ile programlanabilir. Arduino Pro Mini’deki ATmega328, harici bir donanım programcısı kullanmadan yeni kod yüklemenize izin veren bir önyükleyici ile önceden yakılmış(preburn) olarak gelir. Orijinal STK500 protokol referansını, C başlık dosyalarını kullanarak iletişim kurar.
Ayrıca önyükleyiciyi atlayabilir ve ATmega328’i harici bir programlayıcı ile programlayabilirsiniz; ayrıntılar için bu yazımıza bakın.

Otomatik Sıfırlama(Software Reset)

Arduino Pro Mini, bir yüklemeden önce sıfırlama düğmesine fiziksel olarak basılmasını gerektirmek yerine, bağlı bir bilgisayarda çalışan yazılım tarafından sıfırlanmasına izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Altı pimli başlıktaki pimlerden biri, 100 nF kapasitör aracılığıyla ATmega328’in sıfırlama hattına bağlanır. Bu pin, başlığa bağlı USB-seri dönüştürücünün donanım akış kontrol hatlarından birine bağlanır ayrıca bu işlemin yapılması için dönüştürücüde bulunan DTR pini mutlaka Reset pinine bağlanmalıdır.

Bu hat onaylandığında (düşük alındığında), sıfırlama hattı çipi sıfırlamak için yeterince uzun süre LOW konuma gelir. Arduino yazılımı, Arduino ortamındaki yükleme düğmesine basarak kod yüklemenize izin vermek için bu özelliği kullanır. Bu, sıfırlama hattının düşürülmesi yüklemenin başlamasıyla iyi bir şekilde koordine edilebildiğinden, önyükleyicinin daha kısa bir zaman aşımına sahip olabileceği anlamına gelir.

Bu kurulumun başka sonuçları vardır:Pro Mini, Mac OS X veya Linux çalıştıran bir bilgisayara bağlandığında, ona yazılımdan (USB aracılığıyla) her bağlantı yapıldığında sıfırlanır. Hatalı biçimlendirilmiş verileri yok sayacak şekilde programlanmış olsa da (yani, yeni kodun yüklenmesi dışında herhangi bir şey), bir bağlantı açıldıktan sonra panoya gönderilen ilk birkaç bayt veriyi yakalayacaktır. Kart üzerinde çalışan bir program ilk başladığında bir kerelik konfigürasyon veya diğer verileri alıyorsa, iletişim kurduğu yazılımın bağlantıyı açtıktan sonra ve bu verileri göndermeden önce bir saniye beklediğinden emin olun.

Dökümanlar

Pro Mini, açık kaynaklı bir donanımdır. Aşağıdaki dosyaları kullanarak kendi kartınızı oluşturabilirsiniz: