ESP32 Geliştirme Kartları ve Kıyaslaması

ESP32 geliştirme kartları, kullanılabilirlik, özellik bakımından bir birlerinden ayrılırlar. Bir sonraki projenizde ESP32 mikrodenetleyicisi kullanmak istiyorsanız, bu yazı tam size göre.

ESP32, ESP8266’nın halefidir. ESP32, selefine kıyasla birçok yeni özellikle geliştiriliştir. Wi-Fi ve Bluetooth kablosuz özelliklerini ve çift çekirdeği birleştirir.

ESP32’yi bağımsız bir mikrodenetleyici veya tam özellikli bir geliştirme kartı olarak bulabilirsiniz. Birçok ESP32 geliştirme kartı mevcuttur. Bu derlemede, en popüler olanlara bir göz atacağız

İsimGPIOButonlarEkstra
ESP32 DEV KIT DOIT30/36EN ve BootX
Adafruit HUZZAH3228ResetLiPo şarj
Sparkfun ESP32 Thing40EN ve BootLiPo şarj
LOLIN32 w/ Battery Holder40EN ve Boot18650 şarj
ESP32 LOLIN OLED26EN ve Boot0.96″ OLED
SX1278 ESP32 (LoRa)26EN ve BootSX1278 LoRa ve OLED

ESP32 Özellikleri

ESP32 çipinin bazı özelliklerinin ve teknik özelliklerinin kısa bir özeti:

 • Kablosuz bağlantı WiFi: HT40 ile 150.0 Mbps veri hızı
 • Bluetooth: BLE (Bluetooth Düşük Enerji) ve Bluetooth Classic
 • İşlemci: 160 veya 240 MHz’de çalışan Tensilica Xtensa Çift Çekirdekli 32-bit LX6 mikroişlemci
 • ROM: 448 KB
 • SRAM: 520 KB
 • Düşük Güç: örneğin derin uyku sırasında ADC dönüşümlerini kullanmaya devam etmenizi sağlar.
 • Çevresel Giriş/Çıkış:
 • Kapasitif dokunuş içeren DMA ile çevresel arabirim
 • ADC’ler (Analogdan Dijitale Dönüştürücü)
 • DAC’ler (Dijital-Analog Dönüştürücü)
 • I²C
 • UART (Evrensel Asenkron Alıcı/Verici)
 • SPI (Seri Çevre Birimi Arayüzü)
 • I²S (Entegre Çip Arası Ses)
 • RMII (Azaltılmış Medyadan Bağımsız Arayüz)
 • PWM (Darbe Genişliği Modülasyonu).
 • Güvenlik: AES ve SSL/TLS için donanım hızlandırıcıları
 • Arduino IDE uyumlu: Arduino çekirdeğini kullanarak ESP32’yi Arduino IDE ile programlayabilirsiniz. ESP32’yi Arduino çekirdeği ile programlamak için diğer IDE’leri de kullanabilirsiniz (örneğin, PlatformIO uzantılı VS Kodu gibi).
 • MicroPython ile uyumlu: ESP32’yi MicroPython bellenimi ile programlayabilirsiniz.

ESP32 Geliştirme Kartı Nasıl Seçilir?

ESP32 Geliştirme Kartları ve Kıyaslaması esp32 geliştirme kartları,esp32 geliştirme kartı

Bir ESP32 geliştirme kartı ararken dikkate almanız gereken birkaç nokta vardır:

 • Pin konfigürasyonu ve pin sayısı: ESP32’yi projelerinizde doğru şekilde kullanmak için, pano pin çıkışına erişiminiz olması gerekir (hangi pinin hangi GPIO’ya ve özelliklerine karşılık geldiğini gösteren bir harita gibi). Bu nedenle, aldığınız panonun pin çıkışına erişiminiz olduğundan emin olun. Aksi takdirde, ESP32’yi yanlış kullanmanıza neden olabilirsiniz. ESP32 GPIO’ların doğru şekilde nasıl kullanılacağını gösteren ESP32 GPIO Referans Rehberimize bakmanızı öneririz.
 • USB’den UART’a arayüz ve voltaj regülatör devresi. Tam özellikli geliştirme kartlarının çoğu bu iki özelliğe sahiptir. Bu, kodu yüklemek ve güç uygulamak için ESP32’yi bilgisayarınıza kolayca bağlamak için önemlidir.
 • BOOT ve RESET düğmeleri, kartı flash moduna geçirmek veya kartı sıfırlamak (yeniden başlatmak) için.
 • Pil konektörü. ESP32’nize pil kullanarak güç sağlamak istiyorsanız, LiPo piller için konektörlerle birlikte gelen geliştirme kartları vardır. Ayrıca güç pinleri aracılığıyla pillerle “normal” bir ESP32’ye güç verebilirsiniz.
 • Ekstra özellikler. OLED ekran, LoRa modülü, SIM800 modülü (GSM ve GPRS için), pil tutucu veya kamera gibi ekstra özelliklere sahip ESP32 geliştirme kartları vardır.

ESP32 DEVKIT DOIT

ESP32 Geliştirme Kartları ve Kıyaslaması esp32 geliştirme kartları,esp32 geliştirme kartı

ESP32 DEVKIT DOIT, geliştirme kartının 30 ve 36 GPIO’lu iki versiyonu vardır. Her ikisi de benzer şekilde çalışır. 30 GPIO’lu sürümü iki GND piniyle geliyor. Ek olarak, diğer model daha fazla GPIO’ya sahip olsa da, ekstra olanların kullanılması önerilmez (ESP32 entegre flash belleğe bağlıdırlar).

Pinler kartın üst kısmında etiketlenmiştir, bu nedenle çevre birimlerini bağlamak için pinleri belirlemek kolaydır. Yerleşik RESET (EN) ve BOOT düğmeleri ile birlikte gelir. Arduino IDE veya diğer geliştirme ortamlarını kullanarak kolayca programlamak için bir USB-UART arayüzü ile birlikte gelir ve bir voltaj regülatör devresi ile birlikte gelir. Kart, mikro USB konektörü veya VIN veya 3.3V pinleri kullanılarak çalıştırılabilir.

Adafruit ESP32 Feather

ESP32 Geliştirme Kartları ve Kıyaslaması esp32 geliştirme kartları,esp32 geliştirme kartı

Bu, Adafruit’in ESP32 tabanlı kartıdır. Bir önceki gibi, bir USB’den UART’a arayüz ve voltaj regülatör devresi ile birlikte gelir. Pinler, kartın üstünde ve altında etiketlenmiştir. Bu karta ayrıca ek, Li-po pil konektörü eşlik eder, bu sayede taşınabilir projeler yapmak için birebirdir.

Sparkfun ESP32 Thing

ESP32 Geliştirme Kartları ve Kıyaslaması esp32 geliştirme kartları,esp32 geliştirme kartı

ESP32 Thing, Sparkfun’un ESP32 tabanlı kartıdır. ESP32’yi bilgisayarınızla kolayca iletişim kurmak ve programlamak için tüm işlevlerle birlikte gelir. Ayrıca, LiPo piller için bir konektör ve bir LiPo şarj kontrol ünitesi ile birlikte gelir. Bu, şarj edilebilir pillerin USB konektörü aracılığıyla karta 5V takılarak kolayca şarj edilebileceği anlamına gelir.

LOLIN32 w/ Battery Holder

ESP32 Geliştirme Kartları ve Kıyaslaması esp32 geliştirme kartları,esp32 geliştirme kartı

Bu ESP32 geliştirme kartı, 18650 pil aracılığıyla güç sağlamak için arkada bir pil tutucu ile birlikte gelir. Bu kart ayrıca 18650 pil şarj sistemi ve pil durumunu gösteren iki LED içerir. Pillerle çalışan kompakt bir şey istiyorsanız, bu harika bir seçimdir. Ek olarak, bu kart aynı anda şarj olabilir ve çalışabilir.

ESP32 LOLIN OLED

ESP32 Geliştirme Kartları ve Kıyaslaması esp32 geliştirme kartları,esp32 geliştirme kartı

Bu ESP32 kartı bir öncekine benzer ancak pil tutucu yerine 0,96” SSD1306 OLED ekran ile gelir. Bu, devreler hakkında endişelenmeden projelerinize bir arayüz eklemek için mükemmeldir. Ancak bu kart, çevre birimlerini bağlamak için daha az kullanılabilir GPIO ile birlikte gelir. Bu nedenle, bu kartı almadan önce, projeniz için ihtiyaç duyduğunuz çevre birimlerini bağlayıp bağlayamayacağını görmek için pin çıkışını kontrol edin.

ESP32 SX1278 (LoRa)

Bu ESP32 kartı, bir LoRa alıcı-verici çipi olan SX1278 çipi ile birlikte gelir. LoRa, güç tüketimini en aza indirirken, küçük miktarlardaki verilerin uzun menzilli iletişimine izin veren bir kablosuz veri iletişim teknolojisidir. LoRa mesajlarını görüntülemek için kullanışlı olan bir OLED ekrana sahiptir. ESP32 kullanarak LoRa ile bir proje yapmayı düşünüyorsanız, bu zaten LoRa alıcı-verici çipi ile birlikte geldiğinden harika bir seçenek olabilir.

ESP32 Geliştirme Kartları ve Kıyaslaması esp32 geliştirme kartları,esp32 geliştirme kartı

Diğer ESP32 Geliştirme Kartları

Diğer birçok ESP32 geliştirme kartı, proje gereksinimlerinize bağlı olarak normal bir ESP32’den daha kullanışlı olabilecek farklı özelliklere sahiptir. Projeleriniz için kullanışlı olabilecek özel özelliklere sahip bazı ESP32 kartlarının listesi:

ESP32-CAM

Bir kamera, microSD kart yuvası ve birkaç GPIO içeren ESP32 geliştirme kartıdır. ESP32 -cam ile ilgili örnek proje için bu yazımıza bakabilirsiniz, ayrıca ESP32-cam ile ilgili problem yaşıyorsanız bu yazımızda çözümü bulabilirsiniz.

ESP32 Geliştirme Kartları ve Kıyaslaması esp32 geliştirme kartları,esp32 geliştirme kartı

ESP32 SIM800L GSM/GPRS

SIM800L GSM/GPRS modülünü birleştiren ESP32 geliştirme kartıdır. Bir SIM kart veri planı kullanarak ESP32’yi internete bağlamanızı sağlar.

ESP32 Geliştirme Kartları ve Kıyaslaması esp32 geliştirme kartları,esp32 geliştirme kartı