HMI Ekran Nedir?

HMI ekran, üretim bantlarından ev teknolojilerine kadar uzanan kullanıcı dostu dokunmatik ekrandır. “Human-Machine Interface” çalışma alanının baş harflerinden meydana gelir. Endüstri 4.0‘ın getirdiği girişimlerden biri olan HMI ekranlar, otomasyon sektörünün olmazsa olmazlarındandır. Bunun yanında kendin yap(DIY) ve kişisel projeler için de sıklıkla kullanılmaktadır.

HMI Ekran Nedir? hmi ekran nedir,nextion hmi ekran,nextion hmi dokunmatik tft lcd ekran,hmi ekran,hmi ekran programlama

HMI Ekran Nedir?

HMI ekranlar; kullanıcının makine ve üretim tesisleri ile iletişim kurmasını sağlamayı başaran bir cihaz ve yazılım olarak tanımlanır. Endüstri 4.0 ile beraber otomasyon sektörüne dahil olmaya başlamıştır. İngilizce açılımı ‘Human-Machine Interface’ olan HMI, Türkçeye ise ‘İnsan-Makine arayüzü’ olarak çevrilmektedir. Sektörde dokunmatik panel, touch panel, operatör panel gibi adlarla da anılan HMI sistemler özellikle endüstriyel otomasyon sistemlerinin kahramanı olmuştur.

HMI Ne İşe Yarar?

PLC ve PIC gibi sistemlerin kullanılarak gerçekleştirildiği otomasyon sistemleriyle kullanıcılar arasında etkileşim sağlamaya yaramaktadır. Kullanıcıların makine ve üretim tesisleri ile bağlantı kurmasını sağlarz HMI ekranlar görsel açıdan veri görüntüleme; üretim zamanını, trendlerini ve etiketleri takip etme; makine girişlerini ve çıkışlarını izleme gibi işlevlere sahiptir. Örneğin, evdeki klima kontrol ekranından etkileşim kurabilirsiniz. Benzer şekilde bir üretim bantı sorumlusu, üretim hammadde, enerji gibi konularda bilgi sahibi olabilir, gerekirse müdahale edebilir.

HMI Ekran Nedir? hmi ekran nedir,nextion hmi ekran,nextion hmi dokunmatik tft lcd ekran,hmi ekran,hmi ekran programlama

HMI Paneller Nasıl Çalışır?

HMI panellerin ne olduğuna ve ne işe yaradığına dair genel bilgi vermemizin ardından, HMI sistemlerinin nasıl çalıştığına dair de kısa bir bilgi verebiliriz. HMI sistemlerinin makine ve üretim tesisleri ile etkileşim kurulmasını sağlamayı başaran bir sistem olduğunu önceden belirtmiştik. HMI, bunun için erişilebilir bir bilgi içerisinde karmaşık olan verileri anlaşılabilir bir dile çevirir. Operatör veya yetkili kimseler üretim sürecini kontrol eder. Kullanıcıdan aldığı geri bildirimleri otomasyon sistemine iletir. Buna ilave olarak otomasyon sisteminden aldığı veriler ekranına yansıtır. Alınan verilerin HMI ekran üstünde kaç sayfa olarak gösterileceği noktasında otomasyon sisteminin fonksiyonları belirleyicidir. Birkaç sayfada görüntülenebileceği gibi daha kompleks bir yapıda da görüntülenebilir. Fakat basit ve geniş kapsamlı arayüzler her zaman daha çok tercih edilir.

HMI Ekran Kullanımı

Burada ki yazımızda 2.8″ boyutunda bir HMI ekranı Arduino üzerinden kontrol ediyoruz. Bu yazıyla beraber yeni bir yazı serimizede başlamış oluyoruz.

Büyük Karışıklık: SCADA ve HMI

Bir çok kullanıcı ve maker, SCADA ve HMI gibi kavramların aynı şeyler olduğunu düşünmekte, fakat aksine ikisinin bir birine benzeyen bir tarafı olmamakla birlikte, HMI; SCADA sisteminin bir üyesidir, şöyle ki:

HMI Ekran Nedir? hmi ekran nedir,nextion hmi ekran,nextion hmi dokunmatik tft lcd ekran,hmi ekran,hmi ekran programlama

HMI Sistemlerinin Kullanım Alanları

HMI sistemlerinin pek çok kullanım alanı bulunur. Neredeyse tüm endüstriyel firmalarda makineler ile etkileşime geçmek ve endüstriyel süreçlerini geliştirmek için kullanılıyor. HMI ekranların belli başlı kullanım alanlarını aşağıda belirtilen gibi sıralayabiliriz:

· Enerji

· Petrol ve gaz

· İmalat

· Yiyecek ve içecek

· Güç

· Geri dönüşüm

· Taşımacılık

· Su ve atık sular

HMI Dokunmatik Panellerin Avantajları

· Grafik arayüzü kullanıcı dostudur. Grafiksel arayüz kolay durum tanısı yapılmasını sağlamayı başaran renk kodlamasına sahiptir.

· Resim ve simgeler kullanıcının durumları hızlı anlayabilmesine yardımcı olur.

· Kullanılan alanlarda üretim maliyetlerini azaltmakla beraber; üretim seviyesini yükseltme potansiyeline sahiptir.

· Fare ve klavyeye olan ihtiyacı ortadan kaldırır bu sayede daha mobildir.

HMI Ekran Nedir? hmi ekran nedir,nextion hmi ekran,nextion hmi dokunmatik tft lcd ekran,hmi ekran,hmi ekran programlama

HMI Ekran Fiyatları

HMI ekran fiyatları pek çok faktöre bağlı şekilde farklılık göstermektedir. Bunlar arasında ekranın tipi, ekranın büyüklüğü, cihazın işlemcisi ve bellek kapasitesi gibi faktörler yer almaktadır.