Pasif Zayıflatıcı Genel Özet

Zayıflatıcılar Serisi
Pasif ZayıflatıcılarT-tipi ZayıflatıcıPi-tipi Zayıflatıcı
L-tipi ZayıflatıcıKöprülü-T ZayıflatıcıPasif Zayıflatıcı Genel Özet

Pasif Zayıflatıcı, bir iletim hattının sinyal seviyesini zayıflatmak için kullanılan ve empedans eşleşmesini iyileştiren ve pasif zayıflatıcıları amplifikatörlerin tersi yapan tamamen dirençli bir ağdır.

Pasif Zayıflatıcılar, indüklenen zayıflama miktarı sabit bir miktarda olmak üzere, kaynak beslemesi ile yük arasına elektriksel olarak bağlanır. Bağlı zayıflatıcı bölümü, kaynak ve yük arasında sabit zayıflama, empedans uyumu veya izolasyon sağlayabilir. Pasif bir zayıflatıcı tasarımında yalnızca dirençli elemanlara sahip olduğundan, zayıflatılmış sinyal bozulma veya faz kaymasından etkilenmez.

Pasif zayıflatıcı tasarımları sabit, kademeli veya değişken olabilir; sabit zayıflatıcılar, yaygın olarak kullanılan 1dB ila 20dB arasında değişen zayıflatma ağları ile “ped zayıflatıcılar” olarak bilinir. Zayıflatıcı ped tarafından sunulan zayıflama miktarı, giriş kaynak sinyali ile çıkış yük sinyali arasındaki voltaj oranı ile belirlenir ve bu oran desibel cinsinden ifade edilir. Giriş sinyali (Vin) ve çıkış sinyali (Vout) arasındaki oran desibel olarak şu şekilde verilir:

Pasif Zayıflatıcı Genel Özet pasif zayıflatıcı

Bu voltaj oranı, desibel cinsinden zayıflamadan da türetilebilir. Zayıflatıcı direnç elemanlarının hesaplanmasında “K faktörü” olarak bilinen bir faktör kullanılabilir. “K” faktörü, desibel cinsinden belirli bir zayıflama miktarına karşılık geldiğinden, gösterildiği gibi “K” değerini veren tablolar üretilebilir.

k faktörü

Zayıflatıcı Kaybı için “K” Faktörü Tabloları

dB Kaybı0.51.02.03.06.07.59.010.0
K değeri1.05931.12201.25891.41251.99532.37142.81843.1623
dB Kaybı12.018.024.030.036.048.060.0100
K değeri3.98117.943315.84931.62363.096251.191000105

6dB’lik bir voltaj zayıflaması 10^(6/20) = 1,9953 olacaktır.

Pasif Zayıflatıcılar formda simetrik veya asimetrik olabilir ve dengeli veya dengesiz tipte olabilir. Yaygın pasif zayıflatıcı devreler, aşağıda gösterildiği gibi “T-tipi”, “Pi-tipi” ve “Köprülü-T” tipini içerir.

L-pad Zayıflatıcı Tasarımı

Pasif Zayıflatıcı Genel Özet pasif zayıflatıcı

L-pad Zayıflatıcı, yalnızca iki dirençli elemandan oluşan en basit zayıflatıcı tasarımıdır ve daha yaygın olarak voltaj bölücü devre olarak bilinir. L-pad zayıflatıcı, yalnızca bir yönde empedans eşleşmesi yapabilen dengesiz bir asimetrik zayıflatıcı devredir. “L-pad Zayıflatıcı”nın dengeli eşdeğerine U-pad zayıflatıcı denir.

T-pad Zayıflatıcı Tasarımı

Pasif Zayıflatıcı Genel Özet pasif zayıflatıcı

T-pad Zayıflatıcısı, konfigürasyonu “T” harfine benzediği için bu adla anılır. “T-pad Zayıflatıcı”, eşit empedanslar arasında zayıflama veya eşit olmayan empedanslar arasında empedans eşleşmesi için kullanılabilen simetrik bir zayıflatıcıdır. Zayıflama yüksek olduğunda paralel şönt kol empedansı küçülür. T-pad zayıflatıcısının dengeli eşdeğerine H-pad zayıflatıcı denir.

Köprülü T-pad Zayıflatıcı Tasarımı

Pasif Zayıflatıcı Genel Özet pasif zayıflatıcı

Köprülü-T Zayıflatıcı, iki seri direnç arasında köprülü bir ağ oluşturan ek bir dirençli elemana sahip standart T-pad tasarımındaki bir varyasyondur ve adını giriş kaynakları sinyalinin T- arasında “köprü” oluşturduğu gerçeğinden alır.

“Köprülü-T Zayıflatıcı”, değişken bir zayıflatıcı veya değiştirilebilir bir zayıflatıcı olarak rahatlıkla kullanılabilen simetrik, tamamen dirençli bir zayıflatıcıdır. Köprülü-T zayıflatıcı devresinin dengeli bir versiyonunu oluşturmak da mümkündür.

Pi-pad Zayıflatıcı Tasarımı

Pasif Zayıflatıcı Genel Özet pasif zayıflatıcı

Pi-pad Zayıflatıcı olarak adlandırılır çünkü dirençli konfigürasyonu Yunanca “π” (pi) harfine benzer. “Pi-pad Zayıflatıcı”, eşit empedanslar arasında veya eşit olmayan empedanslar arasında empedans eşleşmesi arasında kullanılabilen en yaygın simetrik pasif zayıflatıcıdır.

Tek bir Pi-pad zayıflatıcı, eşdeğer T-pad zayıflatıcı ile karşılaştırıldığında çok daha yüksek zayıflama seviyeleri elde edebilir ve zayıflama yüksek olduğunda, seri kol empedansı büyüktür. Pi-pad zayıflatıcının dengeli eşdeğerine O-pad zayıflatıcı denir.

Zayıflatıcılar Serisi
Pasif ZayıflatıcılarT-tipi ZayıflatıcıPi-tipi Zayıflatıcı
L-tipi ZayıflatıcıKöprülü-T ZayıflatıcıPasif Zayıflatıcı Genel Özet