Raspberry Pi Pico ile Doom Oynamak!

Doom oyunu neredeyse her şeyde çalışır, pico ile doom oynamakta buna dahildir. Hamilelik testi, osiloskop ve e-kitap okuyucu üzerinde çalıştığını daha önce gördük. Ancak Raspberry Pi Pico’da çalışan orijinal 2.5D doom oyunun, en sevdiğimiz 4 dolarlık mikro denetleyicimizin “çalıştırma” gücüne sahip olduğunu kanıtlıyor.

Raspberry Pi Pico ile Doom Oynamak! pico ile doom,pico doom,doom oynamak

Söz konusu kod, oyunun tarihsel olarak doğru bir kaynak bağlantı noktası olan Chocolate Doom‘dan kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, bir Pico’dan doğru bir Doom oyunu almanın sorunu, depolama alanıdır. Anakartta 2MB flash ile, orijinal Doom’un paylaşımlı yazılım seviyelerini içeren 4MB WAD dosyasının önemli ölçüde sıkıştırılması gerekmektedir. İlgili Pico portunu çıkaran geliştiricin bu konu hakkında daha fazla detaylarına göz atmak için buradaki GitHub bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Sıkıştırma tekniğine “Where’s Half the Data” anlamına gelen WHD adı verilir ve tüm kod boyunca ses dosyalarını yeniden kodlayarak WAD dosyasını %57 oranında sıkıştırmayı başarır. Ortaya çıkan yürütülebilir dosya, Pico’nun 256 kb RAM’ine sığar ve 34 kb daha yer kalır bu da altı kayıtlı oyun yuvasına izin verir.

Oynanış Videosu

Oyunun grafik çıkışı, 1280 x 1024 çözünürlükte, 90’lara uygun bir his için, modern TV’lerin destekleme olasılığının daha yüksek olduğu orijinal çözünürlüğün katları olan VGA’dır. Şans eseri, bu tür bir piksel ikiye katlama işlemi, yatay ölçeklendirme elde etmek için piksel değerlerini pimlerde daha uzun süre bırakarak ve dikey ölçeklendirme için birden çok tarama satırında değerleri tekrarlayarak pico_scanvideo kitaplığı tarafından kolayca yapılabilir.

Ve Pico’nun çift çekirdekli CPU’su oyunu oluşturmakla meşgulken, GPIO pinleri çok oyunculu modda dört oyuncuya kadar bağlanmak için çalışmaya başlar.

Sanderson, Pico’nun 8 MB’lık bir sürümünün (örneğin, Pimoroni’nin Tiny 2040’ı ve Adafruit’in Feather RP2040’ı), 90’ların doom’unu oynamaya doyamadıysanız, Doom II ve Ultimate Doom’u da çalıştırabileceğini belirtiyor.

Diğer Raspberry Pi Pico yazılarımıza buradan bakabilirsiniz.