3D Kalem Nedir? 3D Pen Nasıl Kullanılır?

3D kalem, normal kaleme benzeyecek şekilde tasarlanmış ancak daha hacimli bir araçtır. Normal kalemden farkı, mürekkep yerine 3D kalemin ekstrüder ucundan erimiş plastik filament üretmesidir. Filament, bir 3D çizim sonucu oluşturmak için erime noktasına kadar ısıtılır.

Olağanüstü sanat veya 3D modeller mi yaratmak istiyorsunuz? İnsanların seveceği gerçekçi yapılar yapmakla ilgileniyorsanız, çözümünüz 3D kalemdir. Bu son teknoloji aletin uyguladığı teknoloji sayesinde bir nesne tasarlayabilir ve üç boyutlu bir ürün üretebilirsiniz.

3D Kalem Nedir? 3D Pen Nasıl Kullanılır? 3d kalem,3d kalem nasıl kullanılır,3d kalemle neler yapılır,3d pen nedir,3d kalem filamenti

3D Kalemi Anlamak

Bu kalemin çalışması için mürekkep veya kurşun artı kağıt gerekmez. Bir projeniz olduğunda, bir kağıda veya herhangi bir yazı yüzeyi malzemesine ihtiyacınız olmayacak. Tek ihtiyacınız olan, erimiş plastik üretmek için ısıtılacak bir plastik filament. Daha sonra bu erimiş plastiği tercih ettiğiniz bir tasarımı oluşturmak için kullanacaksınız. Bu 3D kalemlerle havada herhangi bir resmi çizmekte özgürsünüz.

Bazı sanatçılar kalemi mini-3D yazıcı olarak görme boyutuna varıyor. Avantajı, 3D kalemlerle çalışmanın, 3D yazıcı kullanma sürecini anlamaktan daha kolay olmasıdır. 3 boyutlu kalemler yerine 3 boyutlu yazıcılarda bir tasarımın çıktısını almanıza yardımcı olacak masaüstü veya dizüstü bilgisayar gibi cihazlara ihtiyaç vardır.

Tercih ettiğiniz renklere sahip filamentleri seçtikten sonra, bunları 3D çizim cihazına yerleştirin. Sıcaklık ayarları filamentin yumuşamasını sağlar. Yumuşak olduğunda, esnekleşir ve istediğiniz 3D nesneyi oluşturması için onu yönlendirirken kalemin ucundan akmaya başlar. Neredeyse anında katılaştığı için uzun süre beklemeniz gerekmez.

3D Kalem Nedir? 3D Pen Nasıl Kullanılır? 3d kalem,3d kalem nasıl kullanılır,3d kalemle neler yapılır,3d pen nedir,3d kalem filamenti

3D Kalem Ne Yapar?

3D baskı kalemi, kolaylıkla üç boyutlu bir nesne oluşturmanıza yardımcı olur. Kaleminizin nasıl çalışacağı, soğuk veya sıcak kalem kullanmanıza bağlıdır. İkisi arasındaki fark nedir?

Sıcak kalem için giderseniz, 3D yazıcılarda kullanılana benzer plastik ABS filament içeriğine ihtiyacınız olacak. ABS filamentini kaleme yerleştirin. Erimeye başladığında, uçtan ekstrüde edilecektir.

Kalemin ağzının etrafındaki hava, plastik ABS filamentini hızlı bir şekilde soğutarak istenmeyen tasarımlar oluşturmamasını sağlar. Bu teknik sayesinde, havada istediğiniz kadar şekil çizebilirsiniz.

Öte yandan, soğuk kalemler, sıvıları katılara dönüştürmek için kimyasal işlemler kullanır. Bu işlemler, mürekkebin ışığa duyarlı bir reçine olmasıyla mümkün olur. Mürekkep, soğuk kaleminizden çıkar çıkmaz, katı bir madde oluşturmak için UV ışığını kullanır.

3D Kalem Nedir? 3D Pen Nasıl Kullanılır? 3d kalem,3d kalem nasıl kullanılır,3d kalemle neler yapılır,3d pen nedir,3d kalem filamenti

Bu kalemleri, mevcut bir 3D yazdırılmış nesne üzerindeki belirli öğelere vurgu yapmak için kullanabilirsiniz. Örneğin kişiselleştirmek istediğiniz bir heykeliniz varsa bu kalemler bunu yapmanıza yardımcı olacaktır.

3D Kalemler Ne İçin Kullanılır?

3D baskı kalemleri, hepsinde olmasa da çoğu nesne yapım endüstrisinde kullanılmaktadır. İşte 3D kalemlerinizi kullanabileceğiniz alanlardan bazıları.

Prototipleme

Listemizin başında prototipleme var. Farklı alanlardaki uzmanlar, çalışılan veya tasarlanan konuların gerçekçi görüntülerini verdikleri için 3D kalemler kullanarak prototipler oluşturur. Mücevher veya otomobil tasarlıyorsanız, 3 boyutlu kalemlere sahip olmanız gerekir.

Aklınızdaki herhangi bir şekil bu araçla oluşturulabilir. Tek yapmanız gereken nesnenin şeklini görselleştirmek ve çizmek.

3D Kalem Nedir? 3D Pen Nasıl Kullanılır? 3d kalem,3d kalem nasıl kullanılır,3d kalemle neler yapılır,3d pen nedir,3d kalem filamenti

3D Baskı Tamiri

Hasarlı 3D yapılarda küçük onarımlar yapmak için kalemlerinizi üç boyutlu yazıcılarla birlikte kullanın. Kalemleri ayrıca 3D nesne oluşturmanın işlem sonrası aşamasında da kullanabilirsiniz. Bu modern kalemlerle nesneleri tamir etmenin iyi tarafı, en sorunlu noktalara bile ulaşabilir.

Kullanım kolaylığı ile birçok çocuk bile çizim yüzeyi olarak kağıt kullanmadan farklı şeyler yapmak için 3D kalemleri kullanabilir.

3D Kalem Nedir? 3D Pen Nasıl Kullanılır? 3d kalem,3d kalem nasıl kullanılır,3d kalemle neler yapılır,3d pen nedir,3d kalem filamenti

Dekorasyon

Dekorasyon için heykel yapan insanlar için 3D kalem hayati bir araçtır. Güzel sanatlar ve zanaat ile uğraşırken 3D kalemler kullanışlıdır. Yapmak istediğiniz kabartmalı dekoratif tasarımlar, bu kalemlerden birine sahip olduğunuzda kolayca çıkarılabiliyor.

Eğitim

Bir matematikçi veya mimarsanız, bir 3D kalem farklı kavramları anlamanızı kolaylaştıracaktır. Matematik öğreniminde kalem, geometrik bir şekil çizerken işe yarar. Mimaride modelleme de kaliteli bir yapı oluşturmak için 3D kalemleri kullanır.

Bilim insanlarını unutmayalım, görselleştirmek istediğiniz fiziksel bir modeliniz varsa, bu 3D kalemlerden daha iyi kullanabileceğiniz bir araç yoktur.

3D Kalem Almaya Değer mi?

3D kalem kullanmanın değeri size bağlıdır. Yüksek kaliteli bir tane satın alırsanız, daha iyi ve daha ayrıntılı modellere sahip olursunuz. Satın aldığınız kalemin modelini mutlaka inceleyin ve ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığına bakın.

Uzmanlık alanınızda çok övülen bir markaya gidin. İhtiyaçlarınıza uygun 3D kalemi kullanırsanız yüzeylere kolaylıkla çizersiniz. Bununla birlikte, seçtiğiniz 3D kalemin değerini istekleriniz ve tercihleriniz belirler.

3D Kalem için Neye İhtiyacınız Var?

Model yapmaya başlamak için 3D kalemin kendisine, filamentlere ve şablonlara ihtiyacınız var. PLA plastik filamentler ve ABS plastik filamentler dahil olmak üzere bu kalemlerde kullanılmak üzere farklı filament türleri vardır. PLA olanları alabilirseniz, onlar daha iyidir.

Bunun nedeni, ABS plastik filamentlerin bir yandan PLA plastik filamentlere kıyasla güçlü kokular yayması ve fazla solunması halinde sağlığınızı riske atmasıdır.

PLA plastik filamenti izleyecek bir şeyiniz olduğundan, şablonlarınız varsa çizim yapmanız daha kolay olacaktır.