3D Yazıcı: OctoPrint Şifresi Unutulunca Ne Yapılır?

OctoPrint kurulumunda kullandığınız şifreyi unutmuş olabilirsiniz ya da bizim başımıza gelen benzer bir olay gibi durduk yere OctoPrint şifrenizin çalışmadığının farkına varabilirsiniz.

Böyle bir durumda izlemeniz gereken oldukça basit bir kaç adım var:

Buradaki işlemlerin tamamını komut satırı/terminal ya da putty üzerinden yapmanız gerekmektedir.

Öncelikle OctoPrint’in kuruluğu olduğu bilgisayara SSH aracılığı ile bağlanmanız ve root ya da yetkili kullanıcı hesabınıza girmeniz gerekir. Eğer sonradan bir değişiklik yapmadıysanız, Raspberry Pi için varsayılan giriş bilgileri: kullanıcı adı: “pi” ve şifresi “raspberry” dir. Bu giriş bilgilerinin OctoPrint’ten ayrı olduğunu unutmayın.

OctoPrint Versiyon 1.3.12+ Kullananlar

 • OctoPrint’in kurulu olduğuna bilgisayara SSH ile bağlanın.
 • OctoPrint’te sanal ortamı başlatın: source ~/oprint/bin/activate
 • Terminalde octoprint user password <user> komutunu çalıştırın <user> kısmına şifresini değiştirmek istediğiniz kullanıcı adını yazın örneğin: test kullanıcı isimli bir hesabın şifresini değiştirmek için yazmanız gereken octoprint user password test olacaktır.
 • Şifre değiştirme komutunu yazdıktan sonra karşınıza yeni şifreyi yazmanızı isteyen bir satır gelecektir, buraya istediğiniz şifreyi yazıp devam edebilirsiniz.
 • Yaptığınız değişikliğin geçerli olması için octoprint’i tekrar başlatmanız gerekiyor, tekrar başlatmak için terminale: sudo service octoprint restart ya da benzeri bir komutu yazmanız yeterli olacaktır.

OctoPrint Versiyon 1.3.12’den Önceyi Kullananlar

Yalnızca Tek Bir Kullanıcı Hesabı Varsa

Octoprint’te parolayı unuttuğunuz tek bir kullanıcı kurulumunuz varsa, en kolay yol octoprint’in kullanıcı veritabanını sıfırlamak ve kurulum sihirbazını yeniden çalıştırmaktır. Aynı şekilde hedef bilgisayara doğrudan bağlanmanız ya da bu esnada octoprint kurulu bilgisayarı kullanıyor olmalısınız.

Sudo ile gerekli yetkileri alıp, şu komutları çalıştırın:

 • remove ~/.octoprint/users.yaml ya da rm remove ~/.octoprint/users.yaml
 • ~/.octoprint/config.yaml belgesinde firstRun: false kısmını firstRun: true olarak değiştirin.
 • Yaptığınız değişikliğin geçerli olması için octoprint’i tekrar başlatmanız gerekiyor, tekrar başlatmak için terminale: sudo service octoprint restart ya da benzeri bir komutu yazmanız yeterli olacaktır.

Birden Fazla Kullanıcı Hesabı Varsa

Kaybetmek istemediğiniz yapılandırılmış birden çok kullanıcınız varsa, iki seçeneğiniz vardır:

 • Yönetici haklarına sahip başka bir OctoPrint kullanıcınız varsa, “Ayarlar”> “Erişim Denetimi”(“Settings” > “Access Control”) aracılığıyla parolanızı sıfırlamasını yapabilirsiniz.

Tek yönetici kullanıcısıysanız, aşağıdakileri yapın:

Öncelikle şu dosyanın yedeğini alın: users.yaml

 • cp ~/.octoprint/users.yaml ~/.octoprint/users.yaml.bck
 • Kurulum sihirbazını yukarıda açıklandığı gibi yeniden çalıştırın
 • Yeni oluşturulan users.yaml dosyasını bir metin düzenleyicide açın – yalnızca bir giriş olacaktır yani yeni yönetici hesabınız, tüm bu satırları kopyalayın.
 • users.yaml dosyasının yedeklenmiş sürümünü bir metin düzenleyicide açın. Kullanıcı hesabınızı bulun ve tüm satırlarını yeni oluşturulan kullanıcılardan kopyaladığınız satırlarla değiştirin.
 • Yeni oluşturulan users.yaml dosyasını silin ve yedeğini alıp üstünde oynama yaptığınız users.yaml dosyasını sildiğiniz user.yaml konumuna koyun örneğin: mv ~/.octoprint/users.yaml.bck ~/.octoprint.users.yaml
 • Yaptığınız değişikliğin geçerli olması için octoprint’i tekrar başlatmanız gerekiyor, tekrar başlatmak için terminale: sudo service octoprint restart ya da benzeri bir komutu yazmanız yeterli olacaktır.

OctoPrint Yerine OctoPi Kullanıyorsanız

Orange Pi PC’ye OctoPrint kurulumunda sorunlar yaşadığımız için OctoPi kurulumu yapmıştık. Eğer sizde OctoPi kurulumu yapanlardansanız, bu basit komutlar ile şifreyi sıfırlayabilirsiniz:

rm ~/.octoprint/users.yaml
sed -i -e 's/firstRun: false/firstRun: true/g' ~/.octoprint/config.yaml
sudo service octoprint restart

Windows’ta OctoPrint sunucusu yüklüyse, dosyaların konumu aşağıdaki gibi olacaktır:

%APPDATA%\OctoPrint\users.yaml ve %APPDATA%\OctoPrint\config.yaml

MacOS’ta yüklüyse, konumlar şu şekilde olacaktır:

~/Library/Application\ Support/OctoPrint/users.yaml ve ~/Library/Application\ Support/OctoPrint/config.yaml