555 Entegresi ve LDR ile Karanlık Dedektörü

555 zamanlayıcı entegresi ve birkaç diğer elektronik bileşeni kullanarak bir ışık sensörü devresi ve karanlık dedektörü devresinin nasıl yapılacağını anlatıyoruz. Bu devre bir ışık sensör devresi olarak yapılandırıldığında, LDR’nin etrafındaki ışık belirli bir miktarın (eşik) üzerinde olduğu zaman çıkışı açar. Bu eşik bir potansiyometre kullanılarak ayarlanabilir.

Benzer şekilde, bu devre bir karanlık sensör devresi olarak yapılandırıldığında, LDR etrafındaki ışık belirli bir eşiğin altına düştüğünde çıkışı AÇIK konuma getirir. Bu nedenle davranış, ışık sensörünün davranışının tersidir. Bu karanlık sensör düzeni, çevredeki ışığın ne kadar parlak olduğuna bağlı olarak ışığı otomatik olarak AÇMAK ve KAPATMAK için otomatik sokak ışık devrelerinde kullanılabilir.

Gerekli Malzemeler

  • 555 Entegresi
  • LDR (Işık Bağımlı Direnç veya Foto Direnç)
  • LED, Buzzer veya seçtiğiniz herhangi bir Çıkış Cihazı
  • Dirençler: 2 x 10K, 270R (LED için)
  • Breadboard
  • Birkaç Breadboard Konnektörü
  • (5-12)V Güç Kaynağı

Devre Şeması

555 Entegresi ve LDR ile Karanlık Dedektörü karanlık dedektörü

Çıkışın 555 entegresine bağlanma şeklini tersine çevirmek devrenin davranışını değiştirecektir (Işık sensöründen karanlık sensörüne)

555 Entegresi ve LDR ile Karanlık Dedektörü karanlık dedektörü

Işık sensörü devresinin veya karanlık sensörün hassasiyetini ayarlamak isterseniz, LDR ile seri olarak 10K direncini bir potansiyometre ile değiştirmeniz yeterlidir (orta terminali ve potansiyometrenin uç terminallerinden herhangi birini kullanın)

Çalışma Prensibi

Onu çevreleyen ışık miktarını algılamak için LDR (Işık Bağımlı Direnç) kullandık. 555 entegresi, LDR’den alınan geri bildirime bağlı olarak çıkışın AÇIK veya KAPALI konuma getirilip getirilmeyeceği konusunda bir çağrı almak için kullanılır.

LDR’nin etrafındaki ışık miktarı ne kadar az olursa, direnci o kadar fazla olacaktır. Ancak 555 zamanlayıcı entegresinin dirençteki değişim kavramını anlamasını ve çıktıyı kontrol etme konusunda bir karar almasını nasıl sağlarız?

Tek çözüm, LDR’nin direncindeki değişikliği voltaj değişikliğine dönüştürmek ve 555 entegresine geçirmektir. Bu dönüştürme, bir voltaj bölücü düzenlemesi kullanılarak yapılabilir.

LDR + 10K direncinin (Voltaj Bölücü) birleşim noktasındaki voltaj 555 entegresinin reset pinine geçirilir. LDR’nin direncinin çok büyük olacağı kadar karanlık olduğunda ve 555 entegresine geçen voltaj 0,7V’nin altına düştüğünde, çıkış sıfırlanır ve KAPALI konuma getirilir.

555 entegresini sıfırlamak için geçen voltaj 0,7V’nin üzerinde kaldığında, çıkış sıfırlanmaz. Çıkışı bu durumda AÇIK tutmak için Pin 2 & 6’daki voltajı 0V’a çektik.