Arduino IDE Pico Desteği Kurulumu

Resmi Arduino hesabından yakın zamanda atılan bir tweet’te, Arduino IDE Pico desteği resmi olarak eklendi.

Arduino IDE, projeler oluşturmak için kart eklemek ve yazılım yüklemek için daha kolay bir yol sunan bir kart yöneticisi ve bir kütüphane yöneticisi gibi özelliklerle son yıllarda büyük ilerleme kaydetti. Raspberry Pi’nin RP2040 çipinin dahil edilmesi, Arduino’nun kendi RP2040 kartı olan Arduino Nano RP2040 Connect’in yakında gelmesi bekleniyor.

Arduino IDE Pico Desteği Kurulumu Arduino IDE Pico

Kart yöneticisinde “Pico” arandığında resmi kurulum paketi gösterilir. Arduino IDE, RP2040 tabanlı kartları “Arduino Mbed OS RP2040” olarak tanımlar ve tek yapmamız gereken Raspberry Pi Pico’muzu bağlayıp Araçlar menüsünden kartı, ardından portu seçmek ve RP2040’ımız için kod yazmaya başlayabiliriz. Paketi en son Arduino 1.8.13 IDE ve Arduino 2.0 IDE beta’ya kurduk ve her ikisi de hatasız çalıştı.

Neden Pico’yu Arduino IDE’de programlamalıyım?

Resmi C/C++ iş akışı iyi belgelenmiştir ve sürece alışkın olanlar için kullanımı son derece kolaydır. MicroPython / CircuitPython’un kullanımı kolaydır ve yeni kullanıcılar, projeleri daha “kullanıcı dostu” bir iş akışında hızla geliştirebilir. Peki ya C/C++’nın gücünü istiyorsak ve daha kolay bir iş akışı istiyorsak? Arduino çekirdeğinin öne çıktığı yer burasıdır. Gerçek bir C/C++ ortamı olmamakla birlikte, standart kitaplığın bir alt kümesinin “lehçesidir”. Arduino IDE, bu dillerin gücünü ve hızını, ancak RP2040’a kolayca taşınabilen zengin bir öğreticiler ve içerik topluluğu ile sunar.