Yeni Arduino IDE 2.0 Kullanıma Sunuldu!

Yaygın olarak kullanılan Arduino IDE 1.0 aslında bir çok kullanıcıya hitap eden, kolay kullanımı ve basit arayüzü ile ilk tercihler arasında gelmektedir fakat Arduino IDE 2.0’ın sunulması ve bir çok yeni özelliğin eklenmesi ile bu tercihlerin değişeceğinden şimdiden eminiz. Arduino IDE 2.0 hakkında yapılan bu açıklamaya göz atalım:

Arduino IDE 2.0 Rehberi
Yeni Arduino IDE 2.0 Kullanıma Sunuldu!Arduino IDE 2.0 Yeni Kart EklemeArduino IDE 2.0 Kütüphane Kurulumu
Arduino IDE 2.0 İndirme ve YüklemeArduino IDE 2.0 ile Arduino Cloud KullanımıArduino IDE 2.0 Seri Ekran ve Seri Çizdirici Kullanımı
Arduino IDE 2.0 Kod Nasıl Yüklenir?Arduino IDE 2.0 Yazılım Güncelleme ve Sertifika Yükleme
Arduino IDE 2.0 Otomatik Tamamlama ÖzelliğiArduino IDE 2.0 Hata Ayıklama(Debugging)

Arduino IDE, acemi kullanıcılar için ideal olan basit ve net bir arayüz sağlarken, daha ileri düzey kullanıcılar, modern editörlere kıyasla düzenleme yeteneklerinin biraz sınırlı olduğunu bildirmektedir. Bu, kod girintisi, blok katlama, otomatik kapanan parantezler, normal ifade arama ve değiştirme, yorum değiştirme gibi özellikleri içerir. Buna ek olarak, birçok kullanıcı canlı hata ayıklama, yani değişkenlerin, belleğin ve kayıtların içeriğini kontrol etmek için ekli bir kartta kod çalıştırma ve belirli bir satırda durdurma yeteneği istiyor.

IDE 1.x, Java’da geliştirilmiştir ve monolitik kod tabanı, bu tür özelliklerin uygulanmasını zorlaştırır. Java ayrıca masaüstü uygulamaları için eski bir teknoloji haline geliyor ve daha yeni işletim sistemleri ve uygulama mağazaları tarafından aşamalı olarak kullanımdan kaldırılıyor, bu da bizi uyumluluk sorunları üzerinde çalışmak için zaman harcamaya zorluyor.

2018’de, büyük bir oyun değiştiriciyi duyurarak araç zincirini yeniden düzenlemeye başladık: Golang’da yazılmış Arduino komut satırı aracı arduino-cli, IDE’nin tüm temel işlevlerini ortaya çıkarır ve ileri düzey kullanıcılara, entegre edebilecekleri esnek bir araç sağlar.

2019’da, arduino-cli’nin üzerine inşa edilmiş ve modern bir yazılım yığınına (Theia ve Electron) dayalı yeni bir IDE’nin “Arduino Pro IDE” kod adı altında alfa sürümünü duyurduk ve hakkında birçok olumlu geri bildirim aldık. 2020 yoğun bir geliştirme yılı oldu ve özel bir geliştirici ekibi, yeni IDE’yi bir kavram kanıtlamadan tamamen işlevsel bir araca getirmek için perde arkasında çalışıyor.

Zaman Geldi: Arduino IDE 2.0’a Hoş Geldiniz

Bugünden itibaren Arduino IDE 2.0 sürümünün indirilmeye hazır olduğunu ve kod depolarının açık kaynak haline geldiğini duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Modern bir düzenleyici taşır ve duyarlı bir arayüz ve daha hızlı derleme süresi sayesinde daha iyi bir genel kullanıcı deneyimi sağlar. Bugün denemekten korkmayın: Arayüz çok tanıdık geleceğinden yükseltme sorunsuz olacaktır. Ama bulacağınız güzelliklerden bazılarını görelim.

Yazarken, düzenleyici, eklediğiniz kitaplıklara göre değişkenlerin ve işlevlerin otomatik olarak tamamlanmasını önerir:

Yeni Arduino IDE 2.0 Kullanıma Sunuldu! arduino ide 2.0

Bir değişkene veya fonksiyona sağ tıklandığında, bağlamsal bir menü, beyan edildikleri satıra (ve dosyaya) atlamak için gezinme kısayolları sağlar:

Yeni Arduino IDE 2.0 Kullanıma Sunuldu! arduino ide 2.0

Ancak yeni IDE’de başka bir büyük özellik daha var: Onlarca “Serial.println()” ifadesi yazmadan kodunuzu bir kartta etkileşimli olarak çalıştırmanıza ve yürütülmesini denetlemenize olanak tanıyan canlı bir hata ayıklayıcı içerir. Hata ayıklama panelini çalıştırın, yürütmeyi duraklatmak istediğiniz kesme noktalarını ayarlayın ve değişkenlerin içeriğini inceleyin. Anında değişkenlerin içeriğini değiştirebilir ve yürütmeye devam edebilirsiniz!

Yeni Arduino IDE 2.0 Kullanıma Sunuldu! arduino ide 2.0

Bugün itibariyle hata ayıklayıcı, SAMD platformundaki (MKR ailesi, Nano 33 IoT, Zero) tüm Arduino kartlarını desteklemektedir. mbed platformu desteği (Nano 33 BLE, Portenta, Nano RP2040 Connect) uygulanmaktadır ancak biraz zaman alabilir. Üçüncü taraf kartlar için Arduino çekirdeklerinin koruyucuları, ilgili yapılandırma parametrelerini ekleyerek hata ayıklama için destek ekleyebilir; Bunun için teknik bir rehber geliyor. Karttaki SWD pinlerine Segger J-link gibi bir hata ayıklama probu bağlamanız gerekecek ve kullanmaya hazır olacaksınız.

Yeni IDE, VS Code (dil sunucusu protokolü, uzantılar, hata ayıklayıcı) ile aynı mimariye dayalı açık kaynaklı bir proje olan Eclipse Theia çerçevesine dayanmaktadır. Tasarım TypeScript’te yazılırken mimari ise çoğu Golang’da yazılmıştır.

Şimdi deneyin: Arduino IDE 2.0 RC İndir