Deneysel Yüksek Voltaj Elektroşok Yapımı

Bu yazımızda deneysel bir yüksek voltaj jenaratörü yapıyoruz. Halk arasında Elektroşok denen, yüksek voltaj ve akım kaynakları, tıptan, günlük hayatımıza kadar bir çok alanda kullanmaktayız. Bu projeyi yaparken ve bileşenleri kullanırken, açık kablolara temas etmekten kaçının. Yüksek gerilim ve akım hayatınızı olumsuz etkiler. Test ve deney yaparken, canlılardan, kendinizden uzak tutun ve temastan tamamen kaçının.

Yüksek Voltaj Nedir?

Yüksek gerilim (yüksek voltaj), genellikle yaşayan canlılara zarar verecek yükseklikte, voltajdaki elektrik enerjisi diye tanımlanabilir. Yüksek gerilim taşıyan iletkenler ve gereçler belirli güvenlik gereklilikleri ve prosedürlerini içermelidirler. Bazı endüstrilerde yüksek voltaj belli bir eşiğin üstündeki voltaj anlamına gelir.

Deneysel Yüksek Voltaj Elektroşok Yapımı yüksek voltaj,elektroşok yapımı

Yüksek Voltaj Nerelerde Kullanılır

Yüksek gerilim ile neredeyse hayatımızın her anında karşılaşmaktayız. Televizyonlar, ekranlar, elektrikli ulaşım araçları ve bir çok sağlık ekipmanlarında yüksek voltajı görmekteyiz. Şehirler arası elektrik dağıtım hatları gibi bir çok alanda sıklıkla kullanılmakta.

Boost Converter Nedir?

Boost Converter yani artırıcı dönüştürücü, çıkış voltajının giriş voltajından büyük olduğu DC-DC anahtarlamalı dönüştürücülerdir. Ayrıca step up converter ( adım dönüştürücü) olarak da adlandırılırlar. Giriş geriliminden daha büyük bir çıkış gerilimine sahiptirler. Devredeki giriş gücü ile çıkış gücü eşit olacağından çıkış akımı giriş akımından küçüktür.

18650 Li Po Pil Şarj Etme Mantığı

Li-Po pillerin uzun ömürlü olması ve maksimum performans alabilmek için bilinmesi gereken bir kaç konu başlığı var.

Sıcaklığın Önemi

18650 hücreleri normal olarak 20 ila 25 derece Celcius arasında kullanılmalıdır. Bu dereceden herhangi bir sapma, verimlilikte hafif bir kayıp yaratacaktır. 10 derecelik bir sapma, 20 veya 30mAh’lik bir kayba yol açabilir. Aşırı uçlarda yani sıfırın altında veya 70 derecenin üzerinde, çok daha hızlı hücre bozulması gerçekleşir. Ayrıca en düşük sıcaklıklarda pilin kullanılması döngü ömrünü azaltacaktır.

İpucu: 18650 hücrenizi asla donma noktasının altında şarj etmeyin! Örneğin. Kışın bir garajda bu şekilde çok çabuk bozulacağı için hücrenizi kullanırken ısındığını fark ederseniz dinlendirin. Normal kullanımda hücreniz dokunulmamalıdır ve asla 60 dereceyi geçmemelidir. Hızlı ısınıyorsa, aşırı stres yükleniyorsunuzdur.

Deşarj Akımı (A)

Yüksek amper deşarjları (yüksek drenaj olarak adlandırılır) hücrelerinizin döngü ömrünü de azaltır. Mümkün olduğu sürece daha az amper kullanın. LG, Samsung, Panasonic, Sony ve benzeri resmi testler genellikle deşarj testlerini sadece 0,5 veya 0,8 amperde yapar.

Şarj Akımı (A)

Birçok şarj cihazı şarj akımını düşürme yeteneğine sahiptir. “Hızlı şarj” yani 1A veya daha yüksek akımla şarj ederseniz, pilinizin daha hızlı şarj ederken, döngü ömrünü kısaltırsınız.

Şarj Döngüsü

Şarj döngüsü, ilk kullanım derecelendirmesinden şu anki derecesine kadar pilin kapasitesindeki fark tarafından belirlenir. Örneğin, piliniz kullanıma 3000mAh’da başlamışsa, ancak şimdi sadece 2900mAh’a sahipse. 2900 mAh orijinal kapasitenin% 96’sıdır. Bu yüzden kapasite % 80’e ulaştığında, şarj döngüsü sona erdiğini söylüyoruz (pilinizden birkaç bin daha fazla döngü elde edebilmenize rağmen).

3000mAh hücre alırsak ömrünün ne zaman sona erdiğini söyleyebiliriz?

(3000’in% 80’i 2400’dür), böylece hücre 2400 mAh kapasiteye ulaştığında çevrim ömrünün bittiğini söylüyoruz.

Çoğu modern 18650 pilin tipik kullanım ömrü 300 – 500’dür (şarj, deşarj döngüleri). Yüksek amplifikatörlü veya yüksek akım durumlarında, bu önemli ölçüde 200 döngüye düşebilir. Maksimum deşarj akımı sınırını (A) aşarsanız, çevrim ömrünü tamamen 50 döngüye kadar düşürebilirsiniz.

Kullanılan Bileşenler

XL6009 yerine farklı bir step up devresi kullanabilirsiniz. Biz hazır olan bir modül kullandık. Pil ve pil şarj devresi de tercihen kullanılmakta. Kullandığımız pilin voltaj değeri 3.4V civarındaydı, XL6009 ile bu değeri 6V sabitleyip, yüksek voltaj jeneratörünü besledik, aynı zamanda paralel olarak şarj devresi bağlı durumda.

  • XL6009 Step Up Boost Voltaj Regülatörü
  • 500kV Yüksek Voltaj Üreteci
  • TP4056 Şarj Devresi
  • 18650 Pil
Yüksek Voltaj Jenaratör
XL6009 Step Up
XL6009 Şeması
Xc86D
ho6e1