G-Code’u STL’ye Dönüştürme

Bir STL’yi G-code’a dönüştürmek kolayca yapılabilir, ancak G-code’dan STL’ye dönüştürmek oldukça zor olabilir. Nasıl yapılacağını göz atalım:

Geriye Dönüştürme

G-Code'u STL'ye Dönüştürme g-code,stl dönüştürme

Daha yaygın olarak STL olarak bilinen bir stereolitografi dosyası, çok yaygın bir 3D dosya türüdür. Toplu olarak mozaikleme olarak bilinen bir dizi üçgen şekli kullanarak bir 3B nesneyi tanımlar. Bu dosya türü, çeşitli programlardan dışa aktarılır ve çeşitli çevrimiçi ortamlardan indirilebilir.

Öte yandan, G-code dosyaları, bir 3D yazıcıya bir 3D nesneyi nasıl yazdıracağını söyleyen komutlardır. G-code kodu tipik olarak hız ve sıcaklık gibi yazıcı parametrelerini ve ayrıca 3D nesnenin geometrisini tanımlar. STL veya diğer 3D dosya türleri, Cura gibi bir dilimleyici kullanılarak G-code dosyalarına dönüştürülür. Ancak, G-code,2dan STL’ye geçerek bu süreci tersine çevirmek çok daha az yaygındır.

Bunu yapmanın ana nedeni, orijinal 3D STL dosyası olmayan bir G-code dosyanız varsa. Bu yönde dönüştürme, biraz hataya açık ve deneysel bir süreçtir ve dönüştürme sırasında hatalarla karşılaşmak yaygındır. Bu nedenle, ideal sonuçları elde etmek için genellikle dönüştürme parametrelerinde ince ayar yapılması gerekir.

Önerilen Yazı: G-code Nedir?

Önerilen Yazı: Tüm g-code Komutları

Örneğin, G-code dosyaları genellikle destekler gibi parçayla ilgili olmayan bilgileri içerir. G kodundan STL’ye dönüştürücüler kullanılırken, bu özellikler ortaya çıkan STL’de kalacak ve orijinal STL dosyasını tamamen kurtarmak için bir 3D düzenleme yazılımında manuel olarak kaldırılması gerekecektir.

Yapılması gerekebilecek herhangi bir STL’yi göz ardı ederek, G-code dosyasından STL’ye dönüştürmek için kullanılabilecek iki basit yöntem vardır.

MakePrintable 

G-Code'u STL'ye Dönüştürme g-code,stl dönüştürme

MakePrintable, yapım, onarım, yazdırma ve yayınlama hizmetleri sunan çevrimiçi bir 3D yazdırma aracıdır. MakePrintable’ın G-code ters çevirme hizmeti, yüklediğiniz .gcode dosyalarınızı alır ve bunları kullanılabilir .stl dosyalarına dönüştürür. Dönüştürmeyi gerçekleştirmek için bir MakePrintable hesabı açmanır gerekir.

Ardından, Labs sekmesine gidin ve “g-code reverser” kısmına gidin ve “Start”a tıklayın. G-code dosyanızı yükledikten sonra, “quick repair/hızlı onarım” veya “run workflow/iş akılı”ı seçmeniz istenecektir. Hızlı onarım, yalnızca hızlı bir sonuç almak isteyen yeni başlayan kullanıcılar için en iyi seçenektir. Bununla birlikte, özellikle zahmetli dönüşümler için, dönüşüm başarısını artırmak için özelleştirilmiş bir iş akışı oluşturmak kullanılabilir.

Kredi kartı ile bir aylık ücretsiz hizmet kullanımı için kaydolabilirsiniz. Ücretsiz ayın ardından fiyatlandırma, aylık planlar veya indirme başına ödeme seçenekleriyle hizmetleri kullanımınıza bağlı olarak değişir. Uygun bir şekilde MakePrintable, ücretli abonelikler için bir “onarım garantisine” sahiptir. Modeliniz doğru şekilde dönüştürülmezse, onu onaracak ve başarılı bir dönüştürme sağlamak için yardım sunacaklardır.

Voxelizer

G-Code'u STL'ye Dönüştürme g-code,stl dönüştürme

Voxelizer, Zmorph serisi 3D yazıcılar tarafından kullanılan dilimleme yazılımıdır. Voxelizer, G-code dosyalarını STL dosyalarına dönüştürmek için entegre bir özelliğe sahiptir. Bu, 3D nesneyi hacim öğeleri olan “voksellere” dönüştürerek çalışır. Bir voksel herhangi bir boyutta olabilir, ancak voksel ne kadar küçükse, nesnenizin çözünürlüğü o kadar iyi olur.

Bir G-code dosyasını STL’ye dönüştürmek için Voxelizer’ı açın ve “Dosya > İçe Aktar” öğesini seçin ve ardından G-code dosyanızı seçin. G-code dosyası görüntülendiğinde, ekranın sol üst kısmındaki voxelize simgesine tıklayın ve “Voxelize” öğesini seçin.

Ardından, vokselizasyon için bir boyut ayarlamanız gerekecek: 0.1 mm’den daha küçük katman yükseklikleri yazdırmıyorsanız, 0.1 mm genellikle burada kullanmak için iyi bir boyuttur. İdeal olarak, voksel boyutunuz için katman yüksekliğini eşleştirmek veya daha da küçültmek en iyi sonuçları verecektir. Bu tamamlandığında, mesh (.stl) olarak dışa aktarmak için “Dosya”ya tıklayın ve dosyayı kaydedin.

Ve bu kadar! Unutulmaması gereken tek şey, Voxelizer’ın Zmorph kullanıcıları için ücretsiz, ancak başkaları için abonelik tabanlı olmasıdır. 90 gün süren iyi bir ücretsiz deneme var ve ardından planınıza bağlı olarak fiyatlar ayda 5 dolardan başlıyor.

Artık G-code dosyalarını kolaylıkla STL dosyalarına nasıl dönüştüreceğinizi biliyorsunuz .