Nextion HMI Dijital Kartvizit Projesi

Projenin temelinde, fuar alanları gibi kalabalık yerlerde yeni bağlantıların kurulması, fikir alışverişlerinin gerçekleştirilmesi yatıyor. Dijital kartvizit ile, sürekli değişen dinamik bir tasarımın yanında hep sabit kalmasını istediğiniz yani statik bilgileri, ufak bir dokunuşla ya da belirli süre döngüleri ile yapabilirsiniz.

Eğer daha önce HMI ekran kullanmadıysanız daha önce paylaşmış olduğumuz içeriğimize bakmanızı öneriyoruz.

Simülasyon Görüntüsü

Dijital Kartvizit Ekran Tasarımı

Paylaştığımız Nextion HMI tasarımını kullanabileceğiniz gibi, tasarım ksımında istediğiniz her şeyi değiştirirebilirsiniz.

3D Baskı ile Kılıf

Ekranın devre kartına doğrudan yaka kartı askısını tutturabilirsiniz ya da aynı devre kartının sabitleme deliklerine ip geçirebilirsiniz ya da daha estetik gözükmesi için 3D yazıcı ile uygun modele gerekli kılıfı basabilirsiniz.

Nextion HMI Dijital Kartvizit Projesi dijital kartvizit,dijital kartvizit oluşturma,dijital kart istanbul,dijital kart nedir,nextion hmi dijital kartvizit

Güç Kaynağı

Kullandığımız Nextion HMI ekran için önerilen çalışma voltajı 5V olarak belirtilmiştir fakat maksimum 7V ve minimum 4.75V’a kadar çalışmaya devam edebiliyor. Bu sayede regülatör, buck booster ya da şarj edilebilir pil ve kontrol devreleri ile uğraşmadan 3(1.5×3 = 4.5V) ya da 4(1.5×4 = 6V) adet kalem pili, pil yatağı kullanarak sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Kullanılan modelin güç tüketimini %100 parlaklıkta 250mA, uyku modunda 15mA olduğunu, regülatörden kaynaklı kayıplarlarıda göz önünde bulundurursak 4 adet pil ile yaklaşık 2 saat gibi bir çalışma süresi elde edebiliyoruz. Bu gibi durumlar için, dokunma etkinliği ile değişen sayfaların birine parlaklık değiştirmeyi sağlayan bir kaydırıcı ekledik. Bu sayede dilediğiniz yerde parlaklığı değiştirebilirsiniz.

Pilin sabitlenmesi için çift taraflı bant ya da yapışkan hamurlardan kullanabilirsiniz ya da 3D tasarıma ufak eklemeler ile bu yeri kendiniz açabilirsiniz.

Bağlantı Şeması

Bağlantıları yapmak için doğrudan GND ve VCC pinlerine lehim yapabilirsiniz, ya da ekranın yanında gelen güç ve veri aktarma kablosuna pil yatağını bağlayabilirsiniz.

Pil YatağıNextion HMI Güç Girişi
+Vcc
GND
Nextion HMI Dijital Kartvizit Projesi dijital kartvizit,dijital kartvizit oluşturma,dijital kart istanbul,dijital kart nedir,nextion hmi dijital kartvizit

Son Yorumlar

Ekrana kare kod, kimlik bilgileriniz, fotoğraf hatta bazı modellerde video bile koyabilirsiniz. Burada yaratıcılık tamamen size kalmış durumda. Fakat bu ekranı kullandığımız bir fuarda oldukça ilgi çektiğini ve sadece bu yüzden konuşmak isteyen katılımcıların olduğunu belirtmek isteriz.