Yapay Zeka ve Otomotiv Sektörü

Yapay zeka, zamanımızın en büyüleyici fikirleri arasında kendisine yer bulmuştur. Yapay zeka, birçok alanda modern hayatımızın gidişatını değiştirmiştir ve değiştirmeye de devam etmektedir.

Birçok sektör yapay zekayı işlerine entegre etmeye başladı, fakat bazı sektörler yapay zekayı daha hızlı bir şekilde benimsediler. Yapay zekanın getirdiği olanakları ve kolaylıkları benimseyen sektörlerden birisi de otomotiv sektörüdür. Ne yazık ki otomotiv sektöründe yapay zeka kullanımı henüz daha yeni yeni yaygınlaşmaya başlamıştır, fakat hızlı bir şekilde gelişmeye devam etmektedir.

Yapay Zeka ve Otomotiv Sektörü yapay zeka ve otomotiv
Yapay Zeka ve Otomotiv Sektörü

Yapay Zeka Nasıl İşler?

Yapay zeka, basit bir şekilde açıklayacak olursak, insan beyninin çalışma mantığından ilham alınarak ortaya çıkmıştır. Veriler üzerinde öğrenmeyi ve bunun sonucunda da sorunlar üzerine çözüm üretmeyi amaçlar. Yapay zekanın nasıl çalıştığına dair daha derin bilgiler elde etmek isterseniz, yapay zekanın alt dalı olan yapay sinir ağlarının ne olduğuna dair yazdığımız yazıyı okuyabilirsiniz.

Yapay Zeka ve Otomotiv Sektörü yapay zeka ve otomotiv
Yapay Zeka

Yapay Zekanın Otomotiv Sektöründeki Rolü

Yapay zeka otomotiv zincirinin her alanında etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Üretimden başlayıp tasarım, tedarik zinciri ve üretim sonrasına kadar bütün alanlarda yapay zekadan faydalanılmaktadır.

Üretim

Yapay zeka ile desteklenmiş sistemler sayesinde bütün bir üretim aşaması yönetilebilmektedir.

Yapay zeka robotları fabrikalarda güvenli bir şekilde çalışabilir ve üretilen parçalardaki olası hataları tespit edebilmektedirler. Şirketler yapay zekanın gücünden faydalanarak hem daha ucuz hem de daha kaliteli ve hatasız parçalar üretebiliyorlar.

Yapay Zeka ve Otomotiv Sektörü yapay zeka ve otomotiv
Üretim

Tedarik Zinciri

En iyi sonucu alabilmek için bütün bir tedarik zinciri çok iyi bir şekilde organize edilmelidir. Bir arabanın tamamlanması için, dünya çapındaki farklı satıcılardan gelen tüm parçaların bir arada toplanması gerekir.

Birçok dış unsur tedarik zincirini yavaşlatabilir ve birçok ara bulucu da olaya dahil olduğu için işlem çok karmaşık bir hala bürünebilir. Bir bölümde oluşabilecek gecikme bütün zinciri etkileyebilir. Yapay zekanın yardımı ile bütün bu bölümler entegre bir şekilde çalışabilir.

Sürüş Desteği ve Güvenlik

Yapay zeka sadece üretim gibi alanlarda katkı sağlamakla kalmıyor, sürücülerin sürüş deneyimlerine de katkı sağlıyor. Sürüş asistanlığı ve güvenlik gibi birçok ilgi çekici özelliklerle arabaların değerine değer katıyor ve sürücüler için harika bir sürüş deneyimi sunuyor.

Yapay zeka yazılımları yüklenmiş arabalar, sürücü koltuğa geçtiği gibi otomatik olarak koltukları, aynaları hatta sıcaklığı bile ayarlayabilir. Ayrıca kafa konumunu, göz açıklığı, uyuşukluk gibi durumların tespiti de gerçekleştirilip bunun gibi durumlarda şoförler uyarılmaktadır. Günümüzde yavaş yavaş eklenmeye başlanan kendi kendine sürüş özelliği, bu özellikler arasında en ilgi çekici olanıdır.

Yapay zeka sayesinde bir sürü olası kazalar önlenmektedir ve kaza gerçekleşmesi durumunda da sürücülerin vücut pozisyonu tespit edilerek en iyi şekilde hava yastığı sistemlerinin devreye girmesi sağlanır. Buna ek olarak sürücüler tehlikeli yol şartlarında ve şerit geçişleri hakkında uyarılar alır. Yapay zeka direksiyon kontrolünde şoförlere yardımcı olur, kör noktaları, trafikteki diğer arabaları ve yayaları takip eder. Yapay zeka kesinlikle arabalardaki hasar durumunu ve olası trafik kazalarını en düşük seviyede tutmaktadır.

Yapay Zeka ve Otomotiv Sektörü yapay zeka ve otomotiv
Kendi Kendine Sürüş

En son teknolojiler ile tasarlanan arabalar otomobil pazarlarında yerini almaya devam ediyor. Bizler de önümüzdeki yıllarda yapay zekanın gelişimi ve önderliğinde araba sektöründe karşılaşacağımız yenilikleri ve gelişimleri meraklı bir şekilde beklemekteyiz.