555 Entegresi ile Aç Kapa Devresi

Bu yazımızda 555 entegresi ile aç kapa devresi yapıyoruz. Buton çifti veya sensör yardımı ile tek dokunuşla açma ve kapama işlemini basit bir şekilde yapabiliyoruz.

555 zamanlayıcı entegre’nin çıkışında bir röle kullanarak ve çıkış cihazını röleye bağlayarak DC motorlar veya AC cihazları (ışıklar veya fanlar gibi) gibi herhangi bir çıkış cihazını kullanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 555 Zamanlayıcı Entegre
  • LED (Buzzer vb. bağlayabilirsiniz.)
  • Dirençler 2 x 10M, 2 x (LED’ler için seri direnç)
  • Devre Tahtası/Breadboard
  • Jumper/Kablo
  • (5-12)V Güç Kaynağı

Devre Şeması

555 Entegresi ile Aç Kapa Devresi aç kapa devresi

Not: LED’e bağlanan seri direncin değeri, kullanmayı planladığınız LED’in rengine ve güç kaynağının voltajına bağlıdır. Gerekli değeleri buradaki hesaplayıcımız aracılığı ile kontrol edebilirsiniz.

Çalışma Prensibi

555 zamanlayıcı entegre’de iki algılama pimi ve bir çıkış pimi bulunur. Algılama pimleri Pin 2 ve 6’dır (Tetik Pini ve Eşik Pini olarak adlandırılır) ve çıkış Pin-3’tür.

555 zamanlayıcı entegre’nin dahili mimarisi, Pin-2 (Trigger Pin) besleme voltajının 1/3’ünden daha az bir voltaj algıladığında, çıkışı AÇIK konuma getirecek şekildedir. Benzer şekilde Pin-6 (Eşik Pin) besleme voltajının 2/3’ünden daha yüksek bir voltaj algıladığında çıkışı KAPALI konuma getirir.

Örneğin besleme gerilimi 9V ise 1/3’ü 3V, 2/3’ü 6V’dur. Yani tetik pimi 3V’tan daha düşük bir voltaj algılarsa, çıkışı AÇIK konuma getirir ve benzer şekilde eşik pini 6V’tan daha yüksek bir voltaj algılarsa çıkışı KAPALI konuma getirir.

Yukarıda gösterilen devre şemasında, çıkışı sabit tutmak için Pin 2 ve 6, onları etkileyenin zıt kutuplarına 10M dirençler aracılığıyla bağlanır. Pin-6, daha fazla voltaj gördüğünde çıkışı değiştirdiği için varsayılan olarak 0V ile 10M rezistöre bağlanır. Benzer şekilde, statik yüklerden kaynaklanan gereksiz tetiklemeleri önlemek için Pin-2’de de vardır.

Yani Pin-2 ve 0V’daki kontaklara birisi dokunduğunda, Pin-2 parmaktan geçen akım nedeniyle ~0V algıladığından, çıkışı açar. Pin-6 ve +ve Voltajdaki kontaklara dokunduğumuzda Pin-6 ~+ve Voltajı (besleme voltajının 2/3’ünden fazla olan) algıladığından çıkışı KAPALI konuma getirir. Ayrıca parmaktaki direnç çok daha az olacağından, kontaklara parmağımızla dokunduğumuzda 10M direncin etkisi ihmal edilebilir. Ve bu şekilde, sadece parmağınızın bir dokunuşuyla çıkışı açıp kapatmaya devam edebilirsiniz.

Diğer İyileştirmeler

  • Bu devreyi, iki çift dokunmatik kontağı iki Basmalı Düğme Anahtarıyla değiştirerek Push ON Push Off devresine dönüştürebilirsiniz.
  • Bu devreyi sadece tek bir çıkışı AÇMAK için kullanmak yerine, iki çıkış kullanabilirsiniz, örneğin: iki LED ve dokunmatik sensör kontaklarından birine dokunduğunuzda bunlar arasında geçiş yapabilirsiniz.

Uygulamalar

  • Bu dokunmatik anahtar devresi çıkışına bir röle eklendikten sonra evlerimizde kullandığımız fiziksel ON-OFF anahtarlarının yerine kullanılabilir.
  • Bir güvenlik sistemi oluşturmak için çoklu devreler basamaklandırılabilir, burada çıkış yalnızca mevcut dokunmatik kontaklarda önceden tanımlanmış belirli bir dokunuş kombinasyonu yapıldığında AÇIK hale gelir.