Akım Korumalı Priz Nedir?

Gerilim değerlerinin sürekli değişkenlik göstermesi ve dalgalanması gibi durumlarda cihazlarımız zarar görmektedir. Peki bu konuda cihazlarımızı nasıl güvence altına almalıyız? Neden bu cihazlar bu kadar yüksek fiyatlara satılıyor? Akım korumalı priz gerçekten cihazlarımızı koruyor mu? İşte tüm bu sorularınızın cevabını bu yazımızda derledik.

Akım Korumalı Priz Nedir?

Akım korumalı priz kısaca aslında prize gelen yüksek gerilime sahip elektriği yalıtarak, yüksek gerilimden koruyarak priz üzerinde takılı olan cihazlarınızı korur. Dikkat edilmesi gereken bir konuda akım korumalı priz çeşitlerinin güç özellikleridir. Prizinizin maksimum alabileceği güç değeri 2000W ise, 2400W bir cihaz taktığınızda priziniz gücü kesecektir. Bu nedenle priz alırken maksimum güç değerini göz önünde bulundurun. Bir diğer nokta ise jule değeridir, bu değer prizin yüksek voltajda kaç birime kadar dayanabileceğini belirtir. Alacağınız akım korumalı prizde, Jule değeri yüksek olursa prizin kullanım ömrü uzar.

Akım Korumalı Priz Nedir? akım korumalı priz,akım korumalı priz nasıl kullanılır,akım korumalı priz nasıl çalışır

Akım korumalı priz kısaca aslında prize gelen yüksek gerilime sahip elektriği yalıtarak, yüksek gerilimden koruyarak priz üzerinde takılı olan cihazlarınızı korur. Dikkat edilmesi gereken bir konuda akım korumalı priz çeşitlerinin güç özellikleridir. Prizinizin maksimum alabileceği güç değeri 2000W ise, 2400W bir cihaz taktığınızda priziniz gücü kesecektir. Bu nedenle priz alırken maksimum güç değerini göz önünde bulundurun. Bir diğer nokta ise jule değeridir, bu değer prizin yüksek voltajda kaç birime kadar dayanabileceğini belirtir. Alacağınız akım korumalı prizde, Joule değeri yüksek olursa prizin kullanım ömrü uzar.

Akım Korumalı Prizler Neden Pahalı?

Akım korumalı prizler içerisindeki bileşenler ve bulundurdukları sigorta sebebiyle fiyatları yüksek olmaktadır. Bu sigortanın görevi olası yüksek gerilimde kendini kapatarak cihazın zarar görmesini engeller. Bu sebeplerden dolayı malzemesi kaliteli olan ürünlerin fiyatları da yüksektir. Dolasıyla 20 TL civarındaki uygun fiyatlı ürünlere yaklaşmamanız gerekmektedir. Hali hazırda yukarıda bahsetmiş olduğumuz durumlardan kaynaklı olarak bu ürünlerin fiyatının yüksek olması da kaçınılmazdır.

Akım Korumalı Prizlerin Çeşitleri Nelerdir?

Klasik olarak akım korumalı prizler 4’lü ve 6’lı aynı zamanda çoklayıcı görevi gören bu prizlerde tekli tip ve USB portuna sahip olanları, hatta uzatan kontrol edilebilen akıllı ev versiyonları da mevcuttur. Burada USB portu üzerinden akıllı telefon ve tablet gibi cihazlarınızı şarj edebilirken, akıllı priz özelliği taşıyan prizler ise uzaktan kumanda veya mobil uygulama sayesinde güç akışını kontrol edebilirsiniz. Son olarak zaman ayarlı modelleri mevcut olan bu ürünler de analog saatlerde alarm kurar gibi zaman ayarı yapılıp, belirlenen süre içerisinde güç akışı sağlanabilmektedir.

Akım Korumalı Prizleri Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Akım korumalı prizler satın alınırken 3 temel noktaya dikkat edilmelidir. Bunlardan birincisi malzeme kalitesidir. Genellikle çevresel etmenlere ve ısıya karşı dayanıklı malzemelerden üretilen prizler tercih edilmelidir. Aynı zamanda burada Jule değeri de büyük ölçüde önem taşımaktadır. Bu değer size akım korumalı prizinizin ömrünü ifade etmektedir. Jule değeri düşük olan prizler daha kısa sürede akım koruma özelliğini kaybederken, yüksek Jule seviyesine sahip olan ürünler daha dayanıklı olup cihazınızı daha uzun süre yüksek gerilime karşı koruyabilmektedir. Burada Jule durumunun takibini kolayca yapabilmeniz açısından Jule durumunu gösteren LED ışıklı versiyonlarını da tercih edebilirsiniz. Bu sayede cihazının işlevini yeri getirip getirmediğini kolayca takip edebilirisiniz. Son olarak marka tercihi ve fiyatına dikkat edilmelidir. Akım korumalı priz ürünleri genel olarak 40 TL civarından başlamaktadır.

Akım Korumalı Prizler Ne Tür Cihazlarda Tercih Edilmelidir?

Eğer yeterli bütçeye sahipseniz sahip olduğunuz tüm cihazlarda akım korumalı priz kullanmanız sizin faydanıza olacaktır. Ancak kısıtlı bir bütçeniz var ise bilgisayar ve televizyon başta olmak üzere önem verdiğiniz diğer elektronik cihazlarınızda da kullanmanız gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi geren en önemli konu ise prizin toplam güç kapasitesidir. 2200W maksimum gücüne sahip olan bir cihaz prize takılı iken yüksek gerilim çekileceğinden priz gücünü tamamen kesecektir. Yani kullandığınız priz kadar o prize bağlı olan cihazlar da önemlidir.

Ucuz Prizler Yerine Akım Koruyucuları Tercih Etmek

Akım koruyucular hâliyle biraz pahalı. Enerji regülasyonunu sağlayan sistem parçaları pahalı olduğu için, bu prizleri de ucuza bulmak zor. Ancak yüksek voltaj riskiyle kıyaslayınca oldukça ucuz oldukları da söylenebilir. Nitekim ucuz bir priz size bir bilgisayara mâl olacaktır. Fakat akım koruyucu satın alarak elektronik aletlerinizi güvenceye alabilirsiniz.