Kendi Arduinomuzu Yapalım!

Arduino standalone, Türkçeye çevirdiğimizde tam olarak anlamını karşılamasada bağımsız arduino diyebiliriz, breadboarda, bakır levyaha hatta kendi şemamızı çizip bakır levhaya bile basabiliriz.

Güncel ve yenilenmiş yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

arduino standalone

Projelerimiz için arduino kendi başına çok yer kaplıyor olabilir hatta bazen gereksiz pin ve pinoutlara ihtiyaç duymayabiliyoruz bu sayede yerden tasarruf edip daha mantıklı yerleştirmeler yapabilmiş oluyoruz.

 

Kısacası standalone arduino için bir çok sebep olabilir, benim için bu deneyim 2013 yılında LM7805 regülatoru  yanan arduino mu bir kenara atmaktansa tekrar değerlendirmek istememle başladı.

arduino standalone

Burada 5V regüle için AMS1117 kullanılmış benim kullandığım modelde LM7805 kullanılmıştı tamamen aynı amaç ve görevi görmektedirler aralarınada pek bir fark aslında yok.

Başlarda problemin ATmega328P’den kaynaklandığını düşünmüştüm test etmek için yaptığım araştırmalarla “standalone” bir sistemle bunu deneyebileceğimi öğrendim, bunun içinde bir programlayıcı gerekiyordu, o an regülatörü değiştirmektense bir programlayıcı edinip denedim, kısa yola gidip tecrübe edinmekten kaçınmaktansa uzun yolla yeni deneyimler edinmiş oldum.

Dahada uzatmadan içeriğe giriyorum;

Kullanılacak Malzemeler;

Atmega328P x1

16Mhz Kristal osilatör x1

22pF Kapasitör x2

LED x1

220 Ohm x2

Breadboard x1

Bunların yanında kodumuzu yüklemek için bir programlayıcıya ihtiyacımız var, bunu için Arduino yada USB to TTL yani seri bağlantı devresi ile yapabiliriz, ayrıca bir yazılımada ihtiyacımız var bunun içinden Arduino IDE sini kullanabiliriz.

Devremizin küçük dokunuşlarla son hali bu olacaktır, yukarıdaki parçalara ilaveten 5V regülator ve reset için pin1 ve gnd arasına bir buton koyulmuş, butonun diğer bacağındaki direnç burada pull-up olarak kullanılmış.

arduino standalone

Ve gelelim bağlantılarımıza;

arduino standalone

Güç ve gnd bağlantıları için regülatörümüzü yerleştiriyoruz. Regülatör bilgileri aşağıda daha detaylı şekilde var, fakat belirtmekte fayfa var giriş aralığı 5V ve 15V aralığında olmalı aksi taktirde yüksek voltajda entegremiz yanabilir, düşük voltajda ise stabil çalışamaz.

arduino standalone

 

bu şema ile direk bağlantı yapabilirsinizarduino standalone

LED ve 200-ohm direncimizi yerleştiriyoruz. Bu sayede güç kaynağımızın çalıştığında emin olabiliriz

 

ATmega328P entegremizi de yerleştirip kablo bağlantılarımızı aşağıdaki gibi yapıyoruz, ek olarak breadboardun üst ve alt kanalları ile görüntü kirliliğinin önüne geçmiş oluyoruz.

arduino standalone

  • Pin 7 – Vcc –
  • Pin 8 – GND
  • Pin 22 – GND
  • Pin 21 – AREF – Analog referans pini
  • Pin 20 – AVccADC çeviricileri için besleme voltajı. eğer ADC bir kaynak kullanmayacaksanız bunu bağlamak zorundasınız, bu sayede low-pass filtresi olarak görev yapmış olacak.

arduino standalone

16 MHz osilatörüde pin 9 ve 10, arasına devamında iki  22 pF kapasitörü doğrudan GND ye bağlıyoruz.

arduino standalone

Devamında yeni kodlar yüklediğimizde sıfırlamak için pin1 ve gnd arasına bir buton koyuyoruz ki gerektiği zaman resetleyebilelim.

arduino standalone

Pin 13 e yani SCL(Serial Clock) pinimize bir led ekliyoruz, program testi için oldukça kullanışlı bir yöntem olduğunuda belirtmek isterim.

Güncel ve yenilenmiş yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

 

LM7805

  • Voltaj aralığı 7V- 35Varduino standalone
  • Akım  Ic = 1A
  • Çıkış voltaj aralığı   VMax=5.2V ,VMin=4.8V
Pin No.PinFonksiyonAçıklama
1INPUT7V ve 35V arasıRegüle edilmemiş pozitif voltaj girişi.
2GROUNDGround (0V)Giriş ve çıkış içinde 0V ground.
3OUTPUT Regüle edilmiş çıkış 5V (4.8V-5.2V)Regüle edilmiş 5V çıkışp.