Nixie Tüpü Nedir? Nixie Tüpü Saat Yapımı

Kısaca Nixie tüpü nedir? İlk elektronik dijital okuma sistemi olarak adlandırabiliriz. 1950’lerde Burroughs tarafından geliştirilen Nixie tüpü, 0’dan 9’a kadar rakamlar şeklinde oluşturulmuş 10 tel içeren neonla doldurulmuş bir vakum tüpüdür. Kabloya 170 ila 250 volt aralığında voltaj uygulandığında parlar. Nixie tüpleri 1970’lerde LED ekranların yapılma prensibine yol açtı.

Nixie Tüpü Çalışma Prensibi

Nixie tüpleri, neon lambalar gibi çalışır. Tüm metal numaraların bir cam ampulün içinde mühürlenmesinin sebebi gazların (genellikle neon, cıva ve argon) kaçmasını durdurmaktı. Her numarayı gösteren bükülmüş metal teller, akkor lambadakiler gibi filamentler değildir. Bunların her biri, etkin bir şekilde bir gaz deşarj tüpü olan şeyde ayrı bir negatif terminal (katot) olarak çalışır – yani bir nixie tüpünün on katodu vardır. Katotlar aslında birbirlerine değmezler, ancak küçük seramik ayırıcılar tarafından ayrı tutulurlar. Ayrıca, sayısal katot yığınının etrafına sarılmış ve 10 tanesine de hizmet eden, ağ veya ızgara şeklinde şekillendirilmiş tek bir pozitif terminal (anot) vardır.

Nixie Tüpü Nedir? Nixie Tüpü Saat Yapımı nixie tüpü nedir,nixie tüpü saat,nixie tüpü,nixie tüp,nixie tube

Nixie Tüpü Avantajları ve Dezavantajları

Nixie tüpleri parlak ve okunması kolay, düzgün yuvarlatılmış sayılarla oluşturulmuştur,. Esasen eskimiş olsalar da, büyük ölçüde Sovyetler Birliği’nde (Rusya ve eski cumhuriyetleri) çok büyük miktarlarda üretildikleri için hala yaygın olarak bulunurlar ve nispeten ucuzdurlar. Ayrıca son derece güvenilirdirler ve her sayı ayrı ayrı yandığından, katotlarından biri veya daha fazlası arızalansa bile çalışmaya devam edebilirler. En iyi bilinen üreticilerden biri olan Burroughs’a göre, büyük (“jumbo”) nixies 45m’ye (150ft) kadar görülebilir, tipik olarak 20.000 ila 100.000 saat süren çalışma süreleri vardır (nasıl kullanıldıklarına bağlı olarak), değişen sıcaklıklarda çalışabilir -65°C ile 70°C arasında ve 55G’lik darbelere dayanabilirler.

Nixie Tüpü Saat Yapımı

Öncelikle nixie tüpü saati yapmak için, hazır bulunan kitleri kullanabilirsiniz ya da sıfırdan tüm komponentleri ve parçaları kendiniz toparlayıp, birleştirebilirisiz.


İÇERİK GÜNCELLENİYOR