RTL-SDR ile WSPR Sinyali Nasıl Çözülür?

WSPR sinyallerini, RTL-SDR ile çözmek için şu adımları izlemeniz gerekir:

  1. RTL-SDR sürücüsünü ve gerekli tüm yazılımları bilgisayarınıza kurun.
  2. RTL-SDR’nizi bilgisayarınıza bağlayın.
  3. WSPR yazılımını yükleyin ve kurun. WSJT-X veya WSPR-X gibi WSPR yazılımı için çeşitli seçenekler vardır.
  4. WSPR yazılımını, giriş aygıtı olarak RTL-SDR’yi kullanacak şekilde yapılandırın.
  5. WSPR yazılımını, kodunu çözmek istediğiniz WSPR sinyali için uygun frekansa ayarlayın. WSPR sinyalleri HF bantlarında iletilir, dolayısıyla bu aralıkta bir frekans seçmeniz gerekecektir.
  6. WSPR yazılımını başlatın ve WSPR sinyalinin kodunu çözmeye başlayın. Yazılım, verici istasyonun çağrı işareti, konumu ve güç seviyesi dahil olmak üzere kodu çözülmüş verileri göstermelidir.

Ayrıca, WSPR sinyallerini çözmeye çalışmadan önce WSPR protokolünü ve nasıl çalıştığını öğrenmek de iyi bir fikirdir. WSPR (Zayıf Sinyal Yayılım Raporlaması), zayıf sinyalleri uzun mesafelerde, tipik olarak HF bantlarında iletmek ve raporlamak için kullanılan bir dijital moddur. Amatör radyo operatörleri tarafından anten sistemlerini test etmek ve optimize etmek ve uzun mesafeli radyo iletişiminde deneyler yapmak için yaygın olarak kullanılır.

WSPR Uygulama Adımları

WSPR (“whisper” olarak telaffuz edilir, Zayıf Sinyal Yayılım Raporlayıcısı), düşük güçlü aktarımlarla potansiyel yayılma yollarını araştırmak için kullanılan bir dijital radyo protokolüdür. WSPR protokolü, -28 dB kadar düşük bir SNR (Sinyal-gürültü oranı) ile sinyallerin kodunu çözebilir. Tipik bir iletim, çağrı işaretinizi, şebeke konumlandırıcınızı ve dBm cinsinden verici gücünü içerir. RTL-SDR ile WSPR’yi nasıl alacağınızı öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

RTL-SDR ile WSPR Sinyali Nasıl Çözülür? wspr,rtl-sdr
Adafruit Feather M0, Si5351 Clock Generator Breakout’a dayalı bir WSPR vericisi

WSPR sinyalleri, Yaesu FT-817ND gibi herhangi bir SSB (tek yan bant) özellikli alıcı-verici tarafından alınabilir. WSPR’nin kodunu çözmek için, işletim sisteminde (Windows 7/8/10, Ubuntu 18.04 LTS, 20.04 LTS) bulunan ve kurulum gerektirmeyen WSJT-X adlı özel bir yazılım kullanılır. WSPR sinyallerini almak için alıcı-vericilerinizin ses çıkışını bilgisayarınızın ses girişine bağlamanız gerekir. WSJT-X daha sonra alınan ses sinyalini işler ve kodunu çözerek alınan tüm istasyonları çağrı işareti, şebeke konumu, mesafe vb. ilgili bilgilerle birlikte içeren bir liste görüntüler.

RTL-SDR ile WSPR Sinyali Nasıl Çözülür? wspr,rtl-sdr

Özel bir alıcı-verici yerine, 25 MHz ile 1750 MHz arasındaki sinyalleri almamızı sağlayan bir SDR (Yazılım Tanımlı Radyo) olarak RTL2838 tabanlı bir DVB-T çubuğu kullanmayı tercih ediyoruz. İki avantajı olan NESDR SMArt v4 kullanıyoruz: bir TCXO (sıcaklık dengelemeli kristal osilatör) ve bir SMA anten konektörü. TCXO, gelişmiş frekans kararlılığı sağlarken, SMA konektörü amatör telsiz operatörleri arasında sıklıkla kullanılır.

RTL-SDR cihazı, paket yöneticisi aracılığıyla kolayca kurulabilen, iyi bilinen açık kaynaklı SDR alıcı yazılımı Gqrx tarafından kontrol edilir. RTL-SDR ile WSPR’yi almak için qqrx’i istenen frekansa ayarlayın ve spektrum tablosunu kontrol eder. Mod olarak USB (Upper Side-Band) seçilip AGC (automatic gain control) kapatılmalıdır. Seçilen frekansta bir WSPR sinyali varsa, hoparlörünüzde demodüle edilmiş ses sinyalini duyabileceksiniz.

RTL-SDR ile WSPR Sinyali Nasıl Çözülür? wspr,rtl-sdr
Gqrx ve RTL-SDR kullanarak 10 m amatör radyo bandında bir WSPR sinyali alma

Bir sonraki adım olarak, bu ses sinyalinin kodunu gerçekten çözmek istiyoruz, bu da ses sinyalini Gqrx’ten WSJT-X kod çözücü yazılımına yönlendirmemiz gerektiği anlamına gelir. Linux altında bunu, sanal bir ses cihazı oluşturarak elde edilebilir.

sudo modprobe snd_aloop

Bu komutu girdikten sonra “Analog Çıkış – Yerleşik Ses” adlı yeni bir ses aygıtı oluşturulacaktır. Bunu kullanmak için, ses yapılandırma menüsünden („Ayarlar -> Ses“) yeni ses cihazını seçmelisiniz.

RTL-SDR ile WSPR Sinyali Nasıl Çözülür? wspr,rtl-sdr
“Ayarlar -> Ses” içinden oluşturulan sanal ses cihazını seçin

Gqrx’te ses çıkış aygıtı olarak “Built-in Audio Analog Mono” öğesini seçin ve WSJT-X’te giriş olarak “alsa_output.platform-snd_aloop.0.analog-mono.monitor” öğesini seçin. Şimdi Gqrx tarafından demodüle edilen WSPR sinyali, WSJT-X’in şelale grafiğinde görünmelidir. Optimum sonuçlar için Gqrx’te ses kazancını ayarlamak gerekebilir. WSJT-X’te bildirilen sinyal gücü yaklaşık 45 dB olmalıdır.

RTL-SDR ile WSPR Sinyali Nasıl Çözülür? wspr,rtl-sdr
WSPR sinyali, WSJT-X’in şelale grafiğinde görülebilir

Daha fazla iyileştirme olarak, Gqrx’in otomatik kontrolünü WSJT-X aracılığıyla yapılandırabilirsiniz. Bu, WSJT-X içindeki bir bant değişikliği üzerine Gqrx’in istenen frekansa otomatik olarak ayarlanmasına izin verir. Bu, Gqrx’te “Araçlar -> Uzaktan Kumanda” menüsü aracılığıyla etkinleştirilebilir. WSJT-X’te “Radyo Ayarları” menüsünü açmanız ve Rig’i “Hamlib NET rigctl” olarak ayarlamanız gerekir. Her iki programın da aynı bağlantı noktasını kullandığından emin olun (WSJT-X genellikle 4532 numaralı bağlantı noktasını kullanır).

RTL-SDR ile basit ve ucuz bir WSPR alıcı istasyonu kurdunuz ve hatta alımlarınızı WSPR ana sayfasına bildirebilirsiniz (yine de RTL-SDR çubuğunuza iyi bir anten bağladığınızdan emin olun).

RTL-SDR ile WSPR Sinyali Nasıl Çözülür? wspr,rtl-sdr
Bu harita, diğer WSPR istasyonlarının aldığı diğer yerleri gösterir.