WAAS Geniş Alan Güçlendirme Sistemi Nedir?

WAAS, Küresel Konumlama Sistemi’nin (GPS) doğruluğu, bütünlüğü ve kullanılabilirliğini arttırmak amacıyla geliştirilen bir hava seyrüsefer yardımcısıdır. Esasen, kendi kapsama alanı içinde herhangi bir havalimanı hassas yaklaşımlarını içeren uçuşların tüm kademeleri için GPS uçak güvenini sağlamakla üretilmiştir. Kısacası ana hedefi GPS doğruluğunu iyileştirmektir. Batı yarımkürede GPS uydusunun sinyallerinin küçük çeşitlemelerini ölçmek için, Kuzey Amerika ve Hawaii, yer tabanlı referans istasyonları ağını kullanır. Referans istasyonlarından ölçümler ana istasyonlara yönlendirilir.

WAAS ‘ın Kullanım Amacı Nedir?

Amerika Havacılık İdaresi tarafından, doğruluğunu, bütünlüğünü ve kullanılabilirliğini artırmak amacıyla Küresel Konumlandırma Sistemini (GPS) güçlendirmek için geliştirilen bir hava seyrüsefer yardımcısıdır.

WAAS Nerelerde Kullanılabilir?

Şu anda, WAAS yayını sadece Kuzey Amerika’da mevcuttur. Güney Amerika’da yer referans istasyonları yoktur, bu sebeple GPS kullanıcıları sinyal alabilse de, bu sinyal düzeltilmemiştir ve bu sebeple GPS doğruluğunu iyileştirmez.

WAAS Nasıl Çalışır?

GPS navigasyon sinyalinde düzeltmeler sağlamak amacıyla bir dizi yer istasyonları sistemi kullanır. GPS uydu verisi toplamak için Alaska, Hawaii, Porto Riko, Kanada ve Meksika da dahil olmak üzere Amerika çapında stratejik olarak konumlandırılmış, yer temelli geniş alan referans istasyonları ağı bulunmaktadır. Bu bilgileri kullanarak, sinyal hatalarını düzeltmek için bir mesaj geliştirilir. Bu düzeltme mesajları daha sonra iletişim uydularından GPS ile aynı frekans kullanılarak uçaktaki alıcılara yayınlanır.

WAAS Geniş Alan Güçlendirme Sistemi Nedir? waas,Geniş Alan Güçlendirme Sistemi,waas gps

GPS’e Göre Ne Kadar Tutarlı?

WAAS’ın ana yararı, büyük ölçüde geliştirilmiş bir doğruluktur. Geleneksel GPS 15 metreye kadar (yaklaşık 50 fit) doğrudur. WAAS etkinleştirilmiş GPS’te ise doğruluk 3 metreye kadar iyileştirilmiştir.

WAAS Geniş Alan Güçlendirme Sistemi Nedir? waas,Geniş Alan Güçlendirme Sistemi,waas gps

WAAS ‘ın Hedefleri

WAAS Geniş Alan Güçlendirme Sistemi Nedir? waas,Geniş Alan Güçlendirme Sistemi,waas gps

Doğruluk

WAAS spesifikasyonu 7.6 metre veya daha az (hem yatay hem de dikey ölçümler için), en az% 95 oranında bir konum doğruluğu sağlamasını gerektirir. Sistemin belirli konumlardaki gerçek performans ölçümleri, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada ve Alaska’nın büyük kısımlarında dikey olarak 1,0 metreden ve dikey olarak 1,5 metreden daha iyi sağladığını göstermiştir. Bu sonuçlarla yatay olarak 16 metre ve dikey olarak 4.0 metre şartı gerektirekn Kategori I seviyesinde hassas yaklaşma hassasiyetine ulaşabilir.

Bütünlük

Bir navigasyon sisteminin bütünlüğü, sinyali potansiyel olarak tehlike oluşturabilecek yanıltıcı veriler sağladığında zamanında uyarı verme yeteneğini içerir. WAAS spesifikasyonu, sistemin GPS veya WAAS ağındaki hataları tespit etmesini ve 6.2 saniye içinde kullanıcıları bilgilendirmesini gerektirir. WAAS’ın uçuş kuralları (IFR) için güvenli olduğunu onaylamak, doğruluk gereksinimlerini aşan bir hatanın tespit edilmeyeceği konusunda son derece küçük bir olasılık olduğunu kanıtlamayı gerektirir. Özellikle, olasılık 1 × 10−7 olarak ifade edilir ve yılda 3 saniyeden fazla kötü veriye eşdeğerdir. Bu, Alıcı Otonom Bütünlük İzleme’ye (RAIM) eşdeğer veya ondan daha iyi bütünlük bilgileri sağlar.

Kullanılabilirlik

Kullanılabilirlik, bir navigasyon sisteminin doğruluk ve bütünlük gereksinimlerini karşılama olasılığıdır. WAAS’ın ortaya çıkmasından önce, GPS spesifikasyonları, sistemin toplam kullanılabilirliği için yılda toplam dört güne kadar izin verdi (% 99 kullanılabilirlik). Bu oran yılda 5 dakikanın biraz üzerinde bir kesintiye eşittir.