Mantık DEĞİL VEYA(NOR) İşlemi

Mantıksal işlemler, günümüzde bilgisayarlarda yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bugünkü yazımızda ise mantıksal işlemlerimizden biri olan mantıksal VEYA DEĞİL işlemini inceleyeceğiz.

Mantıksal NOR işlevi, en basit şekilde VEYA ve DEĞİL işlevlerinden oluşmaktadır. Bu önemli mantıksal işlevimizin denklemi Q = (A+B)’

Mantıksal VEYA DEĞİL İşlevinin Devre Gösterimi

mantık değil veya

Devremizi biraz daha inceledikçe görüyoruz ki anahtarlarımızın her ikisi de açık olduğunda LED’imiz yanmaktadır. Bunun dışındaki durumlarda LED’imiz kapalı durumda kalacaktır. Bu analiz bile bize yeteri kadar bilgi sağlamaktadır. Mantıksal VEYA DEĞİL işlevinin doğruluk tablosu, önceki mantıksal VEYA işlevinin tam tersi olacaktır. Yani basitçe VEYA DEĞİL işleminin, mantıksal VEYA işleminin tamamlayıcısı olduğunu anlamaktayız.

Mantıksal VEYA DEĞİL İşlevinin Doğruluk Tablosu

mantık değil veya

Aslında tablomuza baktığımızda bütün her şeyi daha rahatça anlayabiliyoruz. Bu noktada tabloya ne kadar hakim olursanız, komplike Boole Cebir analizinde o kadar iyi olacaksınızdır. Bu konuda daha iyi olmak için Mantıksal “VEYA DEĞİL” kapısı yazımızı da incelemenizi ayrıca öneriyoruz.