Polis Sireni Devresi Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda 555 zamanlayıcı entegresi kullanarak polis sireni devresi oluşturuyoruz. Bu devre, polis arabalarından yayılan sese benzer şekilde, çıkış sesini iki farklı ton/frekans arasında sorunsuz bir şekilde döndürür.

Bu devreyi 555 zamanlayıcı proje serisinin bir önceki projesi olan polis ışıkları devresi ile de pekiştirebilirisiniz: Polis Çakarı LED Devresi.

Gerekli Malzemeler

  • 2 x 555 Zamanlayıcı Entegre
  • 8Ω Buzzer/Hoparlör
  • Dirençler: 100K, 33K, 2 x 1K, 2 x 10K
  • Kondansatörler: 1000uF, 100uF, 10uF, 100nF
  • Devre kartı/Breadboard
  • Jumper/Kablolar
  • (5-9)V Güç Kaynağı

Devre Şeması

Polis Sireni Devresi Nasıl Yapılır? polis sireni devresi,polis siren devresi yapımı,polis sireni devre şeması

Çalışma Prensibi

Daha önceki projelerden birinde kurduğumuz elektronik piyano devresinde farklı direnç kombinasyonları kullanarak farklı çıkış tonları üretebiliyoruz. Bu devrenin nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için bu eğiticiye göz atabilirsiniz: Elektrikli Piyano Devresi.

Burada, tek bir ton üretmek için kararsız(astable) 555 zamanlayıcı entegre modunu kullanan benzer bir düzenleme kullandık. Ancak polis sireni sesini taklit edebilmek için 2 ton veya frekans arasında gidip gelmemiz gerekiyor.

Ve iki ton arasındaki bu geçiş, kararsız modda ikinci bir 555 zamanlayıcı entegre kullanılarak ve çıkışını ilk 555 zamanlayıcı entegre’nin kontrol pinine bağlayarak mümkün kıldık. Şimdi ilk 555 zamanlayıcı entegre’nin çıkış durumuna bağlı olarak, ikinci 555 zamanlayıcı entegre’den 2 farklı frekans alıyoruz.

1000 uF kondansatör nedeniyle, kontrol pimindeki voltaj keskin bir yükseliş ve düşüş yerine kademeli olarak artar ve azalır. Sonuç olarak, bir polis sirenine benzer şekilde 2 ton arasında salınan düzgün bir çıkış elde ederiz.