Raspberry Pi Android İşletim Sistemi Kurulumu

Raspberry Pi ve Android ‘i birleştirdik! Her şeyden önce, bu kurulumun sadece deneysel bir kurulum olduğunu belirtelim. Android’in hiçbir sürümü Raspberry Pi ile resmi olarak uyumlu değildir ve bu nedenle yükleyeceğimiz işletim sistemi Raspberry Pi için optimize edilmemiştir. Bu nedenle bugün sunacağımız kurulum nispeten iyi olsa bile Android’i Raspberry Pi üzerinde günlük olarak kullanmak biraz zor olacatır. Ayrıca, 7.1 Sürümü Raspberry Pi için en uyumlu çalışan sürümdür.

Ön Hazırlık

Daha önceki işletim sistemi kurulumlarında olduğu gibi, SD Karta, Adaptöre, Raspberry Pi ‘a ve görüntüyü almak için HDMI kablosuna ihtiyacımız var.

Raspberry Pi Android İşletim Sistemi Kurulumu Raspberry Pi Android İşletim Sistemi Kurulumu

Daha önceki kurulumlarda SD Card Formatter ve Win32 Disk Imager kullanmıştık, bu yazımızda ise çeşitlilik olması için Etcher programını kullanıyoruz. Etcher daha önce kullandığımız iki programa ihtiyaç duymadan tek başına SD Karta işletim sistemi yazabiliyor. İşletim sistemi kurulumu bitince, Android kurulu olan kartımıza, Google Play Store kuracağız. Bu adım biraz karışık gibi gelebilir, fakat adım adım ilerleyerek yaparsanız, üstesinden geleceğinize eminiz! İşletim sistemi yanında “sh” konsol komut dosyasını indirmeniz gerekiyor. Bu dosya sayesinde Play Store kuracağız. Ayrıca bu işlemi yapabilmek için Windows değil, Linux veya Mac OS işletim sistemine sahip bir bilgisayara ihtiyacımız var. Ya da Windows üzerinden bir sanal makine kurarak bu işlemi yapabilirsiniz. Biz Debian dağıtımı kullandık, aşağıdaki kodlarda Debian olan bir dağıtım için çalışacaktır.

Etcher İle SD Karta İşletim Sistemi Yazılması

Öncelikle buradan Andorid İmaj dosyasını indirin, buradan da gerekli .sh dosyasını. Etchler uygulamasını açın. Genelede Etcher uygulaması SD Kartı otomatik olarak tanır. Devamında indirdiğiniz .img dosyasını “Select Image” kısmından seçin ve “Flas” butonuna tıklayın. Flashlanan SD kartı, Raspberry Pi kartımıza taktığımızda, Play Store’un kurulmadığını göreceksiniz, şimdi sıra Play Store’u kurmakta. Aslında bakarsanız, Play Store’u kurmak, işletim sisteminin kurmaktan daha uzun sürüyor.

Raspberry Pi Android İşletim Sistemi Kurulumu Raspberry Pi Android İşletim Sistemi Kurulumu

Play Store Kurulumu

Play Store’u kurmak için önce İnternet’e (wi-fi veya Ethernet) bağlanmamız gerekiyor. Bunun için, ekranın üstüne tıklayarak seçenekler panelini çekin ve tıpkı telefondaymış gibi bir ağa bağlanın.

Tamamlandığında, Raspberry Pi’nin IP adresine ihtiyacımız olacak. Bu adresi görmek için modeminizin arayüzüne girebilir veya “Tablet Hakkında” kısmında öğrenebilirisiniz. Örnek olarak IP adresi (198.168.xx) olabilir. Şimdi MacOS veya Linux kurulu bir bilgisayardan Raspberry Pi’ya SSH yolu ile bağlanın. İndirilen gapps.sh dosyasını açın. Aşağıdaki gibi satırlar göreceksiniz;

SHOW_HELP = false 
ADB_ADDRESS = "192.168.10.173" 
ARCHITECTURE = "arm" 
PACKAGE_NAME = "pico" 
INIT_FILE = "/etc/init.d/gapps"

IP adresini (ADB_ADDRESS) Raspberry Pi’nizin adresi ile değiştirmeniz gerekir. Ayrıca, diğer alanlar boşsa yukarıdaki alanlar gibi doldurun. Sonra terminalde bu komutu çalıştırın.

sudo apt install android-tools-adb

Bu komut ile, PC’nizden Android altında Raspberry pi’nize bağlanmanıza izin verecektir. Sonra “LZip” i yükleyelim.

sudo apt install lzip

Bu adımlardan sonra Raspberry Pi’ye bağlanabileceğiz.

adb connect IP_RASPBERRY_PI

Son olarak, Play Store’u yüklemek için komut dosyasını çalıştıralım. Gapps.sh betiğinin bulunduğu klasördeki uçbirime gidin, yürütülebilir dosyayı oluşturun ve çalıştırın.

sudo chmod u+x ./gapps.sh 
sudo ./gapps.sh

Hazırlıklı olun, kurulum çok sürecek. Bittikten sonra Raspberry Pi yeniden başlayacak. Play Store ile kendinizi güzel bir Android ile bulacaksınız. Ancak, bazı uygulamaların indirilmesinde sorunlar yaşanacaktır. Ayrıca giriş bölümünde belirtildiği gibi, bu bir deney düzeneğidir ve GPU çok iyi desteklenmemektedir. Bu nedenle, Android’in yavaşlama yaşıyor olması muhtemeldir. Android’i iyi çalıştırabilecek bir kart istiyorsanız, bir Odroid kullanmanız gerekiyor.

Raspberry Pi Android İşletim Sistemi Kurulumu Raspberry Pi Android İşletim Sistemi Kurulumu