Tesla İnsansı Robotunu Tanıttı

Geçmişten günümüze insansı robot filmlerini hatırlıyor musunuz? Buna en güzel örneklerden biri içinde Will Smith’in de bulunduğu Ben, Robot (I, Robot) olacaktır. İşte Elon Musk önderliğindeki Tesla mühendislik ekibi, bunu gerçekleştirmek üzere yoğun bir şekilde çalışmalarına başladı. Tesla, gelecek yıl ilk prototipi beklenen, Boyu 1.72 ve ağırlığı 57 kg olan Tesla Bot geliştiriyor. Bu önemli haber, perşembe gecesi Tesla şirketinin web sitesinde yayınlanan açılış AI günü sırasında geldi.

Tesla Bot, sinir ağları ve Dojo’nun gelişmiş süper bilgisayarı üzerindeki çalışmaları için otomotiv sektörü dışı bir robotik kullanım örneği olarak sunulmaktadır.

Tesla İnsansı Robotunu Tanıttı tesla insansı robot,tesla robotu,tesla'nın robotu,tesla'nın yeni robotu

Musk, “Temel olarak, şu anda arabalarla ne yaptığımızı düşünürseniz, Tesla tartışmasız dünyanın en büyük robotik şirketi çünkü arabalarımız tekerlekli yarı duyarlı robotlar gibidir” dedi. Evrim geçirmeye devam edecek olan Tam otonom Sürüş bilgisayarı, Dojo ve dünyayı tanıyan tüm sinir ağları ile birlikte dünyada nasıl gezinileceğini anlayarak, bunu insansı bir forma sokmak biraz mantıklı bir hale gelmektedir.

Aynı zamanda “Tesla Bot’un dostça olması ve insanlar için inşa edilmiş bir dünyada gezinmesi amaçlanıyor” diye ekledi. Ayrıca insanların ondan kaçabilmesi ve kolayca üstesinden gelebilmesi için geliştirdiklerini söyledi. Ağırlığı 57 kg ve saatte 5 mil yürüme hızına sahip olacak. Robotun yüzü önemli bilgileri görüntüleyen bir ekran olacak.

İlginç bir şekilde, Musk bunu şu anda pek çok insanın hayatını işgal eden, ağır efor gerektiren işlerin çoğunun yerini alacağını hayal ediyor. Sadece işçilik değil, bakkal alışverişi, kargo ve diğer günlük işler gibi fiziki çalışmanın yoğun olduğu alanlarda kullanılabileceğini açıkladı. Tabii ki bunu gerçekleştirirken ekonomi için anlam ifade edebilecek tüm olası sonuçlarıyla birlikte bir gelecek planladığı hakkında bilgi verdi

Musk, “Bu sürecin uzun vadede evrensel temel gelir olması gerektiğini düşünüyorum” dedi. Anca bunun şu anda mümkün olmadığını çünkü robotun halen geliştirilmekte olduğunu da bizlere bildirdi. Buna ek olarak Musk, günümüz mühendislerini “ekibimize katılmaya ve bunu inşa etmemize yardım etmeye” davet ederek sözlerini tamamladı.

Unutmayın, Tesla, insansı bir robot üreten tek otomobil üreticisi hatta bir şirket değil. Honda’nın Asimo robotu onlarca yıldır piyasada ve inanılmaz derecede gelişmiş durumda. Toyota ve GM’nin de kendi robotları var, peki neden Tesla Bot’lar günümüzde bu kadar çalkantıya sebep oldu. Sadece Tesla olduğu için mi? Yoksa ona güç verecek olan bu potansiyel olarak gerçekten güçlü vizyon tabanlı süper bilgisayar yüzünden mi?

Bu insansı robotların insanlığa ne denli faydası olup olmayacağını ve başımıza neler gelebileceğini kim bilebilir. Ancak teknolojinin bu denli hızla gelişmesi tabii ki insanlık adına sevindirici bir haberdir.

Tesla İnsansı Robotunu Tanıttı tesla insansı robot,tesla robotu,tesla'nın robotu,tesla'nın yeni robotu

Bir gün bunlardan birini mağazadan satın alıp market alışverişlerimiz için eve götürebileceğimiz zamana kadar Tesla Şirketi’nin bu konu hakkındaki güncellemelerini yakından takip ediyor olacağız. Ne de olsa bu tarz haberlere artık daha hazır ve donanımlı olmalıyız.