3D Yazıcı: Ücretsiz Modeller

Mimarlık, mühendislik, görsel tasarım ve haritacılık gibi alanlar için bedava dağıttığı 3D yazıcı modelleri ve STL dosyaları indirebileceğiniz siteler bu yazımızda. Bu modeller, STL, OBJ, 3Ds, C4D ve BLEND gibi farklı dosya formatlarında geliyor. Modelleri 3D yazıcında bastırabilirsiniz veya Unity, Blender, SketchUp, 3ds Max, SolidWorks, CATIA ve Siemens NX gibi CAD programlarında kullanabilirsiniz.

Ayrıca, bu sitelerin bazılarında kullanıcılar 3D tasarımlarını yükleyip, satabilir. Dolayısıyla, bir tasarımcıysanız ürünlerinizi sergileyebilir veya satabilirsiniz.

Ancak, bu sayfalarda bulduğunuz hazır 3D modeller daima üretilebilir değildir. Bu sebeple, 3D yazıcı için modellerin sergilendiği sayfaları kullanım hedeflerine göre sınıflandırdık ve en yaygın özelliklerini kısaca açıkladık.

3D Yazıcı: Ücretsiz Modeller ücretsiz 3d yazıcı modelleri,ücretsiz 3d yazıcı dosyaları

3D Yazıcı İçin Hazır Tasarımlar

Aşağıda ücretsiz 3D yazıcı STL dosyaları için hazır tasarımları indirebileceğiniz siteleri uygulamalarına göre listeledik, böylece doğrudan STL dosyaları indirebileceğiniz ve ihtiyacınıza yönelik sitelere gidebilirsiniz.

3D yazıcı çizimleri üretmek istiyorsanız, modelin katı halde ve tüm yüzeylerin kesiştiğinden emin olmalısınız. Aksi takdirde hem dilimleme yazılımı (slicer) hem de 3D yazıcın hata verecektir. Ayrıca, malzemenin verimli kullanımı için duvar kalınlığını kontrol etmelisiniz.

Yazı Önerisi

İndirdiğin ücretsiz modelle yüksek 3D baskı kalitesi elde etmek için doğru 3D yazıcı filamentini kullanmalısın. Bu yazımızda 3D yazıcı filamentlerinin özelliklerini detaylı bir biçimde anlatıyoruz.

3Dagogo3DExport3DKitBash
3dMdb3DShookSketchUp 3D Warehouse
Autodesk Online GalleryBlendswapCGTrader
Clara.ioCultsDremel Lesson Plans
Fab365Free3DGB3D Type Fossils
gCreateInstructablesLibre3D
MorphoSourceMyMiniFactoryNASA 3D Resources
NIH 3D Print ExchangeOrchardPinshape
Polar CloudRascomRasRedpah
RepablesRinkakShapetizer
SketchfabSmithsonian X3DSTLFinder
STLHiveThingiverseThreeding
TinkerCAD ThingsTrace PartsXYZprinting 3D Gallery
YeggiYouMagineZortrax Library

Mimarlık / Mühendislik İçin Ücretsiz 3D Model Siteleri

Bu tür sitelerde 3D yazıcı için modellerin ölçeklendirmelerinin doğru olduğundan emin olmalısınız. 3D modellerin hassas olması ve kullanılacak malzemeler hakkında dokümantasyonun sağlanması önemlidir. Planlama için kullanılacak olan CAD (bilgisayar destekli tasarım) modelleri, mimari görselleştirme amacı ile kullanılacak olan 3D modeller ile karıştırılmamalıdır. Mimarlar, binaları en ince ayrıntısına kadar tasarlar, kilometrelerce kablolama, ısıtma ve gökdelenlerde, hastanelerde olan her şeyi çizerler. Görselleştirme için kullanılacak olan 3D modellerde çoğunlukla kabuk tasarım olur ve katı model çizilmez. 3D yazıcılarda et kalınlığı olmayan modelleri basamazsınız. Bu sebeple, 3D modelleri indirdikten sonra Meshmixer gibi programlar ile kontrol edip gerekirse modifiye etmenizde fayda vardır.

Yazı Önerisi

3D baskı almadan önce 3 boyutlu modelleri düzenlemek, analiz etmek ve değiştirmek için Meshmixer ayarları bu yazımızda.

3DContentCentral3Delicious3dMdb
3DModelFree3dskySketchUp 3D Warehouse
Archive 3DAutodesk Online GalleryCADNav
CGTraderDesign ConnectedEvermotion
Free3DGrabCADHuman Alloy
OrchardRenderpeopleSyncronia
Trace PartsViz-PeopleLand of 3D

Oyunlar İçin Ücretsiz 3D Model Siteleri

Video oyunları tasarımcıları yüksek derece gerçekçilikte 3D modellemeler yaparlar. Ayrıca gerçek zamanlı görüntülemeden de yararlanırlar. Bu hedefe ulaşmanın bir yolu çokgen sayısını düşürmektir. Bu sebeple, 3D modelleyiciler / tasarımcılar sıklıkla 3D modellerin yüzeylerinde boşluklar delikler bırakırlar. Modelleri indirdikten sonra 3D baskısını almadan önce yüzeylerini 3D modelleme programları ile kontrol etmenizde fayda vardır.

3D Digital Doubles3DExport3dMdb
3D ScanstoreBitgemBlendswap
CADNavCGTraderClara.io
Free3DKenneyOpenGameArt
SketchfabSketchUp 3D WarehouseSmithsonian X3D
STLFinderTinkerCAD ThingsTurboSquid
Unity Asset Store

Grafik Tasarım / Görsel Efektler İçin Ücretsiz 3D Model Siteleri

Görsel efekt sanatçıları ve grafik tasarımcıları yüksek derecede gerçekçilik hedeflerler. Ancak tasarımlarını daha önce renderladıkları için çok rahat bir pozisyondalardır. Kendilerine çok daha yüksek bir poligon sayımı yapabilirler. CG-animasyonda kemik yapısının kalitesi son derece önemlidir. Herhangi bir sorunla karşılaşmamak için mesh’in kinematiğini yapılandırmalısınız.,

3D Digital Doubles3Delicious3DExport
3dMdb3DModelFree3dsky
Archive 3DblankRepositoryBlendswap
CADNavCGTraderDesign Connected
DimensivaEvermotionFlyingArchitecture
Free3DHuman AlloyPixelLab
RenderpeopleShareCGSTLFinder
SyncroniaTurboSquidViz-People

Haritacılık / Harita Basmak İçin Ücretsiz 3D Model Siteleri

3D Yazıcı: Ücretsiz Modeller ücretsiz 3d yazıcı modelleri,ücretsiz 3d yazıcı dosyaları

Bir arazinin harita üzerinden 3D modelini alabileceğinizi biliyor muydunuz? Mimarlar ya da tasarımcılar için 3D baskılı araziler enteresan olabilir. Arazinin 3D baskı için STL modellerine dönüştürmek için Terrain2STL sitesini kullanabilirsiniz.

3D-DruckenFat Dragon GamesPrintable Scenery
Terrain2STLTerrain4Print (Thingiverse)The Terrainator
Turbosquid