Drone Ehliyeti Nedir? Nasıl Alınır? Neden Gereklidir?

İnsansız hava aracı olarak bilinen günümüzdeki genel adı ile drone’ların kullanımı için geride bıraktığımız senelerde yürürlüğe giren SHT-İHA yönetmeliği ile beraber drone kullanıcılara yönelik sertifika (Drone Ehliyeti) alma şartı getirildi. SHGM talimatına göre yerleşim alanlarında izin almak ve Ticari Drone uçuşu yapabilmeniz için yasal zorunluluk olan bu eğitimi almak ve sertifikanızı yanınızda bulundurmak zorundasınız.

Drone Ehliyeti Nedir?

Drone ehliyeti SHGM üzerinden veya SHGM tarafından yetkilendirilmiş kuruluşların herhangi birinden alabileceğiniz Drone uçuşları sırasında kolluk kuvvetlerinin sizden talep edeceği yegane evraktır. Bu basılı evrak aynı bir araç ehliyeti gibi olabileceği gibi bir sertifika görünümünde de olabilir.

Online Sınav İle Ehliyet Almak

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün sitesinden İHA-1 ya da İHA-0 ehliyeti için başvuruda bulunup, internet üzerinden sınava girebilirsiniz. 

Drone Ehliyeti Nedir? Nasıl Alınır? Neden Gereklidir? drone ehliyeti nedir,drone ehliyeti nasıl alınır,drone ehliyeti neden gereklidir,drone,drone ehliyeti

Drone Ehliyeti Almak Zorunlu mu?

Drone ehliyeti almanız 500gr ve üzeri cihazlar için zorunludur. Yakın zamanda çıkacak bir yasayla bunun 250 gr lık bir ağırlığa kadar indirileceğini tahmin etmekteyiz. Drone pilotu olmaksızın drone uçurmanız durumunda kolluk kuvvetlerinin muhtemelen tarafınıza güçlük ve sorun çıkaracaktır.

Ehliyetsiz Drone Uçurmanın Cezası Nedir

Kullanılan drone, konum farketmeksizin oldukça yüklü miktarlarda para cezası bulunmakta, sizlerle doğrudan, Nevşehir İl Emniyet Müdürlüğü tarafından paylaşılan bildiriyi paylaşıyoruz;

“İzinsiz ya da kayıtsız, tescil olmadan uçuş yapan şahıslara ve İHA pilotlarına 8498 TL, uçuş izni almadan yapılan İHA uçuşlarında ise 8498 TL para cezası, özel hayatın gizliliği ve mahremiyetini ihlal edenler hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun ilgili Maddeleri kapsamındaki hükümler, ayrıca aykırı davranan, tatbik ve icrasına muhalefet eden, güçlük çıkaran kişiler hakkında fiil ve eylemleri ayrıca bir suç oluşturmuyorsa; 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun 66’ncı maddesi gereğince yasal işlem yapılacaktır.”

Drone Ehliyeti Kaç Yıl Geçerlidir?

Drone eğitimini başarı ile tamamlayıp, sertifikanızı aldığınızda kafanıza gelen ilk soru belgenin geçerlilik süreleri. Şimdiden söyleyelim Ticari İHA Pilot Sertifikası belgeniz ömür boyu geçerlidir.

Drone Eğitimi Ne Kadar Sürüyor ve Şartları Nelerdir?

Bilindiği gibi İHA’lar İHA 0’dan İHA 3 kadar 4 gruba ayrılıyor. İHA-0 ticari pilot sertifika eğitimi için 12, İHA-1 ticari pilot sertifika eğitimi için 15 yaşınızı doldurmuş olmanız yeterlidir. Eğer drone aracınız 25kg ve üstünde ise İHA2 ve İHA3 sınıfına girer ve bu sınıflardaki ehliyeti almanız şart. Kullandığınız drone’un ağırlığı 500gr ile 4kg arasındaysa IHA0 ya da 4kg ile 25kg arasında ise IHA1 ehliyeti almanız gerekmektedir. Ticari amaçla kullanmak isteyenlerin ise 12 saatlik eğitimi olan İHA 0 ya da 36 saatlik eğitimi olan İHA1 ehliyetlerini alması gerekmektedir. Ehliyetiniz olmasa dahi belirli kurallara uymak zorundasınız. İnsanların fazla olduğu yerlerde, havalimanı çevresinde, stat kenarlarında yani meskun mahallerde uçurmak yasak. Eğer kurallara uymazsanız çok ağır cezalarla karşılaşabilirsiniz.