RC522 RFID Okuyucu Çalışmıyor mu?

Kalitesiz ve genelde *ucuz olarak alınan RC522 RFID okuyucu modüllerin bazılarında okuma, çalışma problemleri mevcut. Okuyabilmesi gereken frekans aralığındaki RFID Tagları okumuyorlar ya da belirli bir çalışma saatinden sonra sıfırlanmadan çalışamaz duruma geliyorlar.

Bu yazımızda sahte RC522 RFID kartlarını ve sorunlarını tespit edip, çözümler üreteceğiz.

Seçici RFID Okuyucu Modüller

Bu başlıkta anlatmak istediğimiz, bazı okuyucu modüllerin okuması gereken frekansta olan kartları, tagları okumamasıdır. Rastgele bir biçimde bazen çalışıp bazen çalışmama durumu, uzun kullanımdan sonra tamamen çalışmama gibi özelliklere sahip bir RC522 okuyucuyu, seçici okuyucu olarak tanımlayabiliriz.

RFID Okuyucu Modül üzerinde bulunan RC522 çipi, üretim varsayılanı olarak, MIFARE Mini, MIFARE 1K, MIFARE 4K, MIFARE Ultralight, MIFARE DESFire EV1 ve MIFARE Plus RF gibi farklı modellerde ki tüm 13.56 Mhz RFID kartları okumak zorundadır. Bu durumu veri sayfasından kontrol edebilirsiniz

İyi ve Kötü Modülleri Birbirinden Ayırmak

bu modülün çeşitli varyantlarını tanımlamak ve bunları çeşitli kartları okuma yeteneklerine göre sınıflandırmaktır.

İyi ve kötü modüller arasında birkaç ince görsel farkı siz kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. (“iyi” okuyucuların tüm kartları okuması ve “kötü” okuyucuların yalnızca onlarla birlikte verilen kartları okuması farkının yanı sıra). Bu yüzden kart okuyucuların bu varyantlarının fotoğraflarına bakarak bahsettiğimiz farkı anlayabilirsiniz.

Bir sonraki adım, “kötü” modüllerin neden diğer okuması gereken kartları okumadığını bulmaktı. Eğer bu sorun düzeltilebilirse, her türlü MİFARE / ISO / IEC14443-4 kartını okuyabilirlerdi.

Ufak bir bilgilendirme: Evet, tamir edilebilirler. C8, C9, C10 ve C11’i değiştirerek, tüm sorunu tekte çözebilirsiniz.

RC522 RFID Okuyucu Çalışmıyor mu? rc522 rfid,rfid okuyucu nasıl çalışır,rfid kart okuyucu nasıl çalışır,rfid okuyucu,rfid okuyucu nedir
Soldan sağa: iyi okuyucu, kötü okuyucu.

C4, C5, C6, C7, C8, C9, C10, C11 kondansatörün rengine dikkat edin, farklıdır ve C2, R3, R4 ve C3’ün serigrafi(silktext) metninin konumuna dikkat edin.

Kötü okuyucular başka bir kondansatör türü kullanır, renk farkı sorunun nedeni değildir, ancak iyi bir görsel işaret olabilir. (Fark, kondansatörlerin kapasitansı aynı olduğu için anten bobinindedir“ “beyaz” bir C6, kapasitansta “kahverengi” bir C6’ya eşittir.) Anten bobinindeki fark (kolayca) görülemez.

Serigrafi metin konumu başka bir görsel işarettir. Yine sorunun nedeni bu değil.

Kötü okuyucudaki küçük noktalar (sol üst ve sağ köşede), toplama ve yerleştirme makinesi(pick-and-place) için görsel bir yardım olan ve okuyucunun(devre kartının) işleyişini etkilemeyen görsel farklılıklardır. Ayrıca RC522 okuyucuların çeşitleri arasında ayrım yapmak için görsel bir işaret olabilirler.

Alttaki görselde anten bobinindeki fark görülebilir, bakır yollar kötü okuyucuda biraz daha dar ve daha uzaktır. Bu farkı gerçek hayatta tespit etmek çok zor. (Ama muhtemelen indüktörün farklı özelliklere sahip olmasının nedeni budur)

RC522 RFID Okuyucu Çalışmıyor mu? rc522 rfid,rfid okuyucu nasıl çalışır,rfid kart okuyucu nasıl çalışır,rfid okuyucu,rfid okuyucu nedir

Bu devre kartında göze çarpan görsel ipuçları, kaplanmamış montaj delikleri, kristalin yanındaki (sağ alt) ve anten bobininin sol üst köşesindeki sabitlerdir ve serigrafi biraz daha farklı ve daha parlak bir renge sahiptir. C2,3 ve R4’ün serigrafi konumu “iyi” okuyucularla aynıdır, bunun sizi aldatmasına izin vermeyin.

Burada, yine, bu görsel ipuçları sorunun nedeni değildir, yalnızca bu tür RC-522’yi RC-522 adlı diğer tüm RC-522 türlerinden ayırmanın bir yoludur.

Bu resimlere dayanarak, tüm kartları okuyan “iyi” kart okuyucuları satın almaya çalışılabilirsiniz. Ancak: resimde tam olarak ne olduğunu her zaman anlamıyorsunuz ve bu ince farklılıkların bir iddiaya dayanması zor olabilir.

Karasız Okuyucuları Tamir Etmek

Kötü kart okuyucuları, okuyabilmeleri gereken tüm kartları okuyabilmeleri için nasıl onarılabiliriz?

RC522 İşlemci entegresini kötü olandan iyi olana taktık, sonuç olarak iyi olan okuyucu hala okumaları yapabiliyordu, yani işlemci entegresinin her hangi bir problemi yok.

Kötü okuyucuların, anten rezonans frekansının çok düşük olduğunu tespit ettik, bu sebeple sorun için anten kısmına odaklanmamız gerekiyor.

Anten bir LC devresidir, bu nedenle rezonans frekansı kapasitansı veya endüktansı değiştirerek düzeltilebilir. Endüktans sabitlendiğinden (indüktör PCB üzerine kazınmıştır), kapasitörler kalır. Yaklaşık 210pF (C8 + C10 == C9 + C11) vardır, rezonans frekansını arttırmak için bu daha düşük olmalıdır. Örneğin 185pF kullanmak gayet iyi çalışıyor.

İyi bir havyaya sahip herkes için basit bir yöntemle bu sorunu çözebilirsiniz:

  1. C8, C9, C10 ve C11’i çıkarın. Bu, sıcak hava tabancası ve cımbızla veya havya ile çok fazla lehim uygulayarak kapasitörün her iki kontağı aynı anda ısıtılabilir, böylece kaydırılabilir.
  2. Yeni kapasitörler yerleştirin. C8 ve C9’un her biri 150pF’dir. C10 ve C11’in her biri 33pF’dir. (0805 NP0, 50V). (C8 ve C9 için 180pF, C10 ve 11’i boş bırakmakta işe yarayabilir.

İşlemleri tamamladıktan sonra, tamamen çalışan bir RFID RC522 kart okuyucusuna sahipsiniz.