Galileo Konumlandırma Sistemi Nedir?

Galileo Konumlandırma Sistemi, Avrupa Komisyonu tarafından geliştirilen Avrupa Küresel Uydu Navigasyon Sistemidir (GNSS). Sistem, dünyadaki ilk sivil kontrollü GNSS olarak bir ilke imza atıyor. 2020 için planlanan tam hizmetler ile Galileo, kullanıcılara son derece doğru, garantili küresel konumlandırma sağlayacak. Sistem aşağıdaki hizmetleri sunuyor:

  • Açık Hizmet (OS) – tüm kullanıcılar için kullanılabilir ve ücretsizdir.
  • Açık Hizmet Gezinti Mesaj Kimlik Doğrulaması (OS-NMA) – tüm kullanıcılar için kullanılabilir ve ücretsizdir.
  • Yüksek Doğruluk Hizmeti (HAS) – tüm kullanıcılar için mevcut ve ücretsizdir.
  • Sinyal Doğrulama Hizmeti (SAS) – ticari kullanıcılar için ücretli hizmettir.
  • Arama ve Kurtarma (SAR) hizmeti – Cospas-Sarsat‘ın bir parçası(uydu destekli arama kurtarma girişimi).
  • Kamu Düzenlemeli Hizmet (PRS) – Avrupa hükümeti tarafından yetkilendirilmiş kullanıcılar için kısıtlı hizmet.

Tüm bu hizmetler dünya çapında kullanıma uygundur.

Galileo’nun Açık Hizmeti, standart olarak mevcut olan çift frekans ile metre düzeyinde gerçek zamanlı konumlandırma sağlayacaktır. Ek olarak, Yüksek Doğruluk Hizmeti (HAS) ve kimliği doğrulama hizmetleri (OS-NMA ve SAS) gibi ek hizmetler, yeni tür toplu pazar ve profesyonel uygulamalara olanak sağlamak için hizmet sunumunu artıracaktır.

Galileo sistemi Avrupa Komisyonu’na aittir ve Avrupa GNSS Ajansı (GSA) tarafından işletilmektedir. Sistemin tasarımı ve geliştirilmesi, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından yönetiliyor.

Galileo Konumlandırma Sistemi Nedir? galileo konumlandırma sistemi,galileo gps,galileo,gnss

Sistem Mimarisi

Tam olarak konuşlandırılan Galileo sistemi, üç yörünge düzleminde (her biri Dünya’dan yaklaşık 23.222 km yükseklikte) konumlandırılmış yaklaşık 30 uydudan oluşur. Galileo takımyıldızı tamamlandığında hizmetlerini dünya çapında sunacak.

Galileo uyduları, benzersiz performans sağlamak için yüksek performanslı yerleşik saatler kullanır. Uydular, uydulara ve uydulardan bilgi aktarmak için kullanılan geniş bir yer sensörü istasyonları ağı ile tamamlanmaktadır. Tüm sistem, Oberpfaffenhofen (Almanya) ve Fucino’da (İtalya) bulunan iki yer istasyonu tarafından kontrol edilir.

Uzay Segmenti

Galileo uzay segmenti, 24/3/1 Yürüteç takımyıldızı olarak tanımlanır: 24 nominal Orta Dünya Yörüngesi (MEO) uydusu, 3 yörünge düzleminde düzenlenir, artan uyduları/nodeları 120 derecelik aralıklarla eşit olarak dağıtılır ve birbirlerine göre 56 derece eğimlidir. Takımyıldız, temel takımyıldızın parçası olmayan ve önceden tanımlanmayan yörünge yuvalarını işgal eden Galileo yardımcı uyduları ile tamamlanabilir.

Faydaları

Uydu navigasyonunun faydaları etrafımızda. Örneğin, GNSS trafik akışını ve araç verimliliğini iyileştirir, kullanıcılara rehberlik eder ve katma değerli lojistik çözümler sunarak kolilerin ve gönderilerin ve hatta kayıp evcil hayvanların takibine yardımcı olur. Zorlu ortamlarda sivil koruma operasyonlarını kolaylaştırabilir, kurtarma operasyonlarını hızlandırabilir ve sahil güvenlik ve sınır kontrol yetkililerine kritik araçlar sağlayabilir. GNSS ayrıca, meteoroloji ve jeodezide bilimsel araştırmalar yürütmek ve meteoroloji, troposfer ve jeodezide bilimsel araştırmalar yürütmek için zaman damgalı finansal işlemler için kullanışlı bir araçtır.

Galileo Konumlandırma Sistemi Nedir? galileo konumlandırma sistemi,galileo gps,galileo,gnss
Galileo Yer İstasyonlarının Haritası